Тема 22. Злочини проти життя та здоров`я особи
Конституція України про охорону інтересів особи. Поняття, загальна характеристика і види злочинів проти життя та здоров’я особи.
Злочини проти життя, їх загальна характеристика і види. Життя як об'єкт кримінально-правової охорони.
Поняття вбивства і його види.
Умисне вбивство без обтяжуючих обставин (просте умисне вбивство). Характеристика об'єктивних та суб'єктивних ознак цього злочину. Початковий та кінцевий момент життя людини. Значення мотиву вбивства для правильної кваліфікації. Поняття евтаназії та межі відповідальності особи, яка вчинила умисне вбивство на прохання потерпілого.
Умисне вбивство при обтяжуючих обставинах. Умисне вбивство двох або більше осіб. Єдність умислу на вбивство двох або більше осіб як обов'язкова ознака суб'єктивної сторони. Умисне вбивство малолітньої дитини або жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності. Поняття малолітньої дитини. Зміст завідомості як ознаки цього виду вбивства. Умисне вбивство заручника. Обставини, за яких вчиняється таке вбивство. Умисне вбивство з особливою жорстокістю. Поняття особливої жорстокості. Умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб. Особливості способу вчинення даного вбивства. Особливості суб’єктивної сторони та ставлення до наслідків. Вбивство з корисливих мотивів. Мотив як обов'язкова ознака суб'єктивної сторони цього виду вбивства. Умисне вбивство з хуліганських мотивів. Поняття хуліганських мотивів. Умисне вбивство особи чи її близького родича, вчинене у зв'язку з виконанням цією особою свого службового або громадського обов'язку. Спеціальна мета вчинення такого вбивства. Умисне вбивство з метою приховати інший злочин або полегшити його вчинення. Характеристика суб'єктивної сторони такого вбивства. Особливості суб'єкту даного злочину. Умисне вбивство, поєднане зі згвалтуванням або насильницьким задоволенням статевої пристрасті неприродним способом. Випадки такого вбивства. Вплив стадії згвалтування на кваліфікацію. Особливості кваліфікації при незакінченому злочині та при повторному. Умисне вбивство, вчинене на замовлення. Особливості відповідальності всіх співучасників вбивства на замовлення. Кваліфікація дій виконавця, замовника та організатора. Умисне вбивство вчинене за попередньою змовою групою осіб. Особливості кваліфікації дій всіх співучасників при різних формах співучасті. Ознаки групи, організованої групи та їх відмінність. Умисне вбивство, вчинене особою, яка раніше вчинила умисне вбивство. Вид повторності при вчиненні цього вбивства. Особливості кваліфікації при попередньому незакінченому злочині. Умови кримінальної відповідальності за таке вбивство. Мотиви расової, національної чи релігійної нетерпимості як спеціальні мотиви кваліфікованого умисного вбивства.
Умисне вбивство при пом'якшуючих обставинах і його види. Умисне вбивство, вчинене у стані сильного душевного хвилювання. Особливості змісту умислу в цьому злочині.
Умисне вбивство матір'ю своєї новонародженої дитини. Суб'єкт злочину. Відповідальність інших співучасників цього злочину.
Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця. Поняття перевищення меж необхідної оборони. Поняття перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця. Характеристика нападу та захисту при необхідній обороні та при затриманні злочинця. Психічне ставлення суб'єкта до смерті потерпілого.
Вбивство через необережність. Відмежування цього виду вбивства від інших злочинів, поєднаних із заподіянням смерті потерпілому (тяжкі тілесні ушкодження, що потягли смерть потерпілого; умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця). Обставини, що обтяжують вбивство через необережність.
Доведення до самогубства. Особливості об’єктивної сторони доведення до самогубства. Жорстоке поводження, шантаж, примус до протиправних дій і систематичне приниження людської гідності як ознаки об'єктивної сторони. Поняття матеріальної та іншої залежності. Момент закінчення злочину. Суб'єкт злочину.
Погроза вчинити вбивство. Реальність погрози як умова відповідальності за цей злочин.
Злочини проти здоров'я, їх загальна характеристика і види.
Поняття і види тілесних ушкоджень. Правова основа визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень. Правила судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень.
Умисне тяжке тілесне ушкодження. Поняття тяжкого тілесного ушкодження і його види. Кваліфікуючі ознаки умисного тяжкого тілесного ушкодження. Відмінність тяжкого тілесного ушкодження, внаслідок якого сталася смерть потерпілого, від умисного та необережного вбивства.
Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження. Поняття середньої тяжкості тілесного ушкодження і його види.
Умисне тяжке або середньої тяжкості ушкодження при пом'якшуючих обставинах. Умисне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження, заподіяне в стані сильного душевного хвилювання. Заподіяння тяжких тілесних ушкоджень при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця.
Необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Умисне легке тілесне ушкодження. Поняття легкого тілесного ушкодження і його види.
Побої і мордування. Їх відмінність від легких тілесних ушкоджень.
Катування. Відмінність катування від нанесення тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості.
Злочини, що ставлять у небезпеку життя та здоров’я особи, їх загальна характеристика та види.
Зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби. Види захворювань, що відносяться до категорії невиліковних. Суб’єкти визначення таких захворювань. Завідомість як ознака цього злочину.
Неналежне виконання професійних обов’язків, що спричинило зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби. Суб’єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки злочину.
Розголошення відомостей про проведення медичного огляду на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби. Форми розголошення. Предмет цього злочину і його види. Суб'єкт злочину.
Зараження венеричною хворобою. Завідомість як ознака цього злочину. Кваліфікуючі ознаки.
Незаконне проведення аборту. Особливості конструкції складу цього злочину. Потерпілий від злочину. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки злочину.
Залишення в небезпеці. Види бездіяльності. Момент закінчення злочину. Завідомість як обов'язкова ознака суб'єктивної сторони. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки злочину.
Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані. Види бездіяльності. Особливості суб'єктивної сторони. Суб'єкт злочину. Відмінність цього злочину від залишення в небезпеці.
Неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей. Потерпілий від злочину. Спосіб вчинення злочину. Наслідки як обов’язкова ознака об’єктивної сторони. Кваліфікуючі обставини.
Незаконна лікувальна діяльність. Обов’язкові ознаки даного злочину.
Ненадання допомоги хворому медичним працівником. Зміст завідомості. Суб'єкт злочину. Кваліфікуючі ознаки.
Неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником. Обов’язкові ознаки даного злочину. Наслідки як обов’язкова ознака об’єктивної сторони. Кваліфікуючі обставини.
Порушення прав пацієнта. Наслідки як обов’язкова ознака об’єктивної сторони. Кваліфікуючі обставини.
Незаконне проведення дослідів над людиною. Правова основа проведення дослідів над людиною. Предмет злочину. Наслідки як обов’язкова ознака об’єктивної сторони. Кваліфікуючі обставини.
Порушення встановленого законом порядку трансплантації органів і тканин людини. Правова основа проведення трансплантації. Предмет злочину. Наслідки як обов’язкова ознака об’єктивної сторони. Кваліфікуючі обставини.
Насильницьке донорство. Правова основа донорства. Предмет злочину. Наслідки як обов’язкова ознака об’єктивної сторони. Кваліфікуючі обставини.
Незаконне розголошення лікарської таємниці. Спосіб вчинення злочину. Наслідки як обов’язкова ознака об’єктивної сторони.
Роль і значення теми: вивчення даної теми дозволяє оволодіти знаннями про особливості кваліфікації і ознаки елементів складів злочинів проти життя та здоров’я особи.
Ключові слова та поняття: “злочини проти життя та здоров’я особи”, “вбивство”, “тілесне ушкодження”, “порушення порядку трансплантації органів”, “зараження вірусом імунодефіциту людини”, “зараження венеричною хворобою”, “залишення в небезпеці”, “незаконне проведення аборту”, “незаконна лікувальна діяльність”.
Обсяг знань, вмінь слухача після вивчення теми: слухач має вільно володіти матеріалом теми, вміти здійснювати кваліфікацію злочинів проти життя та здоров’я особи.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1209;