Розслідування та облік аварій. Розслідування проводиться у тому разі, коли сталася:
Розслідування проводиться у тому разі, коли сталася:
1) аварія першої категорії, внаслідок якої:
- загинуло 5 чи травмовано 10 і більше осіб;
- спричинено викид отруйних, радіоактивних та небезпечних речовин за межі санітарно-захисної зони підприємства;
- збільшилася концентрація забруднюючих речовин у навколишньому природному середовищі більш як у 10 разів;
- зруйновано будівлі, споруди чи основні конструкції об'єкта,що створило загрозу для життя і здоров'я працівників підприємства чи населення;
2) аварії другої категорії, внаслідок якої:
- загинуло до 5 чи травмовано від 4 до 10 осіб;
- зруйновано будівлі, споруди чи основні конструкції об'єкта,що створило загрозу для життя і здоров'я працівників цеху,дільниці підприємства з чисельністю працюючих 100 чоловік і більше.
Особа - свідок аварії повинна негайно повідомити про аварію безпосереднього керівника робіт або іншу посадову особу підприємства, які зобов'язані поінформувати роботодавця.
Роботодавець або особа, яка керує виробництвом під час зміни, зобов'язані діяти згідно з планом ліквідації аварії, вжити першочергових заходів для рятування потерпілих і подання їм медичної допомоги, запобігання подальшому розвитку аварії, встановлення меж небезпечної зони та обмеження доступу до неї людей.
Роботодавець зобов'язаний негайно повідомити про аварію територіальний орган Держнаглядохоронпраці, орган, до сфери управління якого належить підприємство, відповідну місцеву держадміністрацію, штаб цивільної оборони та з надзвичайних ситуацій, прокуратуру за місцем виникнення аварії і відповідний профспілковий орган, а в разі травмування або загибелі працівників також відповідний робочий орган виконавчої дирекції Фонду.
Якщо з приводу розслідування аварії, що не спричинила нещасні випадки, не прийнято спеціальне рішення Кабінету Міністрів України, розслідування проводиться комісіями, що утворюються:
у разі аварії першої категорії - наказом центрального органу виконавчої влади чи розпорядженням місцевої держадміністрації за погодженням з відповідними органами державного нагляду за охороною праці і МНС;
у разі аварії другої категорії - наказом керівника органу, до сфери управління якого належить підприємство, чи розпорядженням місцевої держадміністрації за погодженням з відповідними органами державного нагляду за охороною праці і МНС.
Головою комісії призначається представник органу, до сфери управління якого належить підприємство, або представник органу державного нагляду за охороною праці чи МНС.
У ході розслідування комісія визначає характер аварії, з'ясовує обставини і причини, встановлює факти порушення вимог законодавства про охорону праці, цивільної оборони, правил експлуатації устатковання та технологічних регламентів, визначає якість виконання будівельно-монтажних робіт або окремих вузлів і конструкцій, їх відповідність вимогам технічних і нормативних документів та проекту, встановлює осіб,що несуть відповідальність за виникнення аварії, визначає заходи щодо ліквідації її наслідків та запобігання таким випадкам.
Комісія зобов'язана протягом десяти робочих днів розслідувати обставини і причини аварії та скласти акт за формою Н-5 згідно з додатком 2.
За результатами розслідування аварії роботодавець видає наказ, яким на підставі висновків комісії затверджує заходи щодо запобігання подібним аваріям і притягає згідно із законодавством до відповідальності працівників за порушення вимог законодавства про охорону праці.
Роботодавець згідно з вимогами законодавства з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та охорони праці затверджує:
план запобігання надзвичайним ситуаціям, у якому визначаються можливі аварії та інші надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, прогнозуються наслідки, передбачаються заходи щодо їх ліквідації, строки виконання цих заходів, а також сили і засоби, що залучаються з цією метою;
план ліквідації аварій (надзвичайних ситуацій), у якому визначаються всі можливі аварії та інші надзвичайні ситуації, дії посадових осіб і працівників підприємства у разі їх настання,обов'язки особового складу аварійно-рятувальних служб або працівників інших підприємств, які залучаються до ліквідації надзвичайних ситуацій.
Матеріали розслідування аварії складаються з документів, а також доповідної записки про роботу аварійно-рятувальних служб або підрозділів державної пожежної охорони, якщо вони залучалися до ліквідації цієї аварії.
У разі розслідування аварії, що не спричинила нещасних випадків, примірник акта форми Н-5 зберігається на підприємстві до завершення виконання заходів, визначених комісією, але не менше ніж два роки.
Роботодавець зобов'язаний проаналізувати причини аварії та розробити заходи щодо запобігання таким випадкам.
У разі коли аварія сталася через проектні недоробки або конструктивні недоліки устатковання, для участі в роботі комісії залучаються представники підприємства-розробника.
Роботодавець зобов'язаний надіслати підприємствам -розробнику і виготовлювачу устатковання обґрунтовані рекламації, а їх копії - органам, до сфери управління яких належать підприємства (у разі відсутності таких органів - місцевій держадміністрації).
Облік аварій першої і другої категорій ведуть підприємства і органи державного управління охороною праці та органи державного нагляду за охороною праці з реєстрацією у журналі згідно з додатком 18.
5. Причини нещасного випадку
Причини, через які трапляються травми на виробництві, можна поділити на: технічні, організаційні та психофізіологічні.
Технічні причини у більшості випадків є результатом конструктивних недоліків устаткування, недостатнього освітлення, зіпсованих засобів індивідуального захисту, перегороджувальних пристроїв тощо. Серед них традиційно переважає незадовільний технічний стан виробничих об'єктів, будинків, споруд, території, засобів виробництва та транспорту. Внаслідок цього постраждало 127 осіб.
До організаційних причин відносяться порушення правил безпеки через недоліки в навчанні безпечним прийомам праці, низька трудова і виробнича дисципліна, незадовільне функціонування, недосконалість або відсутність системи управління охороною праці, відсутність контролю за процесом виробництва та інші. Найбільше число (756 осіб) нещасних випадків у 2009 році було зумовлене саме цими причинами. Насамперед, це – порушення трудової та виробничої дисципліни (63% потерпілих від нещасних випадків на виробництві або 481 особа). При порушенні технологічного процесу отримали травми 65 працівників, при порушенні вимог безпеки під час експлуатації устаткування, машин, механізмів тощо було травмовано 42 особи.
Психофізіологічні причини пов'язані, в основному, з умовами праці (важкість, напруженість) та суб'єктивними факторами. Через них отримали травми 98 осіб.
Основними причинами нещасних випадків стали в господарствах АПК є:
*технічні: 52 випадки (12,7%),
- незадовільний технічний стан виробничих об’єктів, будинків, споруд – 10 випадків (2,4%),
- незадовільний технічний стан засобів виробництва – 13 випадків (3,2%),
*організаційні - 301 випадок (73,7%),
порушення правил дорожнього руху – 34 випадки (8,3%),
невиконання вимог інструкцій з охорони праці - 105 випадків (25,7%),
недоліки під час навчання безпечним прийомам праці 17 випадків (4,1%),
- невиконання посадових обов’язків - 75 випадків (18,3%),
* психофізіологічні - 55 випадків (13,4%),
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 654;