Показники динаміки розвитку міжнародної торгівлі
Показники динаміки розвитку міжнародної торгівлі— це будь-який з розглянутих вище показників, зміни якого (абсолютний приріст, темпи зростання, середньорічні темпи росту, темпи приросту, абсолютне значення одного відсотку приросту) досліджуються за певний період (20, 10, 5 років, рік по місяцях тощо).
Визначаються ці показники по рівнях ряду динаміки. Рівень, з яким порівнюють, називається базисним. Рівень, який порівнюють, називають поточним.
За базу порівняння можна брати або попередній або початковий (перший) рівень динаміки.
Якщо кожний рівень порівнювати з попереднім, то такі показники називають змінними (або ланцюговими).
Якщо всі рівні порівнюють з тим самим рівнем (постійна база порівняння), то такі показники називають базовими.
Абсолютний приріст показує на скільки одиниць підвищується або зменшується поточний рівень у порівнянні з попереднім або базовим. Визначається як різниця між порівнюваним рівнем та рівнем, з яким порівнюють. Виражається в тих самих одиницях, що і рівні.
Темп зростання показує у скільки разів збільшився (зменшився) порівнювальний рівень з базисним. Обчислюється діленням порівнювального рівня на базисний.
Якщо за базу порівняння беруть попередній рівень, то отримуємо ланцюгові темпи зростання. Якщо база порівняння одна і та сама, то отримуємо базовий темп зростання. Результат отримуємо у вигляді коефіцієнта або у відсотках.
Темпом приросту називають відношення абсолютного приросту до базового рівня. Як і абсолютний приріс темп приросту може приймати як додатне значення (якщо значення рівня збільшується) так і від’ємне (якщо значення рівня зменшується).
Темп приросту можна обчислити також відніманням від темпу зростання 1 або 100%.
Абсолютне значення одного відсотку приросту визначається відношенням абсолютного приросту до темпу приросту за той самий період. Цей показник можна також розрахувати простіше. Оскільки за 100% беруть базисний рівень, то 1% буде у 100 разів менший від базового рівня.
При вивченні рядів динаміки широко застосовують середню геометричну, за допомогою якої визначають середній темп росту. Обчислюють середній темп росту за такою формулою:
, (5.41)
де n –кількість значень ознаки (років);
Тn – темпи росту певного показника у n-му році порівняно із n-1 роком (ланцюгові темпи росту).
Середній темп росту можна також визначити за формулою:
, (5.42)
де yn- значення останнього рівня ряду динаміки;
y0 – значення першого рівня ряду динаміки.
Дані про експорт (імпорт) за досліджувані роки групуються за країнами і товарами та представляються в аналітичних таблицях. По кожному рядку таблиці (країна, товар чи підсумок) обчислюються індекси вартості, фізичного обсягу, цін, структури і кількості, які показують якою мірою і де змінилися вартість і фізичний обсяг експорту (імпорту) і середні ціни.
Розрахунок зазначених вище індексів проводиться за формулами 5.43-5.48.
Індекс вартості (Iвартості):
(5.43)
де P і1 і Q і1 –ціни і кількість товару і у звітному періоді;
P і0 і Q і0 –ціни і кількість товару і у базовому періоді;
n – кількість видів товарів.
Зміна вартості експорту (імпорту) може бути спричинена багатьма факторами, однак реально можна дослідити вплив зміни ціни та фізичного обсягу (формули 3.5 та 3.6)
Індекс цін (Iціни):
(5.44)
Індекс фізичного обсягу(Іфіз.обс.):
(5.45)
Зміна фізичного обсягу зумуовлена сукупною зміною кількості і кількісної структури товарів. Звідси індекс фізичного обсягу являє собою добуток індексу кількості й індексу структури. Вплив кожного з цих факторів потрібно визначити окремо:
Індекс кількості (Iкол):
(5.46)
Зміна вартісної структури експорту (імпорту) за країнами і за товарами визначається для кожного порівнюваного року шляхом розрахунку суми експорту в тисячах гривень і її питомої ваги у відсотках до загального підсумку.
Для товарних груп, які включають і кількісно, і якісно порівнювані товари (наприклад, деревина, нафтопродукти: бензин, дизельне паливо, мазут), обчислюється також індекс кількісної структури, що розраховується за формулою:
(5.47)
де – середня ціна товару і убазовому періоду.
Середня ціна товару і обчислюється за такою формулою:
(5.48)
Якщо індекс кількісної структури є більшим за одиницю, це означає, що в межах товарної групи збільшилась частка більш дорогих товарів за рахунок зниження частки більш дешевих товарів. При зворотній зміні структури індекс виявиться меншим за одиницю. Визначається міра впливу факторів кількості, ціни і структури на збільшення вартості експорту товарів даної групи.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1395;