Система введення-виведення BIOS.

 

BIOS (Basic Input Output System) - базова система введення-виведення. Це частина програмного забезпечення PC, що підтримує управління адаптерами зовнішніх пристроїв, екранні операції, тестування, початкове завантаження і установку OS.

BIOS - це стандартний інтерфейс, що забезпечує переносимість OS між PC з однаковим мікропроцесором. BIOS зберігається в ПЗУ PC. Управління пристроями здійснюється через механізм переривань.

Переривання:

апаратні (ініціюються апаратними засобами),

логічні (ініціюються мікропроцесором - нестандартні ситуації в роботі мікропроцесора),

програмні (ініціюються яких-небудь програмним забезпеченням).

Більшість сучасних відеоадаптерів, а також контролери накопичувачів мають власну систему BIOS, яка зазвичай доповнює системну.

У багатьох випадках програми, що входять у конкретну BIOS, замінюють відповідні програмні модулі основної BIOS. Виклик програм BIOS, як правило, здійснюється через програмні або апаратні переривання.

Зазвичай виробники материнських плат пропонують BIOS для своїх виробів. Так що, якщо знати виробника і назву материнської плати, проблем не виникне.

У принципі, назву материнської плати можна і не знати. Зазвичай допускається прошивка BIOS від інших плат, якщо на них встановлено такий же чіпсет і контролер вводу-виводу. Проте такою можливістю слід користуватися тільки в разі крайньої необхідності, тому що можливі інші невідповідності, наприклад в кількості слотів і т.п., а прошивання неправильного BIOS може призвести до того, що материнську плату доведеться викидати.

Що робити, якщо виробника та назву материнської плати визначити не вдається?

Найчастіше, виробника і назву материнської плати можна визначити за ідентифікаційної рядку, яку видає BIOS відразу при включенні комп'ютера.

Для AMI BIOS цей рядок має вигляд, схожий на 51-0102 - 1101-00111111-101 094-AMIS123-P або 40-01S5-ZZ 1124-10101111-060691-OPWBSX-F, де виробник визначається третьою групою цифр. Далі необхідно знайти свій ідентифікаційний номер в таблиці відповідності номерів і назв виробників. Визначити назву материнської плати можна по всій ідентифікаційної рядку, користуючись тим же документом. Ідентифікаційна рядок Award BIOS має вигляд 2A59CQ1CC і дозволяє виявити набір мікросхем (перші п'ять цифр і літер - 2A59C), виробника материнської плати (наступні два символи - Q1) і модель материнської плати (частина рядка - CC). Далі необхідно подивитися позначення чіпсетів, виробників і моделей в ідентифікаційних рядках.

Функції BIOS

При включенні комп'ютера багато системних події відбуваються автоматично. Першим ділом включається центральний процесор (CPU) і зчитує x86-інструкції з чіпа BIOS. Ці інструкції запускають послідовності тестувань, які скорочено називаються POST (Power On Self Test).

Зокрема, BIOS починає перевіряти працездатність системних пристроїв:

ініціалізує системні ресурси й регістри чіпсетів, систему управління електроживленням;

тестує оперативну пам'ять (RAM);

включає клавіатуру;

тестує послідовні і паралельні порти;

ініціалізує дисководи й контролери жорстких дисків;

відображає підсумкову системну інформацію.

 








Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 767;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.