Мал. 8. Допплерограма Мал. 9. Об'ємне (3В) зображення
Метод УЗД простий, доступний і безпечний. Він не має нічого спільного з рентгенівським випромінюванням. Саме тому УЗД широко застосовують в акушерстві. Медики вважають, що раз на рік його повинна проходити кожна людина, адже що раніше виявлено хворобу, тим легше її лікувати.
УЗД здійснюють у режимі реального часу. Це дає змогу простежувати, як змінюється зображення тієї або іншої деталі залежно від проекції, і швидко переходити від однієї зображуваної площини до іншої.
Недоліки УЗД: ослаблення УЗ-променя у високощільних тканинах; результати УЗД залежать від досвіду лікаря набагато більше, ніж при інших методах.
Стисло про головне
• Медичні комп'ютерні системи візуалізації — це прила-до-комп'ютерні системи, призначені для дослідження внутрішніх органів та їхніх структур з виведенням зображення на екран. Інформацію "збирають" інформаційні промені — хвильові процеси різної фізичної природи, які можна використати як інформацію, що надходить від тіла людини.
• КТ — принципово новий і універсальний метод пошарового дослідження тонких шарів тканин. З її допомогою можна досліджувати всі частини тіла, всі органи, визначати положення, форму, величину, стан поверхні і структуру органа, досліджувати функції, у тому числі кровообіг органа, а також вимірювати щільність будь-якої ділянки тканини. Залежно від природи інформаційних променів виділяють такі види КТ:
— РКТ;
— МРТ;
— ПЕТ.
• Покращені моделі томографів прийнято систематизувати за поколіннями (від першого до четвертого).
• Термін "комп'ютерна томографія" застосовують стосовно різних сканувальних комп'ютерних томографічних методів дослідження, а не тільки щодо РКТ, розробка якої започаткувала розвиток описувальних методик.
• РКТ засновано на обробці зафіксованого інформаційного рентгенівського сигналу при проходженні його через досліджувану ділянку з подальшою комп'ютерною обробкою. В основі формування зображення лежить шкала Хаунсфілда, що показує залежність щільності біологічних тканин від їхньої здатності послаблювати (поглинати) рентгенівські промені.
• 32- і 64-зрізові мультиспіральні томографи — апарати третього покоління, оснащені кількома тисячами твердотіль-них датчиків, розташованих у кілька рядів. Томограф несе променеве навантаження (рентгенівське випромінювання), і застосування КТ без достатніх на те підстав (показань) небажане. Довжина зони сканування тіла пацієнта має бути обмеженою, не перевищувати 20—25 см.
• Джерелом інформаційних променів при МРТ є тіло людини, що дає електромагнітне резонансне випромінювання. Більшість сучасних МР-томографів "налаштована" на реєстрацію радіосигналів ядер водню, що містяться у тканинній рідині або жировій тканині. Тому МР-томограма — це картина просторового розподілу молекул, що містять атоми водню. МРТ протипоказана при клаустрофобії, за наявності в тілі сторонніх металевих предметів, вживлених кардіостимуляторів. При МРТ, як і при рентгенологічному дослідженні, можна застосовувати штучне контрастування тканин. МРТ — високоефективний діагностичний метод, абсолютно безпечний навіть за умови багаторазового застосування.
• ПЕТ — радіонуклідний томографічний метод дослідження внутрішніх органів людини. Інформаційним променем є радіоактивне випромінювання тіла людини під дією введених РФП з малим періодом піврозпаду. ПЕТ використовують при дослідженнях найтонших метаболічних процесів у мозку, аж до розумових. Позитронно-активні радіонукліди дуже швидко розпадаються. До того ж усі вони циклотронного походження. Отже, ПЕТ можна проводити тільки в радіологічному центрі, оснащеному циклотроном, радіофармацевтичною лабораторією, позитронним томографом і комп'ютером для обробки інформації.
• УЗД — метод медичної візуалізації, який почали застосовувати понад 40 років тому. Особливістю УЗХ є їхня здатність відбиватися від границь середовищ, що різняться за щільністю. Відбиті УЗХ вловлюються датчиком апарата. Після посилення УЗХ і перетворення їх на електричні сигнали інформація оцифровується за допомогою АЦП і закладається в пам'ять комп'ютера. Комп'ютер за допомогою програмного забезпечення обробляє цю інформацію і видає на екран двовимірну реконструкцію зображення всіх тканин, крізь які пройшли УЗХ. Метод УЗД простий у застосуванні, доступний і безпечний.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 794;