Кризові стани та критичні ситуації
Кризові стани виникають у психічно здорових дітей і підлітків за психологічно складних ситуацій і виявляються у психічному напруженні. Замкненості, пасивності, емоційних розладах.
Існує кілька типів критичних ситуацій: психічний стрес, фрустрація, конфлікт, криза.
Стрес стає причиною критичної ситуації тільки в індивіда, нездатного долати зовнішні перешкоди взагалі ( тоді як внутрішньою потребою якого є обов’язкове подолання кожної з них).
Фрустрація полягає у наявності як сильної мотивації досягнення мети, так і серйозних перешкод, що заважають цьому. Фрустрації породжує відповідну поведінку – хаотичну, збуджену, агресивну тенденцію до сліпого наслідування форм фіксованої поведінки, регресію – звернення до тих поведінкових моделей, які домінували у ранні періоди життя.
Конфлікт (конфліктна ситуація) може виникнути лише тоді, коли в індивіда з’являється власний внутрішній світ, власна система цінностей і здатність відчувати провину, тобто лише у підлітковому віці.
Кризові стани породжуються критичними ситуаціями в сім`ї та школі і є специфічними для підлітків.
Сімейні критичні ситуації полягають у:
· відриві від матері (через хворобу, від’їзд чи ухід);
· незлагоді батьків;
· знущанні, образах, побитті;
· появі нової людини в сім`ї (вітчима, мачухи, другої дитини).
Шкільні критичні ситуації полягають у:
· труднощах через нездатність до навчання;
· труднощах через відсутність контакту з вчителем;
· неприйнятті дитячим колективом;
· зміни школи;
· переживання через хворобу (відрив від ровесників, больові відчуття, відрив від шкільних програм).
Отже, кризові стани підлітків зумовлені втратою почуття ідентичності, негативною само ідентифікацією, розчаруванням у дружбі, коханні або переживаннями, пов’язаними з приниженням людської гідності.
Зовнішні вияви кризових станів бувають різноманітними: від емоційної нестриманості, жахів, агресивності, мовних розладів до суїцідальної поведінки.
Тема 12. ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
ЮНАЦЬКОГО ВІКУ
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1615;