Розрахунок живильних ємкостей
Живильні ємності можуть виконуватися у вигляді ящика, спільного для всіх висівних апаратів (у сівалках з невеликими міжряддями); або у вигляді окремої банки на кожен висівний апарат (у широкорядних сівалках). Насіннєві ящики зернових сівалок мають прямокутне січення у верхній частині і трапецевидне в нижній частині. Нахил стінок в нижній частині виконано під кутом, який більший кута тертя зерна об стінку, для того, щоб зерно зсипалось під дією власної ваги. В середині ящиків можуть бути зворушувачі або струшувачі. Витікання насіння або добрив із живильних ємкостей під дією власної ваги підлягає закону руху сипких середовищ і складається з ряду етапів, які схематично показано на рис. 5.4. Спочатку витікає насіння центрального над отвором стовпа, починаючи з верхнього шару, а потім насіння бокових шарів, починаючи від верхнього. Внаслідок цього утворюється лунка, яка поступово опускається. Кінець витікання характеризується опусканням лунки до дна. Насіння, яке залишилось, буде знаходитись під кутом обвалення, і його витікання через отвір може бути лише примусовим.
Рис. 5.4. Схема витікання насіннєвого матеріалу з бункера крізь круговий (квадратний) отвір
Робочий об’єм насіннєвого ящика сівалки визначається за формулою:
,
де – максимальна довжина гону, на який розраховується сівалка, м;
–ширина захвату сівалки, м;
– норма висіву, кг/га;
– об’ємна маса посівного матеріалу, кг/м3;
– коефіцієнт використання об’єму ящика;
- кількість насіннєвих ящиків на сівалці.
Чим більший робочий об’єм ящика, тим менше зупиняється агрегат для його заправки і, отже, тим більша продуктивність агрегату. Як правило, розрахунок використовують на таку довжину , щоб посівний агрегат міг працювати без заправки 2 години.
Довжина ящика визначається за залежністю
,
де – ширина міжрядь, м;
– кількість сошників, що обслуговуються даним насіннєвим ящиком.
У такому випадку площа поперечного січення ящика становитиме
.
Мінімальний (критичний) розмір отвору насіннєвого ящика для витікання добре сипкого насіння розраховують за формулами, отриманими О.М. Семеновим:
для кругового отвору:
,
для квадратного отвору:
,
де - радіус кола отвору, мм;
- товщина насіння, мм;
- ширина насіння, мм;
- сторона квадрату отвору, мм.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 683;