Робота частин і механізмів при заряджанні
Для заряджання автомата (кулемета) слід приєднати до нього споряджений магазин, поставити перевідник на автоматичний (АВ) або одиночний (ОД) вогонь, відвести затворну раму назад до упору і відпустити її. Автомат (кулемет) заряджений. Якщо потреби негайно відкривати вогонь немає, то необхідно поставити перевідник на “запобіжник”.
При приєднанні магазина його зачіп заходить за виступ ствольної коробки, а опорний виступ заскакує за защіпку і магазин утримується у вікні ствольної коробки. Верхній патрон упирається знизу у затворну раму, трохи опускає патрони у магазин, стискаючи його пружину.
При постановці перевідника на автоматичний вогонь східчастий виріз у кришці ствольної коробки для рукоятки затворної рами звільняється, сектор перемикача залишається у вирізі шептала одиночного вогню, але не перешкоджає повороту спускового гачка.
При відведенні затворної рами назад (на довжину вільного ходу) вона, діючи переднім скосом фігурного вирізу на ведучий виступ затвора, повертає його ліворуч, бойові виступи затвора виходять із вирізів ствольної коробки – відбувається відмикання затвора; виступ затворної рами звільняє важіль автоспуска, а шептало автоспуска під дією пружини притискається до передньої площини курка.
При подальшому відведенні затворної рами разом із нею відходить назад затвор, відкриває канал ствола; зворотна пружина стискається; курок під дією затворної рами повертається на осі і закручує бойову пружину; бойовий звід курка послідовно заскакує за фігурний виступ спускового гачка і під засувку уповільнювача курка – курок стає на нижній виступ шептала автоспуска; важіль автоспуска при цьому підіймається вгору і стає на шляху руху виступу затворної рами.
Як тільки нижня площина затворної рами пройде вікно для магазина, патрони під дією пружини магазина підіймаються вгору до впирання верхнім патроном у загини стінки магазина.
При відпусканні затворної рами вона разом із затвором під дією зворотного механізму подається вперед: затвор виштовхує з магазина верхній патрон, досилає його у патронник і закриває канал ствола. При підході затвора до казенного зрізу ствола зачіп викидача заскакує у кільцеву проточину гільзи; затвор під дією скосу лівого вирізу ствольної коробки на скіс лівого бойового виступу затвора, а потім під дією фігурного вирізу затворної рами на ведучий виступ затвора повертається навколо повздовжньої осі праворуч; бойові виступи затвора заходять за бойові упори ствольної коробки – затвор замикається. Затворна рама, продовжуючи рух уперед, своїм виступом повертає важіль автоспуска вперед і вниз, виводить шептало автоспуска з-під зводу автоспуска курка; курок під дією бойової пружини повертається, виходить з-під засувки уповільнювача і стає на бойовий звід (рис. 4.21, б).
Патрони у магазині під дією пружини підіймаються вгору до впирання верхнім патроном у затворну раму.
При постановці автомата на запобіжник перевідник закриває східчастий виріз кришки ствольної коробки і стає на шляху руху рукоятки затворної рами назад; сектор перевідника повертається вперед і стає над правим прямокутним виступом спускового гачка (замикає спусковий гачок).
Робота частин і механізмів при автоматичній стрільбі
Для проведення автоматичної стрільби необхідно поставити перевідник на “автоматичний вогонь” (АВ), якщо він не був поставлений при заряджанні, і натиснути на спусковий гачок.
При постановці перевідника на “автоматичний вогонь” його сектор звільняє прямокутний виступ спускового гачка (відмикає спусковий гачок) і залишається у вирізі шептала одиночного вогню. Спусковий гачок одержує можливість повертатися навколо своєї осі; шептало одиночного вогню від повороту разом зі спусковим гачком утримується сектором перевідника.
При натисканні на хвіст спускового гачка його фігурний виступ виходить із зачеплення з бойовим зводом курка. Курок під дією бойової пружини повертається на своїй осі та різко ударяє по розбивачу, який своїм бойком наколює капсуль патрона. Ударний склад капсуля патрона запалюється, полум’я через затравочні отвори у дні гільзи проникає до порохового заряду і запалює його. Відбувається постріл.
Куля під дією порохових газів рухається по каналу ствола; як тільки вона минає газовідвідний отвір, частина газів спрямовується через цей отвір у газову камору, тисне на газовий поршень і відкидає затворну раму назад. Відходячи назад, затворна рама (як і при відведенні її назад за рукоятку) переднім скосом фігурного вирізу повертає затвор навколо повздовжньої осі і виводить його бойові виступи з бойових упорів ствольної коробки. У результаті цього відбувається відмикання затвора і відкривання каналу ствола, виступ затворної рами звільняє важіль автоспуска, який під дією пружини трохи підіймається вгору, а шептало автоспуска притискається до передньої площини курка. На цей момент куля вже вилетіла з каналу ствола.
Порохові гази, що рухаються за кулею, потрапляють у задню камору дулового гальма-компенсатора, розширюються і, витікаючи через компенсаційні отвори, створюють реактивну силу, яка відхиляє дулову частину автомата в бік, протилежний розташуванню отворів. Частина порохових газів б’ється об передні стінки задньої і передньої камор, чим зменшує відбій зброї. Зустріч газів, які виходять зі щілин задньої камори, з газами, відбитими від передньої стінки передньої камори, зменшує силу звуку та величину полум’я при пострілі.
Затворна рама з затвором за інерцією продовжує рух назад; гільза, яка утримується зачепом викидача, наштовхується на відбивний виступ ствольної коробки і викидається назовні.
Надалі робота частин і механізмів, за винятком роботи курка і уповільнювача, відбувається так само, як і при заряджанні. Курок стає на верхній виступ шептала автоспуска та утримується на ньому при поверненні затворної рами з затвором у переднє положення. Після досилання затвором верхнього патрона із магазина у патронник відбувається закривання каналу ствола і замикання затвора; затворна рама продовжує рух уперед, виводить шептало автоспуска з-під зводу автоспуска курка. Курок під дією бойової пружини повертається і ударяє по засувці уповільнювача курка; уповільнювач повертається назад, підставляє під удар курка передній виступ. Внаслідок цих ударів по уповільнювачу рух курка вперед трохи уповільнюється, що дозволяє стволу після удару по ньому затворної рами з затвором прийняти положення, близьке до початкового, і цим поліпшити купчастість бою. Після удару по передньому виступу уповільнювача курок завдає удару по розбивачу. Відбувається постріл. Робота частин і механізмів автомата (кулемета) повторюється. Автоматична стрільба буде продовжуватися, доки натиснутий спусковий гачок і у магазині є патрони.
Для припинення стрільби необхідно відпустити спусковий гачок, який під дією бойової пружини повернеться назад і його фігурний виступ стане на шляху руху бойового зводу курка. Курок зупиняється на бойовому зводі. Стрільба припиняється, але автомат (кулемет) залишається зарядженим, готовим до проведення подальшої автоматичної стрільби.
Робота частин і механізмів при стрільбі одиночними пострілами
Для проведення одиночного пострілу необхідно поставити перевідник на „одиночний вогонь” (ОД) і натиснути на спусковий гачок.
При переведенні перевідника з положення „запобігання” у положення „одиночний вогонь” (ОД) його сектор звільняє прямокутний виступ спускового гачка та виходить із зачеплення з вирізом шептала одиночного вогню і при стрільбі у роботі ударно-спускового механізму участі не бере (рис. 4.22).
Рис. 4.22. Положення частин ударно-спускового механізму після пострілу при перевіднику, встановленому на одиночний вогонь:
1 – спусковий гачок; 2 – уповільнювач курка; 3 – шептало одиночного вогню;
4 – курок; 5 – шептало автоспуска; 6 – затворна рама
При натисканні на хвіст спускового гачка його фігурний виступ виходить із зачеплення з бойовим зводом курка. Курок під дією бойової пружини повертається на своїй осі та різко ударяє по розбивачу, який своїм бойком наколює капсуль патрона. Лунає постріл. Після пострілу частини і механізми виконують ту ж роботу, що і при автоматичній стрільбі, але наступного пострілу не відбувається, тому що разом зі спусковим гачком повернулося вперед шептало одиночного вогню і його зачіп став на шляху руху бойового зводу курка, який заскакує за шептало одиночного вогню і зупиняється у задньому положенні.
Для проведення наступного пострілу необхідно відпустити спусковий гачок і знову натиснути на нього. Коли спусковий гачок буде відпущений, він під дією кінців бойової пружини повернеться разом із шепталом одиночного вогню, яке вийде із зачеплення з бойовим зводом курка і звільнить його. Курок під дією бойової пружини повертається, ударяє спочатку по засувці уповільнювача, потім по передньому його виступу і стає на бойовий звід. При натисканні на спусковий гачок його фігурний виступ виходить із зачеплення з бойовим зводом курка, і робота частин та механізмів повторюється. Відбувається черговий постріл.
Дата добавления: 2015-07-04; просмотров: 928;