ГІДРАВЛІЧНІ ДОМКРАТИ
Цей тип домкратів в останній час здобув дуже широке розповсюдження завдяки таким перевагам як велика вантажопідйомність (300-500 т); порівняно високий к.к.д. (до 0,7- 0,75) плавність підйому і опускання, можливість зупинки вантажу в будь - якому положенні.
Гідродомкрати широко застосовують у будівництві, на транспорті, там де немає можливості застосувати стаціонарні підйомні машини і необхідні великі зусилля.
Промисловість виготовляє спеціальні мастила для гідродомкратів. Як амортизаційну рідину АЖ -12т ( ГОСТ 23008-78) та дистиляційне масло для гідравлічних пристроїв типу АМГ-10 (ГОСТ 6794-75).
Крім того, робочою рідиною в домкратах може бути вода, суміш води із спиртом, гліцерин або веретенове масло (при низьких температурах), а також автол, дизельне масло. Останні масла, в основному, застосовуються в начіпних системах для сільськогосподарських машин.
- 8 -
Рис. 3. Схема гідравлічного домкрата
- 9 -
У домкратах застосовують їх у виняткових випадках, так як вони мають
велику в’язкість, що впливає суттєво на величину к.к.д.. При перекачуванні його із одного об’єму в інший необхідно прикладати великі зусилля.
За конструктивними ознаками гідравлічні домкрати ділять на такі три основних типи:
- одинарні, що дозволяють піднімати вантаж на висоту, що дорівнює довжині штока;
- телескопічні, шток яких складається із кількох складових частин, що дозволяє збільшити висоту підйому в 2-3 рази порівняно з одинарними домкратами; при подачі робочої рідини під поршень проходить послідовне висування спочатку зовнішнього, а потім внутрішніх поршнів до упора заплечиків;
- безперервні, які являють собою конструктивну різновидність гідравлічного домкрата, у якого при підйомі вантажу рухається циліндр. Основна перевага такого домкрата полягає в можливості підйому вантажу на висоту, що перевищує величину ходу циліндра.
Гідравлічні домкрати виконуються у вигляді двох сполучених резервуарів 1 і 2, обладнаних поршневим насосом 3 і клапанами (рис. 3). Клапанів домкрат має три: нагнітаючий 4, всмоктуючий 5 і перепускний 6. Резервуар 1 є баком для робочої рідини, а резервуар 2 – робочим циліндром великого діаметра. Насос 3 має плунжер малого діаметра і приводиться в рух за допомогою важеля 7.
При роботі домкрат розташовують під вантажем або машиною. Рухом важеля плунжер насоса засмоктує рідину із резервуара і подає його в циліндр під поршень з наконечником і манжетою 8, який через шток 9 натискує на вантаж Q. Так відбувається підйом. Опускання вантажів виконується з допомогою перепускного клапана 6, при відкручуванні якого вантаж витісняє рідину з циліндра 2 назад до резервуару 1. Для заповнення резервуару 1 робочою рідиною служить пробка 10, а тяга 11 з’єднує важіль 7 з корпусом домкрата.
Загальне передаточне число гідродомкрата визначається за такою формулою:
(4)
де D – діаметр циліндра, мм;
- 10 -
d – діаметр поршня насоса, мм;
L, - відповідно довжина важеля і виліт кулачка, мм.
Основна силова залежність домкрата записується так:
, (5)
де Q – вантажопідйомність домкрата, Н;
FP – зусилля на важелі, Н;
h – коефіцієнт корисної дії домкрата.
Зусилля робітника на важелі при відомій вантажопідйомності та геометричних розмірах і к.к.д.:
(6)
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1340;