Організація функціонування системи фінансово-економічної безпеки підприємства як упорядковані дії посадових осіб
Організація функціонування системи фінансово-економічної безпеки підприємства становить собою упорядковану діяльність сукупності працівників підприємства, яка спрямована на забезпечення його економічної безпеки. Ця діяльність здійснюється на основі розподілу праці, тобто обов’язків та відповідальності за їхнє виконання.
Дії працівників підприємства щодо забезпечення його економічної безпеки одночасно виконують керівники та працівники структурних підрозділів підприємства та працівники служби економічної безпеки.
Керівники та працівники структурних підрозділів підприємства виконують дії, які наказано розподілом праці. Але одночасно працівники структурних підрозділів дії, які наказано розподілом праці, виконують з урахуванням забезпечення економічної безпеки підприємства, а рішення щодо діяльності підприємства, ухвалюють крізь призму економічної безпеки. Працівники служби економічної безпеки контролюють дії керівників та працівників структурних підрозділів за критерієм забезпечення економічної безпеки підприємства, а також беруть участь в оцінюванні різноманітних рішень щодо діяльності підприємства з позиції економічної безпеки.
У такому випадку система фінансово-економічної безпеки підприємства функціонує за участю працівників структурних підрозділів та служби економічної безпеки підприємства.
Отже, дії працівників служби економічної безпеки підприємства доцільно згрупувати в такий спосіб:
запобіжно-профілактичні;
оперативно-інформаційні;
контролюючи.
Дії, що належать до запобіжно-профілактичних, передбачають виконання загальних заходів безпеки, основними з яких є:
розроблення і впровадження нормативів безпеки;
підбір, перевірка і контроль роботи персоналу, розроблення кадрової політики та програм стимулювання праці;
охорона підприємства: об'єктів, грошей, матеріальних цінностей, комунікацій, обладнання, вантажів, персоналу;
атестація приміщень, спеціального обладнання окремих з них, облік носіїв інформації обмеженого доступу, захист засобів зв'язку, організація службового і спеціального діловодства;
захист інформаційних ресурсів обмеженого доступу;
удосконалення технологій виробництва, введення в них елементів захисту;
формування позитивного іміджу підприємства;
забезпечення безпеки споруд і будівель установ, їх комунікаційних систем;
створення систем сповіщення персоналу;
розроблення заходів відповідальності за порушення встановлених правил безпеки діяльності.
До дій оперативно-інформаційного призначення належать:
організація і ведення конкурентної розвідки, формування інформаційних ресурсів;
інформаційно-аналітичні дослідження клієнтів, партнерів і конкурентів, інформаційно-аналітичне забезпечення прийняття рішень керівництвом підприємства;
взаємодія із правоохоронними органами з питань запобігання протиправним посяганням на власність, персонал та імідж підприємства та припинення їх;
розроблення і проведення заходів щодо протидії недобросовісній конкуренції, в тому числі промисловому шпигунству;
проведення службових розслідувань за фактами протиправних дій персоналу підприємства та порушення ними встановлених правил роботи;
проведення заходів щодо дезінформації конкурентів;
проведення заходів впливу на недобросовісних клієнтів, боржників і зловмисників щодо відшкодування підприємству втрат, яких воно зазнало з їхньої вини.
Дії контролюючого характеру передбачають:
контроль дій працівників структурних підрозділів з позиції забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємства;
оцінювання рішень щодо всіх аспектів діяльності підприємства з позиції фінансово-економічної безпеки.
Для контролю дій працівників структурних підрозділів з позиції забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємства необхідні:
критерії забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємства або параметри контролю;
порядок контролю дій працівників структурних підрозділів;
періодичність контролю: дії контролюються щоденно або раз на день (на тиждень тощо), контролюються всі дії або лише окремі з них, вибрані за певним критерієм;
чітко встановлені повноваження працівників служби економічної безпеки, чітко окреслене коло дій працівників структурних підрозділів, які контролюються, тобто визначені компетенції працівників служби економічної безпеки;
чітко встановлений рух результатів контролю дій працівників структурних підрозділів: кому (посадова особа, який скеровуються результати), у якій формі, коли скеровуються результати.
Компетенція в перекладі з латини означає коло питань, у яких людина добре обізнана, має знання та досвід.
Компетенція у сучасному тлумаченні це коло питань, в яких посадовець володіє пізнаннями, досвідом, коло його повноважень та прав.
Оцінювання рішень щодо всіх аспектів діяльності підприємства з позиції фінансово-економічної безпеки має проводитися з використанням відповідних критеріїв.
Критерій – це мірило, вимоги для оцінювання впливу управлінського рішення на економічну безпеку підприємства.
Критерії оцінювання рішень щодо всіх аспектів діяльності підприємства з позиції фінансово-економічної безпеки є різноманітними. Найчастіше такими критеріями є економічна доцільність, тобто мінімізація можливого збитку і витрат на забезпечення безпеки (критерій "ефективність ‑ вартість"), своєчасність (врахування обстановки, загроз безпеці), комплексність (для безпеки у всьому різноманітті структурних елементів підприємства, за безлічі загроз і способів несанкціонованого доступу потрібно застосовувати всі види і форми захисту та протидії в повному обсязі).
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 774;