Тема 9. Аудит операцій з об'єднання підприємств
Порядок відображення в обліку та звітності придбання інших підприємств, гудвілу, який виник при придбанні, злитті підприємств, а також розкриття інформації про об'єднання підприємств встановлено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 19 "Об'єднання підприємств", затвердженим наказом Мінфіну України від 07.07.99 р. № 163, зареєстрованим у Мін'юсті України 23.07.99 р. за № 499/3792 з змінами від 31.05.2008 р. внесеними Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження змін до деяких положень стандартів бухгалтерського обліку».
ПБО 19 не застосовують до операцій з об'єднання підприємств, які вже перебувають під спільним контролем, і до обліку часток у спільних підприємствах.
Об'єднання підприємств — це об'єднання окремих підприємств у результаті приєднання одного підприємства до іншого або внаслідок одержання контролю одним підприємством над чистими активами та діяльністю іншого підприємства.
Об'єднання підприємств здійснюється за наявності економічної вигоди для всіх учасників підприємств та доцільності його проведення.
Об'єднання підприємств може відбуватися шляхом:
придбання одним підприємством частки капіталу іншого підприємства або активів в обмін на грошові кошти;
отримання інших активів або зобов'язань;
створення нової юридичної особи;
отримання контрольного пакета акцій;
передачі активів об'єднуваних підприємств іншому підприємству і ліквідації одного з підприємств, що об'єднуються.
Для кожної операції з об'єднання підприємств характерні свої особливості, які визначаються вимогами юридичного й податкового характеру.
Відповідно до Порядку подання фінансової звітності (п. 8), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 р. № 419, об'єднання підприємств, утворені на добровільних засадах, подають власну та зведену фінансову звітність, якщо це передбачено установчими документами. Об'єднання підприємств, утворені за рішенням Кабінету Міністрів України або центрального органу виконавчої влади, який здійснює управління майном підприємств, подають крім власної зведену фінансову звітність відповідно Мінфіну та Мінекономіки або відповідному центральному органу виконавчої влади. Порядок подання об'єднаннями підприємств зведеної фінансової звітності про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів щодо всіх підприємств, які належать до сфери їх управління, встановлено Мінекономіки і Мінфіном. Відповідно до цього Порядку зведену фінансову звітність подають до відповідних органів щокварталу не пізніше 45 днів після закінчення звітного кварталу та щороку не пізніше 15 квітня наступного за звітним року. Про диференційовані терміни подання цієї фінансової звітності повідомляє Мінфін.
У процесі ідентифікації придбаних активів та зобов'язань перевіряють правильність визначення їх справедливої вартості, що дає змогу визначити вигоди або втрати від операції з придбання.
Під справедливою вартістю слід розуміти суму, за якою може бути здійснено обмін активу або оплата зобов'язання в результаті операції між обізнаними, зацікавленими й незалежними сторонами.
Слід пам’ятати, якщо придбання активів і зобов'язань здійснюється поетапно (наприклад, шляхом послідовного придбання акцій), то кожна операція має відображатися окремо за справедливою вартістю придбаних ідентифікованих активів і зобов'язань, а вартість окремих інвестицій поетапно повинна порівнюватися з часткою покупця у справедливій вартості ідентифікованих активів і зобов'язань, придбаних на кожному етапі.
Після перевірки правильності визначення вартості придбання та справедливої вартості придбаних ідентифікованих активів і зобов'язань перевіряють правильність розрахунку вигоди (гудвілу) або втрати покупця у результаті об'єднання підприємств.
Під гудвілом слід розуміти перевищення вартості придбання над часткою покупця у справедливій вартості придбаних ідентифікованих активів та зобов'язань на дату придбання.
Слід знати,що у зв’язку з Наказом Мінфіна № 756 від 31.05.2008р.:
Вартість негативного гудвіла списується з одночасним коректуванням нерозподіленого прибутку; Сума накопиченої амортизації гудвіла списується з зменшенням його первісної вартості; По гудвілу амортизація не нараховується.Позитивна різниця між вартістю придбання і справедливою вартістю придбаних ідентифікованих активів s зобов'язань має обліковуватися покупцем як гудвіл у складі нематеріальних активів на субрахунку 126 "Гудвіл.
Якщо придбане підприємство після об'єднання набуває статусу незалежної юридичної особи, то покупець, починаючи з дати його придбання, повинен відображати придбані акції (частку в капіталі) у складі фінансових інвестицій. При цьому гудвіл як окрема стаття буде виникати при складанні консолідованої звітності.
При ліквідації придбаного підприємства покупець повинен:
- взяти на Баланс усі ідентифіковані активи та зобов'язання, які йому належать;
- відобразити в обліку й звітності гудвіл;
- включити до Звіту про фінансові результати доходи та витрати придбаного підприємства.
Під час здійснення поетапного придбання необхідно перевірити, щоб на дату кожної обмінної операції покупець визначав справедливу вартість чистих активів підприємства-емітента, акції якого придбаються, і порівнював собівартість здійснених фінансових інвестицій з вартістю своєї частки.
Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 644;