Нормативні акти. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року // Відомості Верховної Ради України

Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року // Відомості Верховної Ради України. - 2003. - № 40-41. - Ст. 356.

Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року // Відомості Верховної Ради України. – 2003. - № 18. – Ст. 144.

Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень. Закон України від 18 листопада 2003 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. - № 11. – Ст. 140.

Про заставу. Закон України від 2 жовтня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 47. – Ст.642.

Про іпотеку. Закон України від 5 червня 2003 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 38. – Ст. 313.

Про нотаріат. Закон України від 2 вересня 1993 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. - № 39. – Ст. 383.

Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів. Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 р. № 1172.

Порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна. Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2004 р. № 830.

Інструкція «Про порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна та заповнення заяв». Затверджена наказом Міністерства юстиції України від 29 липня 2004 р. № 73/5.

Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Затверджена наказом Міністерства юстиції від 3 березня 2004 р. // Офіційний вісник України. – 2004. - № 15.

Оглядовий Лист Вищого Арбітражного суду України від 30.05.2001 р. № 01-8/637 "Про практику вирішення окремих спорів, пов’язаних із забезпеченням виконання зобов’язань (за матеріалами судової колегії Вищого арбітражного суду України по перегляду рішень, ухвал, постанов)".

 

Тема 2. Неустойка як спосіб (вид) забезпечення виконання цивільно-правових зобов’язань (12 годин)

 

Лекція 1. Загальні положення про неустойку як спосіб (вид) забезпечення виконання цивільно-правових зобов’язань (2 години)

 

Поняття та правова природа неустойки. Неустойка, штраф, пеня: співвідношення понять. Неустойка як спосіб забезпечення виконання цивільно-правових та господарсько-правових зобов’язань. Види неустойок. Договірна та законна неустойка. Розуміння співвідношення неустойки як способу забезпечення виконання цивільно-правових зобов’язань та як форми відповідальності за порушення цивільно-правових зобов’язань. Співвідношення неустойки та збитків.

 

Семінарське заняття 1.Поняття та види неустойки (2 години)

 

1. Поняття та підстави (умови) виникнення неустойки.

2. Предмет неустойки. Грошова сума як предмет неустойки. Рухоме та нерухоме майно як предмет неустойки. Розмежування майнової неустойки та застави (іпотеки), предметом якої є річ (майно). Річ (майно), право власності на яке боржник набуде в майбутньому, як предмет неустойки.

3. Доктринальна та законодавча класифікація неустойок. Особливості договірної неустойки. Особливості законної неустойки.

4. Неустойка, штраф, пеня: співвідношення понять.

 

Семінарське заняття 2. Застосування неустойки (2 години)

 

1. Сутність забезпечувальної функції неустойки.

2. Розмір неустойки. Порядок обчислення розміру неустойки.

3. Співвідношення неустойки та процентів річних, передбачених ст. 625 ЦК України. Співвідношення неустойки та збитків.

4. Залежність розміру неустойки від ступеня виконання договірних зобов’язань. Диференціація розміру неустойки в залежності від характеру цивільного правопорушення та його тривалості. Підстави для зменшення розміру неустойки.

 

Завдання для самостійної роботи (6 годин)

1) Вирішіть наступні завдання:

 

А) 10 січня 2011 р. між споживачем та приватним підприємцем було укладено договір щодо виготовлення меблів. Строк виконання договору – до 10 квітня 2011 р. В тексті договору було зазначено, що у разі порушення виконавцем своїх зобов’язань він зобов’язаний сплатити замовнику неустойку в розмірі 0,1 % за кожен день прострочення.

Якими є засоби захисту прав споживача в даному випадку ?

 

Б) Між двома юридичними особами було укладено договір будівельного підряду. Підрядник прострочив передачу об’єкта на 77 днів. При цьому претензій щодо якості робіт у замовника не було. Договором передбачено сплату неустойки за кожен день прострочення виконання зобов’язання у розмірі 0,3 %. В обґрунтування відсутності підстав для притягнення його до відповідальності підрядник послався на невиконання у належний строк обов’язків його контрагентами щодо поставки необхідного будівельного обладнання, а також на те, що протягом трьох місяців у суді вирішувався спір щодо права користування земельною ділянкою, на якій здійснювалося будівництво (на цей час суд постановив зупинити усі будівельні роботи до вирішення справи по суті).

Яким чином слід вирішити спір?

 

В) При обговоренні кредитного договору між банком та фізичною особою майбутні контрагенти схиляються до можливості забезпечення його виконання неустойкою у вигляді транспортного засобу, що належить фізичні особі на праві власності.

Проаналізуйте особливості даного предмета неустойки та визначте доцільність укладення такого договору для кожного з контрагентів з точки зору потенційних ризиків (схоронність майна, складність процедури передачі права власності на це майно кредитору тощо).

 

Г) У договорі купівлі-продажу промислового обладнання, укладеному між двома юридичними особами, передбачено, що у разі прострочення виконання своїх зобов’язань кожна із сторін зобов’язується сплатити іншій пеню у розмірі 0,5 % від ціни договору за кожен день прострочення. Продавець, який порушив строки передачі товару у власність покупця, стверджував, що він не може нести відповідальність у вигляді обов’язку сплати пені, оскільки згідно ч. 3 ст. 549 ЦК України пеня застосовується винятково у разі прострочення виконання грошового зобов’язання.

Дайте правову оцінку позиції продавця.

 

2) Порівняйте правове регулювання інституту неустойки, що міститься у Цивільному та Господарському кодексах України (есе, до 5-ти сторінок).

 

3) Проаналізуйте чинне законодавство та знайдіть 4-6 прикладів законних неустойок. Зробіть висновок з приводу того, чи завжди такі неустойки передбачаються законом (есе, до 2-х сторінок).

 

Контрольні запитання та завдання

 

1) Сформулюйте поняття неустойки, яке б мітило у собі якнайбільше її ознак.

2) Які переваги неустойки як способу забезпечення виконання зобов’язань ?

3) Які недоліки неустойки як способу забезпечення виконання зобов’язань ?

4) Проаналізуйте випадки, коли неустойка не є єдиним способом забезпечення конкретного зобов’язання, а виступає додатковим забезпеченням.

 








Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 591;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.