Тема №4. Електромагнітна теорія ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗПОВСЮДЖЕННЯ світла

 

Таким чином, до початку XVIII століття існувало два протилежних підходи до пояснення природи світла : корпускулярна теорія Ньютона і хвильова теорія Гюйгенса . Обидві теорії пояснювали прямолінійне поширення світла , закони відбиття і заломлення. Весь XVIII століття стало століттям боротьби цих теорій . Однак на початку XIX століття ситуація докорінно змінилася. Корпускулярна теорія була відкинута і восторжествувала хвильова теорія . Велика заслуга в цьому належить англійському фізику Т. Юнгом і французькому фізику О. Френелю , що досліджували явища інтерференції і дифракції . Вичерпне пояснення цих явищ могло бути дано тільки на основі хвильової теорії . Важливе експериментальне підтвердження справедливості хвильової теорії було отримано в 1851 році , коли Ж. Фуко (і незалежно від нього А. Фізо ) виміряв швидкість поширення світла у воді і отримав значення υ < c .

 

У середині XIX ст. встановлено чимало фактів, що вказують на зв'язок електричних і магнітних явищ з оптичними.

 

· Англійський фізик М. Фарадей установив зв'язок електрики й магнетизму, а 1845 р. відкрив обертання площини поляризації світла в магнітному полі.

 

· Розвиваючи уявлення А. Ампера і М. Фарадея про взаємозв'язок електричних і магнітних явищ, Дж. Максвелл відкрив електромагнітне поле і встановив основні закони для процесів, що відбуваються в змінних електричних і магнітних полях у вільному просторі. Найважливішим висновком теорії електромагнітного поля, розробленої Дж. Максвеллом у 1860—1865 pp., є те, що у вільному просторі можуть поширюватись електромагнітні хвилі, швидкість яких дорівнює швидкості світла. На основі цього Дж. Максвелл створив електромагнітну теорію світла, згідно з якою світло — це електромагнітні хвилі дуже короткої довжини.

 

· Через 23 роки, 1888 p., німецький фізик Г. Герц експериментально одержав електромагнітні хвилі у вільному просторі.

 

· Російський фізик О. С. Попов (1859—1906) використав ці хвилі для передачі інформації бездротовим телеграфом.

 

Якщо в просторі змінюється електричне поле, то внаслідок індукції воно спричиняє в цій області простору і прилеглих до нього областях змінне магнітне поле. Змінне магнітне поле, у свою чергу, породжує змінне електричне поле і т. д.

 

Сукупність таких змінних електричних і магнітних полів створює електромагнітне поле. Виникнувши в певному місці, змінне електромагнітне поле передається від однієї точки простору до іншої з певною швидкістю. Цей процес поширення змінного електромагнітного поля в просторі називають електромагнітною хвилею.

 

Діапазон електромагнітних хвиль надзвичайно широкий і включає радіохвилі, рентгенівське та гамма випромінювання. Оптичний діапазон (видиме світло) займає в шкалі електромагнітних хвиль мізерну ділянку.

 

 

Точний опис електромагнітних хвиль і їх розповсюдження дають рівняння Максвелла . Проте якісно цей процес можна пояснити без всякої математики . Візьмемо електрон, що знаходиться у спокої - майже точковий негативний електричний заряд. Навколо себе він створює електростатичне поле, яке впливає на інші заряди. На негативні заряди діє сила відштовхування , на позитивні - сила тяжіння, причому всі ці сили спрямовані строго по радіусах , що йде від нашого електрона . З відстанню вплив електрона на інші заряди слабшає , але ніколи не падає до нуля. Інакше кажучи, у всьому нескінченному просторі навколо себе електрон створює радіальне силове поле (це вірно лише для електрона, який вічно покоїться в одній точці – що є певним наближенням, оскільки нерухомий електрон в природі не існує) .

 

 

Припустимо , якась сила (не уточнюємо її природу) несподівано порушила рівноважний стан електрона і змусила його зрушитися трохи вбік. Тепер силові лінії повинні розходитися з нового центру, куди перемістився електрон. Але електричне поле, що оточує заряд, миттєво перебудуватися не може. На достатньо великій відстані силові лінії ще довго будуть вказувати на початкове місце розташування заряду. Так буде доти, поки не підійде сигнал перебудови електричного поля, який поширюється зі швидкістю світла. Це і є електромагнітна хвиля, а її швидкість є фундаментальне властивість простору в нашому Всесвіті . Звичайно, цей опис вкрай спрощений, а дещо в ньому навіть просто невірно, але воно дає перше враження про те , як поширюються електромагнітні хвилі.

 

 

 

Невірно ж у цьому описі ось що.








Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1373;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.