Програмне забезпечення ПК

ВСТУП

Курс «Інформатика» вивчається протягом 1-го семестру і включає наступні теми: операційна система Windows, текстовий редактор Word, табличний процесор Excel, система управління базами даних Access.

У конспекті лекцій теми об'єднані у розділи. У кожному розділі за досліджуваними темами дані теоретичні відомості й наведені приклади рішення практичних завдань. Конспект може бути корисний студентам при виконанні лабораторних робіт, підготовці до заліків і іспитів, а студентам заочної форми навчання - при самостійному вивчанні тем курсу.

 

РОЗДІЛ 1. Розвиток інформаційних технологій. Операційна система Windows

1.1. Інформація й інформатика

Інформація - це відомості, повідомлення, сигнали й т.д., на основі аналізу яких приймаються рішення людиною або технічним пристроєм. Інформація може бути представлена в різних формах (наприклад, у числовій, символьній, звуковій, відео або графічній формі). При введенні в персональний комп'ютер (ПК) будь-якої інформації вона автоматично перетворюється в цифрову двійкову форму. Цифру двійкової системи 0 або 1 називають бітом. Біт - найменша одиниця вимірювання інформації. Наприклад, число 5 у двійковій системі числення буде представлено як 101. Більші одиниці вимірювання інформації: 1 Байт = 8 біт; 1 Кілобайт = 1024 байт; 1 Мегабайт = 1024 Кбайт; 1 Гігабайт =1024 Мбайт; 1Терабайт =1024 Гбайт, 1 Петабайт =1024 Терабайт.

ПК може зберігати двійкові числа, виконувати арифметичні й логічні операції над ними за допомогою спеціальних команд і виводити результати на екран або інші вивідні пристрої. Сукупність таких команд називають програмою для ПК. Програму складають за заздалегідь розробленим алгоритмом розв'язуваного завдання.

Інформатика = інформація + автоматика. Термін інформатика вперше з'явився в 1961 р. і був призначений для позначення галузі автоматичної переробки інформації у всіх сферах людської діяльності.

 

Коротка історія розвитку обчислювальної техніки

В 1642 році французький математик і фізик Блез Паскаль уперше розробив механічну машину, що виконує додавання і віднімання. Німець Г.В. Лейбніц в 1676 році розробив машину для 4-х математичних дій. З 1937 по 1944 рік американський фізик Г.Г. Айкен керує роботами зі створення електромеханічної машини МАРКО 1 із програмним керуванням.

Ера електронних машин починається будовою ЕОМ ЕНІАК у 1945 році американськими вченими Д. Моучлі і П. Еккертом. В 1951 році в Україні під керівництвом академіка С.А. Лебедєва була розроблена перша в СРСР машина МЕЛМ (мала електронна лічильна машина). Ера ЕОМ характеризується п'ятьма поколіннями (від лампових ЕОМ до ПК). Кожне покоління характеризувалося вдосконалюванням технічної бази ЕОМ і їхнім програмним забезпеченням.

В 1977 в Америці С. Джобс і С. Возняк побудували перший ПК Apple. Однак у 1981 році фірмі IBM вдалося випустити більш вдалу модель персонального комп'ютера, яка на найближчі десятиліття стала еталоном ПК і завоювала всі світові ринки.

 

1.2. Пристрої, характеристики і програмне забезпечення ПК

ПК складається із системного блоку й зовнішніх пристроїв. Системний блоквключає мікропроцесор, що виконує арифметичні й логічні операції, а також операції керування, оперативну пам'ять, накопичувачі на гнучких (дискети) і жорстких (вінчестери) магнітних дисках, магніто-оптичні диски, пристрої сполучення й блок живлення.

Зовнішні пристрої - це клавіатура, монітор (екран), принтер (друкування), миша (маніпулятор для введення інформації), графобудівник (для побудови креслень), сканер (для введення текстів і графіки), модем (для зв'язку з іншими ПК), звукові колонки й засоби віртуальної реальності.

Основні характеристики сучасних ПК

Тип ПК визначається фірмою розробником. ПК бувають настільні, портативні й кишенькові.

В основному сучасні настільні ПК характеризуються тактовою частотою процесора - одиниці Гігагерц, оперативною пам'яттю - сотні Мб і одиниці Гб, пам'яттю відеокарти - сотні Мб, жорсткими дисками - сотні Гб, дисками для багаторазового запису DVD(CD)-RW, лазерним принтером, оснащенням системою віртуальної реальності (шоломи, датчики й т.д.).

Програмне забезпечення ПК

Програмне забезпечення можна розділити на три категорії:

1. Системні програми. До них зараховаві: операційні системи ( Windows - ME, 2000, XP, Vista та ін.), програми - оболонки ( Windows Commander), допоміжні програми: програми архіватори (WinRAR), що дозволяють стискати інформацію на дисках і записувати в архів; антивірусні програми (AVP) - для боротьби з комп'ютерними вірусами та ін.

2. Прикладні програми. Це стандартні програми для користувачів. До них відносять: текстові, графічні й звукові редактори ( MsWord, MS PhotoDRAW, Midistudio, ...); табличні процесори ( Excel, ...); системи керування базами даних (Access, ...); системи автоматизованого проектування (AutoCad-Версії); перекладачі й ін.

3. Системи (мови) програмування. Забезпечують створення нових програм для комп'ютера (Visual Basic і ін.).

 

 

1.3. Файлова система організації даних

Файлова система – система керування сукупністю файлів і папок, які зберігаються на зовнішніх носіях ПК.

Імена дисків складаються з букви латинського алфавіту,вслід за якою ставлять двокрапку.

Імена гнучких дисків - А: , В: .

Ім'я вінчестера - С: .

Імена додаткових дисків – D:, E:, F: .

 

Поточний (активний) диск - це диск, до якого здійснюється звернення операційної системи за умовчанням.

Файл - це логічно зв'язана сукупність даних, розміщених на диску або іншому носії інформації. Файлом може бути програма, текст, вхідні й вихідні дані. Файли розрізняють іменами. Ім'я файла складається із двох частин: основного імені й розширення. В імені файла можна використовувати букви й цифри, пробіли, крапки, знаки підкреслення та інші (крім деяких спеціальних символів ). Наприклад:

Ім'я файла - Документ. doc

основне ім'я розширення

Основне ім'я файла може складатися від 1 до 255 символів і, як правило, установлюється користувачем. Розширення включає 3 символи, які вказують, яким додатком Windows був створений файл.

Winword.exe - здійсненний файл (програма текстового редактора);








Дата добавления: 2015-08-08; просмотров: 1301;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.