ЕНЕРГЕТИЧНІ БАЛАНСИ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Ознака групування Вид енергетичного балансу Призначення за видами енергії
За часовим горизонтом Перспективний Енергобаланс підприємства на 5 і більше років
Плановий Річний електробаланс, паливні баланси за всіма його видами
Звітний Щомісячні баланси теплоти, палива, електроенергії
За видом енергоносія Окремий за видами енергоносіїв Баланси окремих видів палива (нафта, газ, вугілля і т. д.)
Електробаланси цехів, підприємства
Баланс пари, гарячої води, стислого повітря
Зведений Зведений паливний баланс за всіма видами палива
Зведений електробаланс цеху, підприємства (за сумою витрат всіх енергоносіїв)
За цільовим використанням Баланс силового вико­ристання видів енергії Баланс силової пари (8—10 атм)
Баланс технологічного використання видів енергії Цеховий баланс технологічного використання енергії
Баланс виробничо-гос­подарського використання видів енергії Баланс пари та гарячої води для опалення та вентиляційних потреб цеху, підприємства

У витратній частині балансу показується розрахункова планова потреба в енергії на всю виробничу, господарсько-побутову і невиробничу діяльність підприємства, а в прибутковій — джерела покриття цієї потреби: одержання енергії і палива від районних систем, вироблення на власних генеруючих установ­ках підприємства, використання вторинних енергоресурсів. Для великих енергетичних агрегатів при плануванні складаються енер­гетичні баланси і встановлюються залежності, що відображають вплив окремих чинників на величину питомої витрати енергії.

Перспективні баланси (на п’ять років і більш) є основою для вдосконалювання і реконструкції енергетичного господарства підприємства.

Основною формою планування енергопостачання в даний час є річні енергобаланси. Поряд із плановим складається звітний баланс, що є засобом контролю за виконанням планових показників використання енергоресурсів і вишукування резервів. Загальні потреби підприємства в енергії визначаються за формулою:

,

де Нв.е — планова норма витрати енергії на одиницю продукції, кВт · год;

Nпл — плановий обсяг випуску продукції в натуральному (вартісному) виразі, шт., грн;

Едоп — витрати енергії на допоміжні потреби, кВт · год;

Ест — відпуск енергії на сторону, що планується, кВт · год;

Евт — втрати енергії в мережах, кВт · год.

Резерви та напрями вдосконалення енергетичного господарства. Щоб виявити резерви економії енергоресурсів, необхідно провести аналіз енергобалансу. Основний прийом аналізу — порівняння різних рівнів енерговикористання, що характеризується відповідними видами енергобалансів. Для правильного визначення потенціалу енергозбереження важливо встановити найкращий рівень енерговикористання, від якого і має вестись рахунок резервів економії енергоресурсів. Резерв економії енергії, або потенціал енергозбереження, визначається на основі порівняння витрат енергоресурсів у фактичному Ефакті перспективному Еопт енергобалансах.

Для врахування коливань у попиті різноманітних видів енергії складають добові графіки їх споживання за календарними періодами (сезонами), що є основою для встановлення максимальної потреби на планований період під час розроблення заходів щодо розвитку енергетичного господарства.

Основними напрямами вдосконалювання енергетичних господарств машинобудівних підприємств є: перехід на централізоване енергопостачання, їх укрупнення, використання технічно обґрунтованих норм витрати енергоносіїв, застосування економічних енергоносіїв, вторинних енергетичних ресурсів, нетрадиційних видів енергії, упровадження раціональних методів організації ремонту і технічного обслуговування устаткування і мереж, автоматизація керування виробництвом і споживанням енергії.

Техніко-економічні показники енергетичного господарства об’єднуються в чотири групи: виробництво і розподіл енергії (наприклад, питома витрата палива на виробництво енергії), питома витрата енергії та енергоносіїв (наприклад, на 1 т придатних відливків, на машину), собівартість виробництва енергії, енергоозброєність.

Література: [1, с. 230-263], [2, с. 420-430]








Дата добавления: 2015-06-05; просмотров: 1407;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.