Лекція № 10. РЕКОМБІНАЦІЯ ДНК
1. Гомологічна рекомбінація.
2. Сайт-специфічна рекомбінація.
3. Незаконна рекомбінація.
4. V(D)J-рекомбінація імуноглобулінових генів.
5. Транспозиції мобільних елементів.
5.1. ДНК-транспозони.
5.2. LTR-ретропозони.
5.3. Мобільні елементи LINE та SINE.
Суттєвим моментом існування ДНК у живих системах є не тільки розглянуті раніше процеси відновлення та збереження інформації, що міститься в послідовності нуклеотидів, а й різноманітні операції, спрямовані на перетасування цієї інформації з метою створення нових комбінацій генів. Серед процесів рекомбінації (recombination), які приводять до генетичного розмаїття, розрізняють такі:
• Гомологічна рекомбінація – обмін ділянками між досить довгими молекулами ДНК із гомологічними послідовностями пар основ. Відбувається в усіх організмів, які розмножуються статевим шляхом, між гомологічними хромосомами при мейозі (кросинговер), а також при мітозі та в прокаріотів – наприклад, після кон’югації двох бактеріальних клітин і проникнення ДНК з однієї в іншу.
• Сайт-специфічна рекомбінація – вирізання / вбудовування однієї молекули ДНК із/в іншу, або зміна орієнтації (інверсія) фрагмента ДНК у межах однієї молекули. Рекомбінація цього типу здійснюється за рахунок упізнання специфічними білками коротких елементів послідовності ДНК.
• Незаконна рекомбінація – об’єднання двох молекул ДНК, які не мають ані гомології, ані специфічних елементів послідовності.
• Переміщення в межах геному мобільних елементів послідовності ДНК.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 820;