ЗАЙНЯТІСТЬ, РИНОК ПРАЦІ ТА ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ.

 

Зайнятість, як економічна категорія – це сукупність економічних, правових, соціальних, національних відносин, пов’язаних із забезпеченням працездатного населення робочими місцями та його участю у суспільно корисній діяльності, що приносить дохід.

Згідно Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятих належать такі особи, що:

§ працюють за наймом у державному і приватному секторах;

§ самостійно організовують бізнес (підприємці, фермери);

§ працюють на оплачуваних посадах в органах державної влади, управління і громадських об’єднаннях;

§ проходять службу в армії;

§ навчаються з відривом від виробництва;

§ виховують дітей і доглядають за хворими.

Повна зайнятість характеризується повним використанням трудового потенціалу країни, достатньою наявністю робочих місць для всіх, хто потребує роботи.

Раціональна зайнятість передбачає найбільш корисний ефект трудової діяльності членів суспільства, насичення ринку необхідними товарами і належний рівень добробуту населення.

Державне забезпечення зайнятості здійснюється як прямими, так і непрямими методами. До прямих методів належать:

· законодавче регламентування умов найму та використання праці через трудове законодавство;

· стимулювання створення нових робочих місць та пропозиції робочої сили;

· заходи щодо зацікавлення працівників пропонувати трудові послуги.

Непрямі методи:організація громадських робіт, фіскальна політика, спрямована на підвищення та підтримання рівня зайнятості, здійснення виплат з безробіття, створення сприятливих умов для професійної, територіальної та соціальної мобільності населення, організація ефективної системи формування доходів, за якої рівень винагороди визначається внеском у результат діяльності.

З метою підвищення рівня зайнятості Україні належить здійснювати комплекс заходів. Зокрема:

· реалізувати інвестиційну політику на відкриття робочих місць;

· подолати остаточно економічну кризу;

· всіляко сприяти розвитку підприємництва, особливо малого бізнесу;

· сприяти розвитку індивідуальної трудової діяльності;

· вдосконалювати ринок праці;

укладати угоди з іншими державами з приводу забезпечення роботи громадян України за кордоном.

  1. Безробіття як соціально-економічне явище.

Безробіття є центральною проблемою сучасного суспільства, невід’ємним атрибутом ринкової економіки. Для суспільства небезпечним є не наявність безробіття, а відсутність механізму його регулювання та надійного захисту безробітних.

Рівень та структура безробіття визначаються сукупністю економічних, технологічних, організаційних, соціальних, психологічних та інших чинників.

Безробітними вважаються громадяни працездатного віку, які з незалежних від них причин не мають підходящої роботи і заробітку, зареєстровані на біржі праці і бажають приступити до роботи.

Підходящою вважається робота, яка відповідає професії і кваліфікації працівника та надається за місцем проживання.

Безробіття характеризується такими основними показниками:

а) рівнем безробіття (Рб);

б) тривалістю безробіття (Тб);

в) природною нормою безробіття (НП).

Цей показник як правило, занижується, бо не всі безробітні реєструються на біржах праці (в Україні – у службі зайнятості).

Природний рівень (норма) безробіття – це оптимальна кількість безробітних, яка не спричиняє негативного впливу на економіку і разом з тим являє собою необхідний резерв робочої сили на випадок зростання попиту на неї. Для різних країн він неоднаковий і коливається в межах 3-7 %. Разом з тим він має тенденцію для зростання у зв’язку з прискоренням НТП.

Основні види безробіття

Добровільне безробіття природно виникає, коли працівники не хочуть працювати за низьку зарплату.

Фрикційне безробіття пов’язане із постійною міграцією населення на території країни, періодичною зміною професії.

Вимушенебезробіття зумовлене перепадами ринкової кон’юнктури, зміною співвідношення між сукупним попитом і сукупною пропозицією на ринках ресурсів і предметів споживання. Зокрема, сезонне безробіття виникає внаслідок сезонності праці в деяких галузях економіки (сільське господарство, туризм, переробна промисловість).

Технологічне безробіття пов’язане з ліквідацією робочих місць при заміні ручної праці машинною.

Конверсійне безробіття виникає внаслідок скорочення військово-промислового комплексу.

Циклічне безробіття пов’язане з циклічним розвитком економіки.

Приховане безробіття виникає за таких умов, коли:

- не всі безробітні зареєстровані на біржі праці;

- на робоче місце зараховується декілька працівників (таке явище було в Радянському Союзі).

Сьогодні у зв’язку з НТР безробіття має тенденцію до зростання в усіх країнах. Вищими темпами вона наростає серед жінок, спеціалістів, молоді. Збільшується тривалість безробіття. Протягом останніх років норма безробіття в Україні коливається в межах 3-4 %. При цьому не враховані декілька мільйонів українців, які працюють за кордоном.

 

  1. Ринок праці та механізм його функціонування.

 

Ринок праці (робочої сили) є структурною частиною національного ринку та обов’язковим атрибутом ринкової економіки. Це сфера купівлі - продажу робочої сили, реалізація попиту і пропозиції на неї. Саме тут власники робочої сили (працездатне населення) за своїм бажанням на засадах трудового найму вибирають на ринку вільні робочі місця, які пропонуються робото­давцями.

Робоча сила—це здатність людини до праці, сукупність її фізичних, духовних і професійних здібностей, набутих знань і досвіду.

Саме названі ознаки і визначають на ринку ціну робочої сили, яка виражається передусім у вигляді заробітної плати. В сучасних умовах на конкурентному ринку праці найбільшим попитом користується кваліфікована робоча сила, яка спроможна в умовах НТР розв’язувати складні проблеми економіки. Попит на робочу силу підвищується в умовах економічного зростання і знижується за економічної кризи та спаду ділової активності.

Основними суб’єктами ринку праці є:

Держава створює правові норми регулювання ринку праці, визначає мінімальний рівень зарплати, забезпечує дотримання трудових угод між роботодавцями і працівниками, сама купує робочу силу, регулює процес відтворення робочої сили, її перекваліфікацію, розподіл між сферами діяльності.

Профспілки виступають посередниками при укладанні трудових угод між роботодавцями і найманими працівниками.

Ринок праці охоплює три великі сфери:

Þ потенційний ринок, де формується пропозиція робочої сили. Це: учні, військовослужбовці, члени домогосподарств та інше працездатне населення;

Þ діючий загальнонаціональний ринок, де відбувається купівля – продаж робочої сили і її переміщення за сферами прикладання праці;

Þ внутріфірмовий ринок, де проходить переміщення працівників за робочими місцями і посадами, коли міняється структура виробництва і відбувається його диверсифікація.

На формування пропозиції робочої сили впливають такі чинники: приріст робочої сили, розвиток системи професійної підготовки населення, державне регулювання ринку праці, діяльність профспілок.

Формування попиту на робочу силу залежить від чисельності покупців робочої сили, наявності робочих місць у роботодавців, рівня механізації виробничих процесів, чисельність зайнятих в органах державної влади та управління, громадських організаціях.

Дослідження показують, що кон’юнктура на ринку праці у тривалій перспективі в основному залишається стабільною: з одного боку постійно зростає пропозиція робочої сили, а з другого боку збільшується попит на неї внаслідок економічного зростання. На ринку праці постійно дотримується відносна рівновага між попитом і пропозицією.

Загальну модель функціонування ринку праці можна показати графічно (див. рис).

Важливими елементами ринку праці є: реклама, біржі праці (в Україні центри зайнятості), спеціалізовані фірми і навчальні заклади, які готують спеціалістів і ведуть їх облік.

В Україні практично наявні всі елементи ринку праці. Мова йде про їх вдосконалення і підвищення ефективності.

 

4.

В економічній системі суспільства домогосподарства безумовно виступають у ролі отримувачів доходів. Важливо проаналізувати основні джерела доходів домогосподарств, в якості яких виступають заробітна плата, проценти на вкладений капітал, доходи від інвестиційних товарів, дивіденди, отримання плати за кредит, доходи від ведення особистого підсобного господарства і т.д. Для систематизації основних джерел доходів в економічній літературі використовуються дві основні класифікації розподілу доходів домогосподарств. Це – функціональний розподіл доходів і особистий розподіл доходів.

Вивчаючи розподіл доходів, важливо звернути увагу на причину такого явища ринкової економіки як нерівномірність розподілу доходів. Необхідно проаналізувати суть категорій прожитковий мінімум, оптимальний споживчий бюджет, мінімальний споживчий бюджет, трансфертні платежі.

Отримавши доходи, кожне домогосподарство їх витрачає. Тому аналізуючи доходи господарюючих одиниць, не можна обійти увагою витрати домогосподарств. Отриманий доход витрачається у двох основних напрямках, з метою задоволення наступних цілей: споживання і заощадження.

Закономірності поведінки господарюючих суб’єктів на ринку допомагає зрозуміти аналіз понять ефект доходу, ефект заміщення, закон спадної граничної корисності, правило максимізації корисності, бюджетні лінії, криві байдужості.

Уяснивши суть категорії “домогосподарство”, джерела доходів господарюючих суб’єктів та напрямки їх витрат, важливо визначити місце домогосподарств в економічній системі суспільства. В першу чергу – це важіль встановлення економічної рівноваги. В даному відношенні слід проаналізувати рівність інвестицій і заощаджень, сукупних витрат і вартості виробленого продукту, попиту і пропозиції. Домогосподарства також мають надзвичайно важливе значення в економіці суспільства, оскільки вони, разом узяті формують сукупний попит, який зорієнтовує всю ринкову систему в цілому. Безумовно, роль домогосподарств в державі визначається їх статусом постачальників ресурсів, а саме: робочої сили, капіталу, грошей, готових товарів призначених для задоволення потреб особистих і суспільних.

На сьогоднішній день інтерес до вивчення діяльності домосподарств зростає, оскільки постійно з року в рік посилюється їх значення в економіці. В Україні, наприклад, значно збільшилась їх частка у валовому внутрішньому продукті.

Вивчаючи цю тему, важливо звернути увагу на те, що в системі суспільного відтворення фаза розподілу названа другою після виробництва. Ця фаза має систему “власних” економічних законів. Д.Рікардо писав: “Визначити закони, які управляють цим розподілом – головна задача політичної економії” (див.: Рікардо Д. Начала политической экономии // Классика экономической теории. – М.: ЭКСМО-ПРЕСС, 2000. – с. 403). Вивченню цих законів і присвячується дана тема (див.: 1, тема 17; 2, тема 17).

В економічній літературі розподільні відносини розглядаються в основному через призму розподілу національного доходу.

Важливо пам’ятати, що розподілу доходів передує розподіл чинників виробництва, який утверджується у формі власності. Розподіл національного доходу між населенням та домогосподарствами залежить не тільки від рівня продуктивності кожного чинника виробництва (праці, капіталу, землі і підприємництва), а й розподілу цих чинників виробництва між населенням та домогосподарствами.

 


<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Фактори економічного зростання. | Державний бюджет і його структура




Дата добавления: 2015-11-18; просмотров: 1095;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.014 сек.