Кулачкові механізми
У кулачкових механізмах - плоских (рис.6, а...д) і просторових (рис. 6, е), які широко застосовуються у різних машинах, верстатах, приладах, вища кінематична пара утворена ланками, що називаються кулачок і штовхач (на рис. 6 ланки 1 і 2).Замикання вищої кінематичної пари може бути силовим (наприклад, під дією власної сили тяжіння, як на рис. 6, а...г, або за допомогою пружини) та геометричним (рис. 6, д, е).
Форма вхідної ланки – кулачка 1 визначає закон руху вихідної ланки – штовхача 2; ролик 3 застосовують з метою зниження тертя в механізмі шляхом заміни тертя ковзання у вищій кінематичній парі на тертя кочення.
На рис. 6, а наведено кулачковий механізм із поступально рухомими кулачком і штовхачем; на рис. 6, б ,в – кулачкові механізми, в яких обертовий рух кулачка перетворюється на зворотно – поступальний рух штовхача, який може бути не тільки роликовим, а і плоским (тарілчастим). У механізмах на рис. 6, г, д штовхач 2 - коромисловий, який здійснює хитний рух.
На рис. 6, е зображено модель просторового кулачкового механізму з обертовим циліндричним кулачком 1 і поступально рухомим роликовим штовхачем 2; замикання вищої кінематичної пари – геометричне - здійснюється за допомогою паза, в якому рухається ролик 3.
Перевагою кулачкових механізмів є можливість отримання будь-якого закону руху вихідної ланки – штовхача, завдяки чому вони застосовуються як допоміжні механізми в машинах-автоматах і напівавтоматах.
а. | б. |
в. | г. |
д. | е. |
Рис. 6. Кулачкові механізми (а...д – плоскі): а. – з поступально рухомими кулачком і штовхачем; б. – з плоским штовхачем; в. – з роликовим штовхачем; г.- з коромисловим роликовим штовхачем; д. – з геометричним замиканням; е.- просторовий з поступально рухомим роликовим штовхачем |
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1594;