Облік навичок читання
На всіх етапах навчання дітей читанню доцільно вести облік, фіксацію успіхів учнів у здобутті навичок читання. Класовод зацікавлений мати розгорнену картину того, як діти оволодівають цим важливим елементом навчання.
У 1 (трирічної школи) і 2 (у чотирирічній школі) класах учитель пильнує за тим, як учні набувають навичок якостей читання. Тому в схемі обліку слід передбачити розділи, що торкаються правильності, виразності, швидкості і свідомості читання. У графі «правильність читання» нотуються недоліки у вимові звуків, у розділі «виразність читання» — робляться помітки щодо уміння «читати» розділові знаки: робити паузи в кінці речень для того, щоб наповнити легені повітрям, відповідно інтонувати різні типи речень. До зошита обліку навичок читання вносяться й відомості про успіхи дітей у швидкому читанні. Заміри цієї якості рекомендується робити на початку другого року навчання, в кінці кожної чверті і перед завершенням навчального року. Дані про свідоме читання вчитель здобуває щороку, тому немає потреби проводити якусь спеціальну перевірку. Але обміркувати досягнення кожного учня в уміння свідомо сприймати прочитане необхідно. У 2 класі, крім обліку стану з набуттям якостей читання, необхідно не випускати з поля зору ще й уміння школярів читати про себе.
У 3 і 4 класах поряд з об лікуванням якостей читання контролю мають піддаватись інші показники: уміння складати план, переказування, розуміння головної думки твору, його художніх особливостей, зацікавленість дітей у домашньому читанні художньої літератури.
Систематичний облік стану навичок читання дасть можливість учителеві зорієнтуватися в тому, які труди прогалини у набутті навичок читання властиві не одному, а багатьом учням. Це змусить класовода внести зміни в будову і методику проведення уроків читання. Разом з тим дані обліку націлять його на ефективне проведення її індивідуальної роботи.
Лекція № 9(2 години)
Уроки позакласного читання в початкових класах. Уроки зустрічі з книжкою.
Рекомендована література
1. Жовнір-Коструба С., Жовнір-Іватьо Н., Жовнір О. Читання і розвиток мовлення.-ж-
л "Початкова школа", №9,1998р. - 50-53с.
2. Іванова Л.І. Збагачення змісту читацьких умінь.- ж-л "Початкова школа", №№3, 4,1992р.
3. Ігнатенко Н.В. Пізнавальні завдання на уроках читання у 2 класі.- ж-л "Початкова
школа", №№9,10,1992р.
4. Каліш В.А. Використання ономастичної лексики.- ж-л "Початкова школа", №2, 1992р.
5. Киналь М.П. Розвиток мовлення на уроках позакласного читання.- ж-л "Початкова
школа", №5,1996р.
6. Киричук О.І., Волошина Г.П. Підготовка учнів до сприймання нового тексту.- ж-л
"Початкова школа", №№9,10,1992р.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 783;