Педагогічний процес у дошкільному закладі

На певному етапі становлення дитини її навчання і виховання здійснюються передусім завдяки взаємодії з педагогом, завдання якого полягає в тому, щоб системно, цілеспрямовано, науково обґрунтовано сприяти психоло­гічному, розумовому, моральному, фізичному розвитку дитини. Ця багатоаспектна, всеохоплююча взаємодія і є педагогічним процесом.

Педагогічний процес спеціально організована, динамічна взаємодія педагога і дітей, спрямована на забезпечення їх навчання, виховання, розвитку.

Зміст педагогічного процесу визначається концепту­альними засадами освітньо-виховної системи. Головною метою його є раціональна організація навчально-виховної роботи, спрямованої на всебічний розвиток дитини.

Ідею єдності виховання і навчання, яка визначає ціліс­ність педагогічного процесу, обґрунтував К. Ушинський. Він стверджував, що від комбінації основних елементів найбільше залежить виховна сила школи.

Російський педагог, психолог Петро Каптерев (1849— 1922), досліджуючи різноманітні особливості взаємодії пе­дагога і вихованців, наголошував, що навчання, освіта, привчання, виховання, настанови, переконання, напучу­вання, вимоги «позначають різні властивості, сторони, за­соби і моменти одного великого цілого — педагогічного процесу».

Педагогічний процес є головною структурною одини­цею цілеспрямованої й організованої взаємодії педагога і вихованця, під час якої дитина опановує соціальний до­свід. Значною мірою він відрізняється від виховного про­цесу, що здійснюється постійно під впливом усієї сукуп­ності чинників, які формують особистість.

Сучасні дослідники розглядають педагогічний процес як динамічну педагогічну систему, спрямовану на вирі­шення розвивальних і освітніх завдань; передавання соці­ального досвіду старшими і засвоєння його підростаючими поколіннями шляхом їх взаємодії.

Сутність педагогічного процесу полягає в єдності на­вчання, виховання і розвитку. Саме цим обумовлюються його функції:

— навчальна (формування мотивації, досвіду навчаль­но-пізнавальної та практичної діяльності, засвоєння основ наукових знань, ціннісних орієнтацій особистості);

— виховна (формування моральних, естетичних якос­тей і ставлень людини);

— розвивальна (формування і розвиток психічних про­цесів, властивостей і якостей особистості).

Одиницею педагогічного процесу є педагогічне завдан­ня — певна педагогічна ситуація, співвіднесена з метою діяльності й умовами її здійснення. Головними компонен­тами педагогічного процесу є його суб'єкти: педагог і ви­хованець.








Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 562;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.