Нормування роботи апарату бухгалтерії та порядок визначення його чисельності
Для визначення оптимальної чисельності апарату бухгалтерії необхідно застосовувати науково обґрунтовані норми облікової роботи. Об'єктами нормування праці апарату бухгалтерії є його функції, комплекси облікових робіт або окремі їх види.
Порядок нормування роботи бухгалтерівта розрахунку нормативної чисельності апарату бухгалтерії регламентується Міжгалузевими нормативами чисельності працівників бухгалтерського обліку. Ними встановлені:
1) норми часу на виконання кожного виду облікових робіт у розрізі об'єктів обліку;
2) нормативи чисельності працівників бухгалтерії. Кожна норма має власне призначення. Норматив чисельності працівників апарату бухгалтерії застосовують для розрахунку його загальної нормативної чисельності у цілому по підприємству, а норми часу на виконання кожного виду облікових робіт у розрізі об'єктів обліку - для розрахунку нормативного часу (нормативної трудомісткості облікових робіт) і нормативної чисельності бухгалтерів, необхідних для обліку кожного об'єкта господарювання (основних засобів і нематеріальних активів, запасів, розрахунків з оплати праці, тощо). За допомогою цих нормативів можна визначити оптимальну чисельність та структуру апарату бухгалтерії, тому можуть бути підставою для прийняття оптимальних кадрових рішень щодо чисельності та структури апарату бухгалтерії.
Норма часу- це витрати робочого часу, установлені для виконання одиниці роботи бухгалтером відповідної кваліфікації у певних організаційно-технічних умовах. їх визначають у людино-годинах, людино-днях. Наприклад, для нарахування заробітної плати одному працівнику установлено час, що дорівнює 0, 15 години, це норма часу, встановлена для виконання цієї облікової роботи. Норми часу встановлені для виконання робіт одним виконавцем, і їх наведено у годинах та оформлено як нормативні карти. Норми часу розроблено для усіх видів облікових робіт, передбачених Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та іншими нормативними документами..
Норми часу коригуються на поправочні коефіцієнти (Кя), встановлені із урахуванням якості документів (табл. 2.1).
Таблиця 2.1
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 1148;