Увага. Види уваги.
Увага – це спрямованість, зосередження і утримання свідомості на певному об’єкті, що забезпечує його чітке відображення.
Вона пов’язана з вольовими зусиллями, які є вродженими, інтересом і захопленням роботою, емоційним станом, пізнавальними процесами та інтересами.
Наша увага залежить від зовнішніх подразників. Її механізм є рефлекторним. На мозок в кожен момент часу діють зовнішні подразники, які викликають джерела збудження. Всі вони потрапляють до зони нечіткої свідомості. За допомогою ретикулярної формації - нервової тканини головного мозку, яка тормозить одні імпульси і підсилює інші проходить відбір стимулів – оптимальних джерел збудження, що мають середню інтенсивність і досягають зони чіткої свідомості.
Увагу людини привертає: новизна предмета; складність; інтенсивність стимулу; повторюваність предмета.
Властивості уваги:
1.об’єм, обсяг - це кількість одиниць, які одночасно зберігаються в зоні чіткої свідомості. (7+-2 предмети)
2.концентрація – це утримання уваги на одному об’єкті абстрагуючись від іншого. Характеризується затратою нервової енергії на виконання завдання і є результатом оптимального збудження в одних ділянках кори головного мозку при його гальмуванні в інших.
3.стійкість витікає з концентрації – це тривалість часу протягом якого зберігається необхідна концентрація (15-20 хв)
4.переключення – свідоме перенесення уваги з одного об’єкта на інший, від одного виду діяльності до іншого. Це переміщення в корі головного мозку оптимального збудження. При цьому швидкість переключення уваги залежить від рухливості нервових процесів.
5.розподіл – це здатність тримати в центрі уваги декілька об’єктів. Рівень розподілу уваги залежить від освоєння людиною діяльності, автоматизації дій.
Оптимальний об’єм уваги в 33 роки, мінімальний в 18-21 р. Найкращі: вибірковість уваги в 33 р., переключення в 29, стійкість в 34.
Дата добавления: 2015-04-07; просмотров: 1037;