Розділ І. ЗОБОВ'ЯЗАЛЬНЕ ПРАВО ... Юридична сутність товариства полягає в тому, що особи, які об'єднуються для однієї спільної мети, юридично не зникають у створеному ними союзі1
Юридична сутність товариства полягає в тому, що особи, які об'єднуються для однієї спільної мети, юридично не зникають у створеному ними союзі1. Тобто суб'єктами цивільного обігу залишаються особи, які створили товариство, а не товариство.
Спільна діяльність тривалий час регулювалася нормами ЦК УРСР 1964 р. (глава 38 «Сумісна діяльність»). Вказані норми певним чином стримували розвиток даних відносин, оскільки не дозволялось укладання між громадянами таких договорів, які виходили за межі побутових, а також їх укладення між громадянами та організаціями у будь-яких випадках. Крім того, ст. 430 ЦК УРСР 1964 р. зазначала, що сторони зобов'язуються сумісно діяти для досягнення будь-якої господарської мети.
Проте приватно-правові відносини у цій сфері не обмежуються лише «господарською метою», тобто метою отримання прибутку, і розповсюджуються на різні види діяльності: творчу, наукову, благодійницьку тощо. Отже, спільна діяльність може мати «власне підприємницькі і так звані ідеальні цілі, об'єднуючи представників вільних професій, які не є підприємцями»2.
Відступ від обмежень спільної діяльності лише господарською метою запропонований у новому ЦК України. Визначення договору про спільну діяльність вказує на будь-яку мету, яка не суперечить законові (ст. 1130 ЦК України).
Зобов'язання, що виникає на підставі цього договору, має свої особливості і останнім часом є дуже розповсюдженим видом зобов'язань. Законами України «Про підприємництво», «Про власність», «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про режим іноземного інвестування» були зняті передбачені у ЦК УРСР 1964 р. обмеження щодо суб'єктного складу і передбачається можливість його укладання як фізичними, так і юридичними особами, у тому числі й іноземними. Договори про спільну діяльність за участю іноземного інвестора згідно зі ст. 24 Закону України «Про режим іноземного інвестування» підлягають державній реєстрації.
Аналіз норм ЦК України дозволяє зробити висновок про сут-тєвість запропонованих змін, які надають можливість по-новому оцінити договір про спільну діяльність. Перш за все треба виділити загальні ознаки договору про спільну діяльність:
1) обов'язок сторін діяти спільно без створення юридичної особи;
2) мета діяльності, що об'єднує учасників, може бути будь-якою, але не може суперечити законові.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 624;