Види виробничих запасів.
Запаси, як правило класифікуються по двох критеріях:
ü параметрам руху матеріальних потоків: простору і часу;
ü функції запасу.
Усі наявні на підприємстві запаси визначаються як сукупні. Сукупні підрозділяються на виробничі і товарні.
Рис. 9.1. Сукупні товари виробництва.
Виробничі запаси формуються в організаціях-споживачах і призначені для забезпечення безперебійного виробничого процесу. До них відносяться: предмети праці, що ще не піддавалися обробці.
Товарні запаси знаходяться в організацій-виготовлювачів на складах готової продукції. Вони необхідні для безперебійного забезпечення споживачів матеріальними ресурсами.
Виробничі і товарні запаси підрозділяються на наступні види:
ü поточні запаси: забезпечують безперервність постачання виробничого процесу між двома постачаннями;
ü підготовчі (буферні) запаси: вони виділяються з виробничих запасів і мають потребу в додатковій підготовці перед використанням (сушіння, пресування і т.д.). Вони формуються при відпустці матеріалів споживачу партіями;
ü гарантійні (страхові) запаси: призначені для безупинного постачання споживача в непередбачених обставинах (наприклад затримка постачань при доставці). На відміну від поточних, гарантійні запаси постійні, при нормальних умовах роботи вони недоторкані.
ü перехідні запаси: залишки матеріальних ресурсів на кінець звітного періоду. Призначені для забезпечення безперервності роботи до чергового постачання.
За часом запаси розбиваються на кількісні рівні:
ü максимальний бажаний запас: визначає економічно доцільний рівень запасу і застосовується як орієнтир при розрахунку обсягу замовлення
ü торговий рівень запасу: використовується для визначення моменту часу видачі чергового замовлення
ü поточний запас: відповідає рівню запасу в будь-який момент обліку. Він може збігатися з максимальним бажаним, граничним чи гарантійним запасом.
Обсяг
замовлення
Максимальний бажаний запас
Граничний рівень
Поточний запас
Гарантійний запас
Час
Рис. 9.2. Види запасів.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1383;