КОМП'ЮТЕР І ЗДОРОВ'Я
Електромагнітні поля впливають на нервові, імунні, ендокринну й полову системи. Існують як фізичне, так і психічний вплив комп'ютера на здоров'я людини. До числа найбільш специфічних і частих розладів у дорослих відносять відчуття утоми око, м'язів спини й шиї, головні болі. Електростатичне поле, що утвориться на екрані монітора, збирає пил, частки тютюнового диму, збудників повітряно-краперебігних інфекцій. Це є причиною частих вірусних інфекцій й алергійних захворювань в операторів. Захворювання, обумовлені травмою повторюваних навантажень, включають хвороби нервів, м'язів і сухожиль руки. Найбільше часто страждають кисть, зап'ястя й плече. До числа професійних захворювань належать: тендовагініт, травматичний епікондиліт, синдром каналу зап'ястя.
Комп'ютер і зір. Надмірна напруга очей, "завіса перед очами", головні болі, болі в області шиї. Фахівці ж затверджують, що мільйонам людей, які працюють або розважаються з комп'ютерними дисплеями, страждати від цього зовсім не обов'язково. Американська оптометрична асоціація навіть увела для цих розладів спеціальний термін - "синдром комп'ютерного зору". Симптомами його можуть бути:
1. Тимчасова короткозорість - зі сфокусувати погляд на віддалених об'єктах, яка триває від декількох хвилин до декількох годин після роботи з комп'ютером;
2. Астенопія - швидка стомлюваність око, відчуття хворобливої утоми в століттях й в області чола;
3. Розмитість контурів ближніх і далеких об'єктів, іноді диплопія (двоїння контурів), а також збереження зображення в очах після того, як погляд перемістився убік ;
4. Сухість, подразнення очей або, навпроти, сльозотеча;
5. Підвищена чутливість до світла;
6. Головні болі, болю в області шиї й спини, спазми м'язів, що виникають через незручне положення тіла, що користувач підсвідомо вибирає в пошуках оптимального кута зору.
Ергономічна безпека при роботі на комп'ютері. Ергономічна безпека характеризується такими умовами роботи, коли її зручно виконувати з максимальним ефектом. Це досягається правильним розміщенням робочого стола (місця) і застосуванням технічних засобів. Ергономічна безпека при роботі з дисплеєм і персональним комп'ютером оцінюється по трьох групах параметрів:
1) робоче місце - розміщення робочого місця (стола й стільця) комп'ютера, монітора, клавіатури;
2) візуальні - яскравість зображення, контрастність, зовнішня освітленість, відблиски, мелькання зображення й ін.;
3) емісійні - рівні електростатичних й електромагнітних полів, рентгенівського й ультрафіолетового зображень.
Профілактика захворювань при роботі за комп'ютером.
Безпека роботи на комп'ютері допоможуть забезпечити наступних 12 правил:
1. Користуйтеся високим стільцем, що вертиться, зі зручною спинкою.
2. Розташовуйтеся перед комп'ютером так, як вам зручно. Ноги при цьому повинні бути зігнуті під прямим кутом.
3. Комп'ютер треба встановити так, щоб на екран не падало пряме світло. Інакше екран з відсвічувати. До речі, пряме світло шкідливе не тільки вам, але й монітору. Оптимальне положення при роботі - боком до вікна, бажано лівим.
4. Монітор, клавіатура й корпус комп'ютера повинні перебувати прямо перед вами. При діагональному розташуванні монітора вам доведеться безупинно вертітися на стільці. Від цього неминуче постраждає постава.
5. Деякі як монітор використають звичайний телевізійний екран. Робити цього не треба, тому що від екрана телевізора випромінювання в 90 разів вище, ніж від екрана монітора.
7. Включений монітор утворить електромагнітне поле. Перевірити його інтенсивність нескладно: проведіть тильною стороною долоні на відстані декількох міліметрів від включеного монітора. Якщо чітко чутні потріскування - значить електромагнітне поле присутнє. Для захисту від електромагнітного поля варто користуватися начіпними екранами.
8. Монітор повинен працювати із частотою не менш 75 Гц. Слабко мерехтливий монітор значно знижує навантаження на зір. Нові 17-ти дюймові монітори дають велике й виразне зображення. При постійній роботі на такому моніторі ока утомлюються значно менше.
9. Шрифт на екрані повинен бути темним, а тло світлим. Дрібний шрифт шкідливий для очей.
10. Монітор повинен перебувати на відстані 60-70 див від
очей і на 20 градусів нижче рівня око.
11.Через кожні 30 - 45 хвилин роботи за комп'ютером варто робити перерва, під час якого не рекомендується читати або дивитися телевізор.
Загальна тривалість роботи за комп'ютером не повинна перевищувати 4-х годин у добу. Тривалість роботи, що рекомендує, з комп'ютером для дітей шкільного віку: 5 клас - 15 хвилин 1 заняття в день; 6-7 клас - 20 хвилин 1 заняття в день; 8-9 клас - 25 хвилин 2 заняття в день; 10-11 клас - 25 хвилин 2 заняття в день, при здвоєних уроках - 30 й 15 хвилин. Комплекси оздоровчих і профілактичних вправ, виконуваних при роботі з ЕОМ, можуть зменшити як загальне стомлення, так і стомлення пальців рук й око. Наслідку такої роботи позначаються не відразу. Але зате потім м'язові болі й болю в суглобах швидко стають хронічними. От кілька рад і вправ, які допоможуть уникнути шкідливого впливу:
· закривайте час від часу ока й прикривайте їхніми долонями;
· частіше міняйте позу, робіть паузи в роботі;
Вправи: 1) підніміть плечі нагору, опустите; 2) те ж зробіть окремо правим і лівим плечем; 3) відведіть плечі назад, потім уперед, зробіть обертові рухи плечима; 4) покладете руки на голову, розведіть лікті в сторони й злегка відведіть назад, затримаєтеся в цьому положенні кілька секунд, тепер уперед, голову ледве нахилите; 5) у цьому ж положенні зробіть нахили вправо й уліво, дивитеся на той лікоть, що у даних момент нагорі; 6) правою рукою нахилите голову вправо, потім лівої - уліво, плечі на місці.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 892;