Загальні положення.
Задача лекції сформувати систему знань та вмінь, які дозволять спеціалістам та магістрам з теплоенергетики:
- виявляти сутність робіт з енергозбереження у процесах, які є енергоспоживаючими компонентами агрегатів, установок та виробництв,
та
- визначати показники енергетичної ефективності процесів та витрату ПЕР на їх реалізацію.
В загальному сенсі – процеси можуть бути:
1. Механічними –такимищо несуть в собі процеси механічної взаємодії речовин або продуктів, наприклад, транспортування продуктів конвеєрами, шнеками або насосами, перемішування продуктів, тощо. Такі процеси вимагають для своєї реалізації, як правило, механічної або електричної енергії.
2. Технологічними – такими, що несуть в собі тільки технологічне навантаження, наприклад, сульфітація соку в цукровому виробництві. Ці процеси, на перший погляд, не вимагають для своєї реалізації витрат ПЕР, але по суті потребують їх витрати опосередковано – на формування потоків, які приймають участь у технологічному процесі.
3. Тепло-технологічнми – такими, що несуть в собі одночасно і технологічне, і теплове навантаження. Ці процеси для своєї реалізації вимагають видимих витрат теплової енергії. Наприклад, процес концентрування соку перед його уварюванням у вакуум-апаратах потребує витрати грійної пари, тощо.
4. Енерго-технологічними – такими, що несуть одночасно і технологічне і енергетичне навантаження і для своєї реалізації видимі витрати електричної енергії або палива. Наприклад, процеси стискання, процеси обпалення вапняку і отримання вапна, тощо;
5. Енергетичними– такими, що несуть в собі перетворення енергетичних потоків – енергії палива в електричну енергію, або теплоту, електричної енергії в штучних холод. Наприклад, перетворення теплової енергії пари в механічну енергію обертання ротора турбіни, а механічної енергії в електричну енергію в турбогенераторах, перетворення енергії палива в електричну енергію в ДВЗ.
Тобто, теплотехнологічні процеси – це процеси, пов’язані з технологією вироблення продукції (цукру, олії, тощо), а енергетичні процеси – це процеси, пов’язані з генерацією енергії або її витратою для здійснення механічної роботи.
Різниця між цими поняттями – термінологічна, і пов’язана вона із загальновживаною “прив’язкою” процесів до певних виробництв продукції, відповідно, технологічного або енергетичного напрямів економічної діяльності.
Наприклад:
- вентиляція повітря – вважається механічним процесом, оскільки вирішує проблему переміщення потоків повітря і виконання роботи для подолання опору вентиляційної системи;
- випарювання води із цукрового розчину – теплотехнологічний процес,оскільки вирішує технологічну проблему концентрування розчину цукру.
Спеціалістам, що одержать освіту з напряму “Телоенергетика” потрібно розуміти різницю в структурі розрахункових формул, що будуть визначати параметри того або іншого процесу.
9.2. Механічні процеси та методологія енергозбереження в їх реалізації.
Розглядаємо енергозбереження поетапно у відповідності до сформованої в лекціях 7 та 8 методології.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 677;