Робота частин і механізмів при стрільбі

Для виконання пострілу необхідно зняти гвинтівку з запобіжника і натиснути на спусковий гачок.

При переведенні гвинтівки у положення “Вогонь” відкривається виріз для руху рукоятки перезаряджання назад і звільняються хвіст шептала та спусковий гачок.

При натисканні на хвіст спускового гачка він разом з тягою переміщується назад; зачіп тяги повертає шептало і розчіплює його з бойовим зводом курка. Курок під дією бойової пружини різко повертається на своїй осі та ударяє по розбивачу, який бойком наколює капсуль патрона. Ударна суміш капсуля патрона запалюється, полум’я через затравочні отвори у дні гільзи проникає до порохового заряду і запалює його. Відбувається постріл.

Куля під дією порохових газів рухається по каналу ствола; як тільки вона пройде повз газовідвідний отвір (рис. 4.55), частина газів спрямовується через нього у газову камору і тисне на газовий поршень, а останній – на штовхач.

Штовхач стискає свою пружину і передає енергію на передню площадку затворної рами, чим і відкидає її з затвором назад. Відходячи назад, затворна рама (як і при відведенні її назад за рукоятку перезаряджання) переднім скосом фігурного вирізу повертає затвор навколо повздовжньої осі, і його бойові виступи виходять з вирізів ствольної коробки – відбувається відмикання затвора і відкривається канал ствола; виступ затворної рами звільняє важіль автоспуска, і шептало автоспуска притискається до площини курка. До цього часу куля вже вилетіла з каналу ствола.

Газовий поршень зі штовхачем рухається назад, стискає пружину штовхача до упору вінчика штовхача у прицільну колодку. Надалі стиснута пружина штовхача рухає штовхач і газовий поршень уперед до упору головки поршня у торець газової трубки.

Затворна рама з затвором по інерції продовжує рух назад; гільза, яка утримується зачепом викидача, наштовхується на відбивний виступ ствольної коробки і викидається назовні.

Надалі робота частин і механізмів, за винятком курка, спускового гачка і шептала, відбувається так само, як і при заряджанні. Курок наприкінці повороту вдаряє по передній частині тяги спускового гачка, опускає її вниз і роз’єднує з шепталом, а потім стає на звід автоспуска. Шептало під дією довгого кінця бойової пружини набуває первинного положення – проти бойового зводу курка.

Для проведення наступного пострілу необхідно відпустити спусковий гачок і знову натиснути на нього. Коли спусковий гачок буде відпущений, він під дією своєї пружини разом з тягою просунеться вперед і зачіп тяги заскочить за перемичку шептала, а при натисканні на спусковий гачок шептало вийде із зчеплення з бойовим зводом курка і звільнить курок – відбудеться черговий постріл.

Після пострілу останнім патроном, який знаходився у магазині, подавач магазина підіймається вгору, своїм виступом діє на зупинник затвора і підіймає його з гнізда ствольної коробки, стискаючи його пружину.

При русі затворної рами вперед досилач затвора впирається у зупинник затвора і затворна рама зупиняється в цьому положенні, вказуючи тим самим на відсутність патронів у магазині. При відокремленні магазина від гвинтівки затворна рама залишається на зупиннику затвора, тому що пружина зупинника затвора не може опустити зупинник, притиснутий затвором. Щоб зупинник затвора опустився у своє гніздо, необхідно приєднати споряджений магазин і відвести затворну раму назад. Якщо приєднаний неспоряджений магазин, а затворну раму необхідно зняти з зупинника, то утримуючи затворну раму за рукоятку перезаряджання слід натиснути вниз на подавач магазина.

 

4.6. 9-мм ПІСТОЛЕТ МАКАРОВА (ПМ)

9-мм пістолет Макарова є особистою зброєю нападу та захисту, призначеною для ураження супротивника на коротких відстанях (рис. 4.97, в).

На озброєння ПМ (рис. 4.56) прийнятий у 1951 році, а з 1994 р. серійно випускається модернізований зразок пістолета, який отримав назву ПММ.

Пістолет створювався як зброя самозахисту, чим і зумовлений перехід від потужного високошвидкісного патрона 7,62×25 мм (ТТ) до менш швидкісного та менш потужного патрона більшого калібру 9×18 мм (ПМ). 9-мм куля за рахунок своєї тупої форми, має більшу площину зіткнення і здатність передавати максимум кінетичної енергії (дію, що зупиняє) перешкоді, в яку вона влучає. При цьому завдається сильний миттєвий удар, який негайно паралізує організм.

Для стрільби з пістолета Макарова застосовуються 9-мм пістолетні патрони з кулями: зі свинцевим і сталевим осердям зниженої та підвищеної пробивної дії; трасуючими та бронебійними; напівоболонковими експансивними та безоболонковими металопорошковими.

Місткість магазина ПМ становить 8 патронів, а ПММ – 12.

Вогонь із пістолета ведеться одиночними пострілами і найбільш ефективним він є на відстанях до 50 м (дод. 2.3).

Пістолет Макарова – зброя самозарядна, його автоматика діє за рахунок відбою вільного затвора, виконаного у вигляді рухомого кожуха, що повністю охоплює ствол. Затвор зі стволом зчеплення не має, надійність замикання каналу ствола при пострілі досягається великою масою затвора та силою зворотної пружини, яка безпосередньо надягається на ствол.

Рис. 4.57. Принцип дії автоматики ПМ

При пострілі енергія порохових газів долає силу зворотної пружини і відкидає затвор назад. Оскільки він має значно більшу масу ніж куля, то і рухається значно повільніше, і ще до того, як гільза вийде з патронника і тиск у стволі різко знизиться, куля встигає покинути ствол. У переднє положення затвор повертається під дією сили зворотної пружини (рис. 4.57).

За своїми основними бойовими властивостями ПМ не поступається аналогічним зразкам зброї інших країн; він простий у будові та поводженні, малий за розмірами, зручний для носіння і завжди готовий до застосування.

Пістолет складається з 7 основних частин і механізмів (рис. 4.58), це:

– рамка зі стволом та спусковою скобою;

– затвор із викидачем, розбивачем та запобіжником;

– зворотна пружина;

– частини ударно-спускового механізму;

– затворна затримка;

– рукоятка з гвинтом;

– магазин.

Рис. 4.58. Основні частини, механізми та деталі пістолета Макарова:

Ірамка зі стволом та спусковою скобою: 1 – ствол; 2 – основа рукоятки;

3 – спускова скоба;ІІзатвор із викидачем, розбивачем та запобіжником:

4 – затвор; 5 – викидач; 6 – гніток; 7 – пружина викидача; 8 – розбивач; 9 – запобіжник;
ІІІзворотна пружина;ІVчастини ударно-спускового механізму:
10 – спусковий гачок; 11 – спускова тяга з важелем зводу; 12 – шептало з пружиною;
13 – курок; 14 – бойова пружина; 15 – засувка бойової пружини; Vзатворна затримка;
рукоятка з гвинтом: 16 – пістолетна рукоятка; 17 – гвинт;
VІІмагазин: 18 – корпус магазина; 19 – кришка магазина; 20 – подавач;

21 – пружина подавача

Самозвідний ударно-спусковий механізм дозволяє швидко відкривати вогонь (при досланому патроні у патронник) безпосереднім натисканням на хвіст спускового гачка без попереднього зведення курка, що підвищує боєздатність зброї.

Ударний механізм – куркового типу, з відкритим курком і двоперою бойовою пружиною, що розташована в основі рукоятки позаду магазина. Нижній загнутий кінець бойової пружини є защіпкою магазина.

Спусковий механізм дозволяє вести тільки одиночний вогонь. Спускова тяга має на кінці важіль зводу, який є роз’єднувачем. Наявність у конструкції курка спеціального зуба самозводу дозволяє вести стрільбу самозводом.

Безпека поводження з пістолетом забезпечується прапорцевим запобіжником, розташованим на лівому боці затвора, який водночас замикає курок і зчіплює затвор із рамкою. Крім того, курок автоматично стає на запобіжний звід під дією бойової пружини, після спуска курка (“відбій” курка) і відпускання спускового гачка. Курок під дією вигнутого (відбійного) кінця широкого пера бойової пружини повернутий на деякий кут від затвора (це є “відбій” курка) так, що носик шептала знаходиться попереду запобіжного зводу курка. Конструкція також дозволяє вимикання запобіжника великим пальцем руки, якою утримується зброя.

Після того, як спусковий гачок відпускається, спускова тяга під дією вузького пера бойової пружини просувається у заднє крайнє положення. Важіль зводу і шептало опускаються вниз, шептало під дією своєї пружини притискається до курка і курок автоматично стає на запобіжний звід.

Для здійснення пострілу необхідно вказівним пальцем натиснути на спусковий гачок. При цьому курок під дією широкого пера бойової пружини різко повернеться на своїй осі і ударяє по розбивачу, який бойком наколює капсуль патрона. У результаті цього запалюється пороховий заряд і утворюється великий тиск порохових газів, який викидає кулю зі ствола.

Затвор під тиском газів, які передаються через дно гільзи, відходить назад, зводить курок (повертає назад на цапфах), ставить його на бойовий звід та стискає зворотну пружину. Гільза при зустрічі з відбивачем через вікно затвора викидається назовні. Після стискання до упору зворотної пружини затвор під її дією починає рухатись вперед, при цьому він досилачем виймає з магазина черговий патрон і досилає його у патронник. Канал ствола замикається вільним затвором і пістолет знову готовий до пострілу. Для проведення наступного пострілу необхідно відпустити спусковий гачок і знову натиснути на нього.

Після витрати всіх патронів у магазині подавач магазина своїм зубом підіймає передній кінець затворної затримки вгору. При цьому затвор, упирається своїм зубом у виступ затворної затримки і зупиняється у задньому положенні. Курок на бойовому зводі.

До кожного пістолета додається приладдя (рис. 4.59): кобура, запасний магазин, протирка та пістолетний ремінець.

Кобура призначена для носіння і зберігання пістолета, запасного магазина та протирки. Протирка використовується при розбиранні, збиранні, чищенні і змащуванні пістолета. Пістолетний ремінецьзабезпечує кріплення пістолета до поясного (брючного) ременя.








Дата добавления: 2015-07-04; просмотров: 2592;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.