Зміст бойового забезпечення та порядок виконання заходів по бойовому забезпеченню

 

Розвідка є одним з найважливiших видiв забезпечення бойових дiй пiдроздiлiв ППО. Вона ведеться постiйно з метою своєчасного виявлення засобiв повiтряного нападу противника, забезпечення пiдготовки вихiдних даних для стрiльби, розпiзнавання своїх лiтакiв (вертольотiв) та вивчення мiсцевостi.

Основними вимогами до розвiдки, є цілеспрямованiсть, безперервнiсть, активнiсть, прихованість, достовірність, своєчаснiсть i оперативнiсть, стiйкiсть та точнiсть визначення координат повiтряних цiлей в польотi.

Завданнями розвiдки в пiдроздiлi ППО є:

своєчасне виявлення, визначення координат, складу, характеристик повiтряних цiлей i безперервне спостереження за їх дiями;

забезпечення даними цiлевказання;

виявлення повiтряних десантiв противника i спостереження за їх дiями;

розпiзнавання своїх лiтакiв (вертольотiв) i спостереження за їх польотами;

спостереження за результатами стрiльби;

вивчення засобiв повiтряного нападу противника, тактичних прийомiв їх дiй, характеру i iнтенсивностi перешкод;

спостереження за положенням i дiями наземного противника i своїх вiйськ;

розвiдка мiсцевостi на маршрутах пересування i в районах розгортання пiдроздiлiв ППО в бойовий порядок.

 

Командир пiдроздiлуППО органiзує розвiдку особисто. Вінзобов'язаний:

- постійно знати положення, склад, характер дiй повітряного противника i бути готовим доповiсти старшому начальнику висновки з оцiнки дiй засобiв повiтряного нападу противника, його засобів РЕБ та їх очiкуємi дiї на добу бою;

- знати стан та можливостi своїх засобiв розвiдки i розпiзнавання, підтримувати їх в справному станi, в визначених ступенях готовностi;

- своєчасно ставити та уточнювати завдання щодо розвiдки i керувати дiями особового складу щодо виявлення i розпiзнавання повiтряних цiлей у вiдповiдальному секторi пiдроздiлу.

При органiзацiї розвiдки повiтряного противника командир пiдроздiлу визначає порядок i режими роботи РЛС, посту повiтряного спостереження, призначає вiдповiдальнi сектори (смуги) розвiдки (спостереження) цiлей, смуги передачі цілей, визначає порядок отримання даних оповiщення i цiлевказання, доводить до підлеглих коди (РЛРоз) i вiзуальнi сигнали розпiзнавання, визначає порядок введення ключової iнформацiї в апаратуру радiолокацiйного розпiзнавання, а також порядок дiй особового складу у разi переходу на роботу резервними ключами шифрування.

Охорона та самооборона органiзується та здійснюється з метою запобiгання раптового нападу противника i не допущення проникнення в район позицiї (розташування) пiдроздiлу його ДРГ, а також органiзованого вiдбиття нападу противника самостiйно або взаємодiючи з пiдроздiлами, які прикриваються.

При органiзацiї охорони СП (ВП, ТП), позицiї радiолокацiйного пiдроздiлу командир підрозділу з о б о в' я з а н и й:

органiзувати безперервне кругове спостереження i патрулювання;

визначити порядок оповiщення особового складу i сигнали про напад противника, порядок допуску особового складу і технiки до розташування пiдроздiлу, організувати взаємодію з підрозділами прикриття (сусiдами).

При органiзацiї охорони командир, як правило, вказує: напрямки на яких необхiдно зосередити особливу увагу; де i яку мати охорону та її склад; час виставлення охоронення та його завдання; пароль та відзив.

При органiзацiї самооборони командир пiдроздiлу з о б о в' я з а н и й:

- вивчити місцевість в районі зайнятої позиції, виявити приховані підходи до позицiї;

- призначити підрозділам відповідальні сектори оборони, орієнтири на місцевості i визначити дальностi до них (в гектометрах);

- призначити особовий склад для вiдбиття нападу противника, розподілити його по секторах оборони, визначити порядок дiй особового складу по сигналах про напад противника;

- визначити порядок ведення вогню i вогневої взаємодiї;

- організувати обладнання окопів, ходів сполучення i укриттів, встановлення мінно-вибухових загороджень;

- скласти схему охорони i самооборони i довести її до особового складу.

Вiдповiдальнi сектори оборони призначаються кожному взводу, обслузі, БМ, установцi i повиннi забезпечувати вiдбиття нападу противника з будь-якого напрямку.

Межi секторів визначаються орієнтирами на мiсцевостi. Зенiтнi установки готуються до стрiльби по наземним та повiтряним цiлям з будь-якого напрямку.

 

Захист від зброї масового ураження в підрозділах ППО організується і здійснюється з метою максимального послаблення впливу ядерної, хімічної, біологічної та бактеріологічної зброї противника, а також результатів руйнування підприємств атомної енергетики та хімічної промисловості, збереження боєздатності підрозділів та забезпечення успішного виконання ними бойових завдань.

Він організується у повному обсязі під час ведення бою як із застосуванням, так і без застосування ЗМУ та включає:

розосередження підрозділів та періодичну зміну районів розташування;

фортифікаційне обладнання районів (позицій), які займають підрозділи, з урахуванням захисних властивостей місцевості та підготовку шляхів для маневру;

попередження підрозділів про безпосередню небезпеку та початок застосування противником ЗМУ;

руйнування підприємств атомної енергетики та хімічної промисловості, а також оповіщення особового складу про радіоактивне, хімічне, біологічне та біологічне зараження;

здійснення протиепідемічних, санітарно-гігієнічних та спеціальних профілактичних медичних заходів;

виявлення та ліквідація наслідків застосування противником зброї масового ураження;

забезпечення безпеки і захисту особового складу під час дій в зонах зараження, районах зруйнувань, пожеж, затоплень.

Під час організації захисту від зброї масового ураження командир, як правило, вказує:

порядок розосередження підрозділів та зміни районів розташування, а також порядок використання захисних властивостей місцевості та техніки;

порядок попередження про безпосередню загрозу та початок застосування противником зброї масового ураження, а також порядок та сигнали оповіщення про радіоактивне, хімічне та біологічне (бактеріологічне) зараження та дій за ними;

терміни проведення протиепідемічних, санітарно-гігієнічних та спеціальних профілактичних медичних заходів;

порядок ліквідації наслідків застосування противником зброї масового ураження;

заходи безпеки під час дій в зонах зараження, районах руйнувань, пожеж та затоплень.

Використання захисних і маскуючих властивостей місцевості послаблює дію уражаючих факторів ЗМУ противника на особовий склад, озброєння, техніку та матеріальні засоби. Підрозділи в бою, на марші та під час розташування на місці повинні вміло використовувати лісові масиви, яри, лощини, балки, зворотні схили висот, підземні виробки, печери та інші природні укриття.

Озброєння i техніка підрозділів та фортифікаційні споруди послаблюють дiю ударної хвилi, проникаючої радiацiї i радiоактивного випромiнювання, надiйно охороняють особовий склад вiд ураження свiтовими променями i краплинно-рідинними отруйними речовинами, а обладнанi засобами колективного захисту i вiд ураження радіоактивними речовинами, парами i аерозолями отруйних речовин i біологічними (бактеріальними) засобами.

Попередження підрозділів про безпосередню загрозу та початок застосування противником зброї масового ураження, зруйнування підприємств атомної енергетики та хімічної промисловості здійснюється командиром підрозділу за вказівкою (сигналом) штабу бригади, полку (дивізіону) або за даними розвідки. З отриманням цього попередження підрозділи продовжують виконувати поставлені завдання та вживають заходів, які забезпечують їхній захист та перехід до дій в умовах застосування ЗМУ.

Оповіщення підрозділів здійснюється негайно по всіх засобах зв'язку єдиними і постійно діючими сигналами: про радіоактивне зараження - “Радіаційна небезпека”, про хімічне і біологічне зараження -“Хімічна тривога”. Сигнали оповіщення передаються за вказівкою командира підрозділу, а при виявленні хімічного зараження сигнал оповіщення пости радіаційного, хімічного, біологічного, бактеріологічного спостереження (спостерігачі за радіаційною, хімічною, біологічною, бактеріологічною обстановкою) подають самостійно.

За сигналами оповіщення про радіоактивне, хімічне та біологічне зараження особовий склад який знаходиться у вiдкритiй технiцi (машинах) одягає засоби індивідуального захисту, у випадку розміщення у закритiй технiцi (БМ) зачиняє люки, двері і включає систему захисту від ЗМУ, при розміщеннi поза технiкою - швидко займає наявнi поблизу укриття, або лягає на землю головою у бік, протилежний вибуху.

З отриманням сигналу попередження про безпосередню загрозу застосування противником ЗМУ особовий склад пiдроздiлiв продовжує виконувати поставленi завдання i переводить засоби захисту в положення "Наготовi". Пiсля проходження ударної хвилi особовий склад продовжує виконувати поставлені завдання.

За сигналами оповiщення про радіоактивне, хімічне i біологічне (бактеріологічне) зараження особовий склад, який діє відкрито на місцевості або на відкритій техніці, не припиняючи виконання бойового завдання, одягає засоби iндивiдуального захисту, а який перебуває в закритiй техніці, надягає респiратори (протигази), зачиняє дверi, люки, жалюзі i включає систему захисту вiд зброї масового ураження (у сховищах - систему колективного захисту).

За сигналом "Радiацiйна небезпека" особовий склад надягає респіратори (протигази), за сигналом "Хiмiчна тривога" - протигази. Засоби індивідуального захисту знімаються при відсутності зараження з дозволу командира пiдроздiлу.

У дивізіоні облік доз радіоактивного опромінення батарей, окремих взводів, офіцерів та прапорщиків веде начальник штабу дивізіону, в батареї (роті) –щодо сержантів та солдат - командир батареї (роти). Донесення про опромінення особового складу подаються щодоби, а про застосування противником ЗМУ та про одноразове опромінення вище 100 рад (рентген) – негайно.

Основний змiст РЕБ в пiдроздiлi ППО складає радіоелектронний захист i протидія технічним засобам розвідки противника.

Радiоелектронний захист i протидiя технiчним засобам розвiдки противника ведеться за будь-яких умов обстановки з метою приховати склад, розміщення i технічні характеристики РЕЗ пiдроздiлу, послабити дію на них перешкод, iонiзуючих i електронних випромiнювань ядерної i других видiв зброї, забезпечити їх електромагнітну сумiснiсть i захист вiд самонавiдної зброї (ПРР).

Основними способами захисту РЕЗ вiд ураження самонавідними на випромінювання боєприпасами противника є жорстка регламентацiя їх роботи (включення на час, необхідний для виконання бойового завдання), застосування змiнних режимiв випромiнення, зміна робочих частот i застосування інших технічних засобів захисту, а також вiдволiкаючих (iмiтуючих) джерел електромагнiтного випромiнення.

Протидiя ТЗР противника полягає в усуненнi (послабленнi) демаскуючих ознак своїх пiдроздiлiв, об'єктiв озброєння, технiки, заходів, які проводяться, а також у спецiальному захистi технiчних засобiв обробки i передачі iнформацiї.

РЕЗ i протидiя технiчним засобам розвiдки противника (ПДТЗРП) органiзується командиром пiдроздiлу у вiдповiдностi до вказівок старшого начальника. При їх органiзацiї командир пiдроздiлу з о б о в' я з а н и й:

- з'ясувати завдання щодо РЕБ, поставленi старшим начальником;

- оцінити і спрогнозувати РЕО, розробити заходи щодо РЕЗ i ПДТЗРП, визначити порядок i строки їх виконання;

- поставити завдання щодо РЕБ.

Тактичне маскування в підрозділі організується i здійснюється з метою досягнення раптовостi дiй, збереження боєздатностi i являє собою комплекс організаційних i iнженерно-технiчних заходiв, спрямованих на укриття вiд усiх видiв i засобiв розвідки противника i ведення його в оману вiдносно наявностi, розташування, складу, дiй i намiрiв своїх пiдроздiлiв. Це досягається:

збереженням військової таємницi, упередженням та виключенням витоку iнформацiї щодо пiдроздiлiв, їх дiй i виконуваних заходів;

прихованим розмiщенням i перемiщенням пiдроздiлiв з використанням маскуючих властивостей мiсцевостi i умов обмеженого спостереження;

застосуванням табельних засобiв маскування, місцевих матерiалiв, димiв i аерозолей;

маскуючим фарбуванням озброєння i технiки;

створенням фальшивих позицiй i об'єктiв;

своєчасним оповiщенням пiдроздiлiв щодо дiй засобiв розвiдки противника;

введенням обмежень в роботі радiо- i радіоелектронних засобiв;

дотриманням правил прихованого управлiння, а також свiтлового, звукового i теплового маскування;

суворим дотриманням i виконанням вимог маскування.

Тактичне маскування мусить бути активним, безперервним, переконливим, рiзнобiчним i комплексним. Заходи щодо маскування виконуються пiдроздiлами, як правило, своїми силами i засобами.

Основними способами тактичного маскування пiдроздiлу є прихованість та iмiтацiя.

Прихованість полягає в усуненнi демаскуючих ознак стану, положення i дій пiдроздiлу, не допущеннi зниження його бойової готовностi. Здiйснюється постiйно, без спецiальних на те вказiвок старшого командира (начальника).

Основними демаскуючими ознаками пiдроздiлу є:

електромагнiтне випромiнення працюючих радiо- i РЛС, які працюють;

пуск ракет;

специфiчне розміщення бойової технiки на позицiї;

повернення по азимуту i змiна кута мiсця антен радiолокацiйних станцiй;

робота ГТД i випромiнення тепла у простiр;

рух технiки на позицiях при зарядженнi пускових установок (бойових машин) i на технiчнiй позицiї при пiдготовцi ракет;

специфiчна форма бойової технiки, характерна для ЗРК.

Прихованість положення, стану i дій підрозділів ППО досягається:

використанням маскуючих властивостей місцевості i умов обмеженого спостереження;

маскуючим фарбуванням озброєння i технiки пiд фон мiсцевостi;

видозмiненням (деформуванням) контурiв озброєння i технiки;

застосуванням маскуючи комплектів i масок, місцевих матерiалiв;

застосуванням кутових радiолокацiних i лазерних вiдбивачiв;

застосуванням теплових iмiтаторiв (пасток);

застосуванням тепловiдбиваючих покриттів та екранiв;

проведенням заходів щодо радiо-, радiотехнiчного свiтлового i звукового маскування;

приданням спорудам i об'єктам маскуючих форм за яких вони мало відрізняються від місцевих предметів i об'єктiв, які є на мiсцевостi;

застосуванням димiв, аерозолей пiротехнiчних i других засобiв.

Iмiтацiя полягає у створеннi фальшивих позицiй i об'єктів шляхом відтворення відповідних демаскуючих ознак їх наявностi i функцiонування. Iмiтацiя, а також демонстраційні дiї, навмисний показ дiяльностi реальних пiдроздiлiв на хибних напрямках i в районах з метою введення противника в оману проводиться тiльки з дозволу старшого командира.

З метою захисту вiд ВТЗ противника командир пiдроздiлу, як правило, вказує: основнi заходи щодо маскування, обсяг i порядок їх виконання; сили i засоби, якi виділяються для здійснення робіт щодо маскування, порядок виконання вимог пiдроздiлами щодо маскування.

Iнженерне забезпечення бойових дiй пiдроздiлiв органiзується i здійснюється з метою створення необхiдних умов для своєчасного та потайного їх висування, розгортання та маневру, успiшного виконання бойових завдань, пiдвищення захисту особового складу, озброєння i технiки вiд усiх сучасних засобiв ураження.

Iнженерне забезпечення в пiдроздiлах включає в себе:

- інженерну розвідку противника, місцевості та об’єктів;

- інженерне обладнання ПР (СП, ВП);

- інженерні заходи щодо маскування i захисту вiд ВТЗ противника;

- обладнання мінно-вибухових загороджень щодо прикриття ПР (позицiй);

- пророблення проходів в загородженнях i руйнуваннях;

- підготовка маршрутів руху;

- добування та очищення води.

Пiдроздiли обладнують основну i двi - три запасні СП (ВП) позиції. Запасна СП (ВП), як правило, обладнується таким же чином, як i основна.

На СП (ВП)пiдроздiлу обладнуються:

укриття щодо РЛС ЗРК (ЗАК), окопи для ПУ i гармат; окопи для стрiлкiв-зенiтникiв; укриття для ППС; щiлини для особового складу; укриття для ТЗМ, транспортних i спецiальних машин; окопи для самооборони.

Характер iнженерних споруд на СП (ВП) позицiї може бути рiзним. Вiн залежить вiд побудови бойового порядку, маскуючих i захисних властивостей мiсцевостi.

Інженерне обладнання ведеться силами самих пiдроздiлiв з максимальним використанням засобiв механiзацiї, застосуванням зарядiв вибухових речовин, мiсцевих матерiалiв, конструкцiй i споруд промислового виготовлення, а також з урахуванням захисних властивостей мiсцевостi. Черговiсть i строки iнженерного обладнання позицiй (ПР) або районiв розташування пiдроздiлiв визначається з урахуванням пiдтримання постiйної готовностi їх до ведення бою i нарощенням захисту особового складу, озброєння i технiки вiд усiх засобiв ураження.

В першу чергу готуються смуги спостереження i обстрілу, відриваються укриття (окопи) для ПУ, БМ, гармат (установок) станцiй наведення, розвiдки i ПУ на основних вогневих позиціях, влаштовуються перекритi щiлини на кожне вiддiлення (обслугу), маскуються озброєння i технiка вiд розвiдки i для захисту від ВТЗ, готуються шляхи маневру, обладнуються пункти водозабезпечення, влаштовуються інженерні загородження.

В другу чергу вiдриваються укриття (окопи) для ПУ, БМ, гармат (установок), на запасних СП (ВП), дообладнуються ПУ i пункти збору поранених, споруджуються блiндажi на вiддiлення (обслугу), сховище на кожну батарею (роту), укриття для МТЗ, ракет i боєприпасiв, хибнi об'єкти.

В подальшому розвиваються шляхи маневру i пiдвозу, обладнуються укриття для пiдроздiлiв забезпечення, фальшивi позицiї.

Забезпечення радіаційного, хімічного, біологічного та бактеріологічного захисту органiзується і здійснюється з метою виключення або максимального зниження втрат підрозділів від радіоактивного, хімічного, біологічного зараження, а також маскування підрозділів аерозолями (димами).

Здiйснення iнженерних заходів щодо маскування i захисту вiд ВТЗ противника полягає у своєчасному i вмiлому застосуваннi табельних маскуючих комплектiв та покритів маскуючого фарбування озброєння i технiки пiд фон навколишнього середовища, обладнанні укриваючих масок з мiсцевих матерiалiв, макетiв, хибних теплових цiлей-iмiтаторiв, фальшивих позицiй пiдроздiлiв ППО.

 

 
 

 

 
 
Рис 1. Укриття (окопи) для деяких зразків бойової техники підрозділів ППО СВ

 


Таблиця

Час, що потрібується на підготовку окопів і укриттів, з урахуванням

продуктивності машин, які виділяються, г

Найменування окопу або укриття Об’єм грунту, виймається, м Машини, які виділяються
ПЗМ-2 МДК-2 Е-305БВ ЕОВ-4421
Укриття для РПРУ-М1* 0,49**     0,62 0.48
Укриття для ПУ-12М 0,37 0,18 0,88 0,48
Окоп для ЗСУ 2С6 186,9 1,33 0,64 3,11 1,69
Окоп для ЗСУ-23-4 121,5 0,86 0,41 2.02 1,1
Окоп для БМ 9А35 118,7 0,84 0,4 1,97 1,07
Окоп для стрільця-зенітника 3,6 0,03 0,1 0,07 0,04
Укриття для ТЗМ 2Ф77 0,46 0,22 1,1 0,59

* - Під час відривки окопу, укриття вручну продуктивність однієї людини може бути прийнята рівної 1 м3 у годину.

** - Під час виконання робіт в умовах, відмінних від середніх, уводяться наступні поправочні коефіцієнти: уночі – 0,7-0,8; у слабких ґрунтах – 1,25; у твердих – 0,5-0,6; у скельних – 0,25-0,30; у мерзлих – 0,1-0,2; на зараженій місцевості – 0,5-0,7.

Забезпечення радіаційного, хімічного, біологічного захисту підрозділів включає в себе: радiацiйну i хiмiчну розвiдку; своєчасне i вміле використання засобів індивідуального i колективного захисту; радіаційний та хiмiчний контроль; спецiальну обробку підрозділів; застосування димiв та аерозолей.

Спецiальна обробка пiдроздiлiв полягає в проведеннi дегазації, дезактивації та дезінфекції озброєння, технiки, ракет, боєприпасiв, обмундування та спорядження, iнших матерiальних засобiв при зараженнi їх отруйними, радiоактивними речовинами i бiологiчними (бактерiальними) засобами, а у разi необхiдностi i в санiтарнiй обробцi особового складу. Вона може бути частковою або повною.

Часткова спецiальна обробка організовується за наказом командира дивізіону (батареї, роти) та проводиться особовим складом у ході виконання бойового завдання під керівництвом командирів підрозділів з використанням табельних засобів. При зараженні отруйними речовинами вона проводиться негайно. Під час часткової спеціальної обробки дегазуються, дезактивуються та дезінфікуються ті місця на озброєнні і техніці, до яких особовий склад торкається в ході бойового застосування. Особиста зброя в усіх випадках обробляється повністю.

Повна спецiальна обробка підрозділів проводиться за наказом старшого командира, як правило після виконання бойового завдання в районах, які займають підрозділи, або в районах спеціальної обробки. Під час проведення повної спеціальної обробки озброєння та техніки обробляється вся їх зовнішня поверхня, а при необхідності і внутрішня. Для проведення повної спеціальної обробки, як правило, залучаються підрозділи військ РХБЗ.

Топогеодезичне забезпечення в пiдроздiлах ППО проводиться з метою отримання даних про мiсцевiсть, необхiдних для її оцiнки i орiєнтування на нiй; прив'язки позицiй, орiєнтування i вивiрки РЛС, РПК та iнших радiолокацiйних засобiв, а також ПУ, БМ (установок); урахування впливу місцевості на бойові дії підрозділів i на роботу озброєння i технiки.

Воно включає в себе:

визначення та врахування координат i висоти стояння радіолокаційних засобів (позицій пiдроздiлiв);

визначення азимутiв (дирекційних кутів) орієнтирних напрямкiв;

вибiр i визначення координат реперних (контрольних) точок для перевiрки точностi роботи навiгацiйної апаратури;

визначення кутiв закриття i нахилу позицій радіолокаційних засобів (ПУ, БМ i установок), технiчних позицiй;

орiєнтування антен радiо- i радiолокацiйних станцiй;

визначення i врахування вiддалення (бази) пускових установок (гармат, установок) вiд КП;

визначення i врахування кутiв взаємного візирування станції наведення ракет i пускових установок;

визначення вiдстанi до орiєнтирiв (мiсцевих предметiв);

визначення i врахування кутiв заборони стрiльби i секторiв для неприцiльного (аварiйного) пуску ракет;

визначення i врахування різниці координат точки стояння РПК (СУРН) відносно радіолокаційних засобів старшого начальника;

розрахунок зон виявлення радіолокаційних станцій на висотах 200, 1000 и 4000 м.

Для топографічної підготовки стрільби (ведення РЛР) в підрозділі використовуються топографічні карти, апаратура топоприв'язки, вбудовані оптичні прилади, перископiчна артилерiйська бусоль, теодоліт i панорама Герца.

Командир зенiтного пiдроздiлу при органiзацiї топографiчного забезпечення зобов'язаний:

забезпечити отримання топографiчних карт;

визначити i довести до командирiв взводiв (бойових машин i іншої бойової технiки, яка має апаратуру топографiчної прив'язки) координати реперних (контрольних точок);

дати вказiвки по розрахунку поправок бусолей, теодолiтiв, панорам Герца та вивiрки оптичних приладiв;

проконтролювати прив'язку.

 








Дата добавления: 2015-11-18; просмотров: 874;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.043 сек.