Комп'ютерні моніторингові системи
Комп'ютерний моніторинг — це тривале безперервне спостереження за медико-біологічними параметрами пацієнтів, їхня обробка в режимі реального часу. На сьогодні виділено два типи моніторингових систем:
— системи критичних станів, застосовувані в реанімаційних та операційних відділеннях, палатах інтенсивної терапії;
— системи спостереження за біологічними параметрами з метою контролювати диспансерних пацієнтів, проводити діагностику, скринінг певних груп населення.
Перший тип включає системи для дослідження функцій кровообігу (ЕКГ, кардіоритмографія, реографія), органів дихання (спірографія), головного мозку (ЕЕГ, реоенцефалографія) та ін. Медичні прилади функціональної діагностики для дослідження кровообігу, головного мозку, органів дихання підключають до одного або кількох пацієнтів, за якими потрібне тривале спостереження. Сигнали від приладів надходять на АЦП, а далі — на обчислювальний комплекс із програмним забезпеченням, що, у свою чергу, їх аналізує (розшифровує) і при критичних життєзагрозливих показниках посилає звуковий або світловий сигнал тривоги на пост медичної сестри. При цьому на екрані монітора висвічується номер приліжкового комплексу і критичні параметри, відзначені приладами. Програмне забезпечення з високою точністю обробляє основні параметри та специфічні морфологічні ознаки, по підставі яких може формувати коректний автоматичний висновок (загальні відомості і характер зареєстрованих порушень). Текстовий комп'ютерний висновок здійснюється на базі елементарних формулювань. Програма управління комплексом і базою даних може забезпечувати зберігання результатів досліджень у вигляді електронних історій хвороби коленого пацієнта. Моніторинг сигналів можна проводити протягом необмеженого терміну.
Слід зазначити, що моніторингові системи не замінюють роботу лікаря з аналізу даних, тому що програми, які б могли замінити фахівця, відсутні. За потреби лікар здійснює додатковий аналіз кривих, записаних у пам'яті ПК, і формулює власний висновок.
На сьогодні такі системи одночасно можуть проводити спостереження відразу за шістьома пацієнтами, причому з вивченням до 16 параметрів (схема 10).
До другого типу моніторингових систем відносять системи обстеження пацієнтів у побутових і професійних умовах протягом 24 год і більше (48, 72 год). Наприклад, холтерівський моніторинг (добовий моніторинг ЕКГ за методом Холтера) — один із найпопулярніших методів діагностики ішемічної хвороби серця (ІХС) і порушень серцевого ритму. Це безперервна реєстрація показників ЕКГ. Запис ЕКГ здійснюють за допомогою спеціального портативного апарата — рекордера, який пацієнт носить із собою (на ремені через плече або на поясі), відзначаючи в спеціальному щоденнику час і обставини виникнення патологічних проявів з боку серця.
Стисло про головне
• Комп'ютерний моніторинг — це тривале безперервне спостереження за медико-біологічними параметрами пацієнтів, їхня обробка в режимі реального часу за допомогою мікропроцесорної техніки. Комп'ютерні моніторингові системи застосовують для дослідження і підтримки функцій кровообігу (ЕКГ, кардіоритмографія, реографія), органів дихання (спірографія), головного мозку (ЕЕГ, реоенцефалографія) при критичних станах.
• Комп'ютерні моніторингові системи застосовують при амбулаторних дослідженнях для здійснення контролю, діагностики і скринінгу патологій у пацієнтів диспансерних та інших груп.
Контрольні питання
1. Які МІС називаються МПКС?
2. Назвіть основні складові МПКС.
3. Назвіть чотири основних напрямки МПКС.
4. Які чинники посприяли появі МПКС?
5. Назвіть лауреатів Нобелівської премії — основоположників МПКС для візуальних методів дослідження.
6. Назвіть відомі вам медичні комп'ютерні системи візуалі-зації.
7. Як відбувається збирання інформації в системах візуалі-зації?
8. Чому комп'ютерні системи візуалізації можна розглядати як новий напрямок радіології?
9. Які інформаційні промені використовуються в системах візуалізації.
10.Назвіть сучасне трактування терміну "комп'ютерна томографія".
11.Визначте фізичний принцип дії рентгенівського комп'ютерного томографа.
12.Які три точки покладено в основу шкали Хаунсфілда?
13.Наведіть приклади третього покоління томографів.
14.Які інформаційні промені використовуються в МРТ?
15.Перерахуйте протипоказання до проведення МРТ.
16.Які інформаційні промені використовуються в ПЕТ?
17.Який із трьох методів КТ найбезпечніший для людини?
18.Назвіть етапи процесу обробки інформації при УЗД.
19.Назвіть галузі застосування УЗД.
20.. Назвіть призначення комп'ютерних моніторингових систем.
21.. Які медичні прилади включено в приліжковий комплекс комп'ютерних моніторингових систем?
22.. Які біологічні параметри спостерігають за допомогою комп'ютерних моніторингових систем?
23.. Яку роль виконує АЦП у комп'ютерних моніторингових системах?
24.При яких ситуаціях ІШЗ подає звуковий або світловий сигнал тривоги на пост медичної сестри?
25.Яке призначення холтерівського моніторингу?
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 3730;