Форматування таблиць.

Коли курсор введення знаходиться у таблиці, на координатних лінійках з’являються позначки меж стовпців і рядків . Пересуваючи ці позначки, можна змінювати розміри відповідних стовпців і рядків. За допомогою прихованого переліку можна вибрати тип вирівнювання тексту у вічках, а кнопка слугує для зміни напрямку розташування тексту в них.

Щоб об’єднати декілька вічок в одне, слід виділити їх і викликати команду Объединить ячейкименю Таблицаабо натиснути кнопку на панелі Таблицы и границы. Для розділення вічка на декілька вічок слід вибрати пункт Разбить ячейкименю Таблицаабо натиснути кнопку .

Для додавання елементів таблиці (рядків, стовпців, вічок) необхідно виділити елементи, на місці яких необхідно вставити нові, та в меню Таблицавибрати команду Добавить, потім – потрібний пункт (Столбцы слева, Столбцы справа, Строки выше, Строки ниже, Ячейки). Для видалення елементів таблиці слід виділити їх та у меню Таблицавибрати пункт Удалить, потім – потрібний пункт (Таблица, Столбцы, Строки, Ячейки).

За умовчанням лінії сітки таблиці мають товщину 0,5 пт. Змінити товщину та вигляд ліній сітки можна таким чином:

виділити вічко або діапазон вічок, обрамлення яких потрібно змінити;

у прихованому переліку Тип линии на панелі Таблицы и границы вибрати тип лінії;

у прихованому переліку Толщина линии – товщину лінії;

якщо натиснути кнопку , з’явиться палітра кольорів, в якій можна вибрати колір лінії;

у прихованому переліку вибрати, які границі (верхню, нижню, праву, ліву) виділеного діапазону слід обрамити цією лінією.

Щоб залити вічка кольором, необхідно виділити їх та у прихованому переліку вибрати потрібний колір.

Можна створювати таблицю та редагувати її структуру за допомогою візуальних засобів зі складу панелі інструментів Таблицы и границы:

для створення нового вічка або розділення існуючого слід натиснути кнопку та покажчиком миші, який матиме вигляд олівця, провести лінію в потрібному місці;

для знищення вічка після натискання кнопки покажчиком миші можна стирати лінії, що його обрамлюють.

Зауважимо, що вічка таблиці можуть містити не лише текст, а й графічні об’єкти – малюнки, формули, автофігури, фігурний текст.

КомандаСвойства... з менюТаблица дає змогу змі­нити деякі параметри форматування таблиці (розміри стовпців, рядків та клітинок; межі, а також фон клітинок, поля всередині їх; інтервали між клітинками; вирівнювання в клітинках по вертикалі й горизонталі тощо). Наприклад, поля всередині клітинок великих таблиць можна зменшити (навіть до нуля) для компактного розміщення інформації, скориставшись кнопкою Параметри... діалогового вікнаСвойства... .

Сформулюємо деякі корисні рекомендації щодо роботи зі складними таблицями:

- користувач може вирівняти текст, розміщений у клітинках таблиці, як по горизонталі, так і по вертикалі - виділити клітинки, клацнути по виділенню правою клавішею миші та викликати контекстне меню. Вибравши в ньому командуВыравнивание в ячейке, він може за­дати тип вирівнювання (дев'ять комбінацій);

- велику (широку) таблицю можна розмістити на альбомному аркуші, вставивши заздалегідь новий розділ і змінивши параметри сторінки;

- у таблиці можна розмістити набагато більше інфор­мації, якщо зменшити відстань (поля) по горизонталі та вертикалі від тексту до меж клітинок (менюТаблица,командаСвойства таблицы..., розділТаблица, кнопка Параметри...). Користувачеві надається можливість змінювати верхнє, нижнє, праве і ліве поля, а також відстань між клітинками. Аналогічну операцію можна виконати з окремими виділеними клітинками таблиці;

- велика (довга) таблиця може не поміститись на од­ній сторінці, тоді виникає необхідність її перенесення на іншу сторінку, вставлення слів «Продовження табл. №» із доданням рядка для нумерації «шапки» таблиці. Для цього текстовий курсор потрібно розмістити в наступно­му рядку після останнього повного рядка наприкінці сторінки, задати командуРазбить таблицу з менюТаб­лица, вставити один або два порожніх рядки, вибрати режим вирівнювання (праворуч), написати текст, дода­ти рядок нумерації сторінок. Два нових рядки вставля­ються в тому випадку, коли на першій сторінці розриву є вільне місце. При цьому перший рядок вставки збіль­шується по висоті, щоб повністю зайняти вільне місце, і відіграє роль буфера між двома сторінками. Якщо ж вільне місце на першій сторінці відсутнє, то для розри­ву таблиці досить уставити лише один додатковий ря­док. Щоб мати розриви на наступних сторінках, корис­тувач може просто скопіювати два-три рядки і вставити їх у потрібне місце — текстовий курсор розміщується на початку першої клітинки рядка, перед яким виконува­тиметься вставка;

- рядок таблиці, що має велику висоту, можна поді­лити на два рядки таким чином: вставити після нього новий рядок, перенести в нього частину інформації із попереднього (щоб він уміщувався на сторінці), вилучи­ти горизонтальну рамку між рядками;

- рядки і стовпці таблиці можна задати однакових розмірів, якщо скористатись командоюАвтоподбор із менюТаблица;

- розміри таблиці, що вийшла за межі сторінки (її робочого поля), можна автоматично змінити, задавши командуАвтоподбор/По ширине окна з менюТаблицаабо параметр розміру по ширині 100% у розділіТаблица діалогового вікна командиСвойства таблицы....

Для роботи з таблицею можна використовувати па­нель інструментівТаблицы и границы з піктограмами основних команд оформлення таблиць. Інструменти

Інструментами «олівець» і «ластик» цієї панелі застосовуються для створення складних або нестандартних таблиць. При цьому «олівець» надає можливість розбивати клітинки чи створювати нові, а «ластик» — об'єднувати клітинки або вилучати їх.

 

Опрацювання даних у таблицях

 

Текстовий редактор може сортувати табличні дані та обчислювати значення в клітинках таблиці за формулами.

Сортування табличних даних здійснюється за зрос­танням або спаданням, ключами сортування можуть бу­ти один, два або три стовпці.

У випадку, коли таблиця має складну «шапку» (кілька рядків верхніх заголовків) чи рядки підсумків, то користувачеві потрібно вручну виділити табличні да­ні (за винятком рядків «шапки» та підсумків) і вибрати опціюБез строки заголовка; для коректності сортуван­ня стовпець нумерації бічного заголовка має бути ство­рений як нумерований список.

Сортування даних у таблиці відбувається у наступній послідовності:

- виділити дані або розмістити текстовий курсор у будь-якій клітинці таблиці;

- задати командуСортировка з менюТаблица;

- у діалоговому вікні (рис. 79) вказати: стовпці-ключі сортування; тип даних у стовпцях (текст, число, дата); послідовність сортування; режим включення рядка заголовка та додаткові параметри.

КнопкаПараметри... дає змогу задати мову для тексто­вих даних, режим обліку регістра літер і вид роздільників. Сортування виконується після активізації кнопкиОК.

 
 

Рис. 79. Діалогове вікно сортування даних

Користувач може також виконувати сортування у списках тексту, задаючи роздільник елементів сорту­вання (знак табулювання, крапку з комою або інший).

За замовчуванням у текстовому редакторі рядки позначаються цифрами натурального ряду (1,2,3,...), а стовпці — літерами латинського алфавіту (А,В,С,...).

Нумерація рядків та стовпців на екрані монітора не відображається, при цьому перша клітинка має адресу А1, а, наприклад, звернення до діапазону чотирьох клі­тинок другого стовпця матиме вигляд В1:В4.

Формула для розрахунку вставляється у поточну клітинку таблиці тільки за командоюФормула... з ме­нюТаблица.

У діалоговому вікні обчислень користу­вач може записати формулу, що починається зі знака =, включає знаки арифметичних операцій (+, -, *, /, ^), функції із списку, адреси клітинок і числові константи.


Рис. 80. Діалогове вікно обчислень

Діапазони клітинок можуть задаватись адресами крайніх клітинок (А1:СЗ — дев'ять клітинок стовпців А, В та С і трьох перших рядків) або стандартними іме­нами:

• ABOVE — діапазон чисел, розміщених вище поточ­ної клітинки;

• BELOW — діапазон чисел, розміщених нижче по­точної клітинки;

• LEFT — діапазон чисел, розміщених ліворуч від поточної клітинки;

• RIGHT — діапазон чисел, розміщених праворуч від поточної клітинки.

Використовуючи шаблони чисел, можна задавати формат результату обчислень — обов'язкові незначущі нулі, кількість знаків після десяткової коми, грошовий або відсотковий формат (докладніше про шаблони чисел ітиметься у п. 6.2).

Користувач може вставити у формулу стандартну функцію із такого переліку:

ABS — модуль числа;

AND — перевірка на істинність двох чисел;

AVERAGE — середнє арифметичне значення чисел списку;

COUNT — кількість елементів у списку;

DEFINED — перевірка числа на допустимість;

FALSE — 0 (неістина);

INT — ціла частина числа;

MIN — мінімальне значення чисел списку;

MAX — максимальне значення чисел списку;

MOD — залишок від ділення двох чисел;

NOT — зміна логічного значення числа;

OR — перевірка на істинність двох чисел;

PRODUCT — добуток значень чисел списку;

ROUND — округлення числа до заданої кількості де­сяткових розрядів;

SIGN — знак числа;

SUM — сума значень чисел списку;

TRUE —1 (істина).

При зміні значень у клітинках таблиці потрібно ви­конати перерахунок у формулах, тобто розмістити тек­стовий курсор на формулі, задати командуФормула... з менюТаблица й активізувати кнопкуОК.

 


ЛЕКЦІЯ 7. ПІДГОТОВКА КОМПЛЕКСНИХ ДОКУМЕНТІВ У ТЕКСТОВОМУ ПРОЦЕСОРІ MS WORD, ФОРМАТУВАННЯ СТОРІНОК, ВСТАВКА НОМЕРІВ СТОРІНОК, ПОЛІВ, СТВОРЕННЯ ЗМІСТУ, ЕЛЕМЕНТИ КОМП’ЮТЕРНОЇ ВЕРСТКИ.

 

ПЛАН

 

1. Прийоми управління об’єктами Microsoft Word, створення художніх заголовків.

2. Введення формульных виразів, робота з таблицями.

3. Робота з діаграмами, використовування графічних об'єктів

 

1. Прийоми управління об’єктами Microsoft Word, створення художніх заголовків.








Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1241;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.017 сек.