При натисканні на неї
Біль може виникнути раптово серед повного здоров'я, може початися й поволі і лише через певний проміжок часу прийняти гострий характер. Біль спочатку локалізується в одній половині (частіше в правій), потім поширюється по всьому животу і може бути постійним, періодичним, нападоподібним або поступово наростати. Локалізація та поширення болю визначаються основним захворюванням. Так, локалізація болю в правій нижній ділянці переважно спостерігається найчастіше при апендициті, в правому верхньому квадранті живота — при гострому холециститі, оперізувальні болі у верхніх відділах живота характерні для гострого панкреатиту. Майже завжди виникає нудота і блювання (одномоментне або багаторазове, яке часто не приносить полегшення, в більшості випадків «стілець» відсутній, гази не відходять). При внутрішньочеревній кровотечі разом з явищами гострого недокрів'я (блідість, слабкість, запаморочення, холодний піт, слабкий і частий пульс, зниження артеріального тиску, падіння рівня гемоглобіну) спостерігається певна напруженість м’язів живота, його болючість.
Для всіх цих захворювань характерним є те, що чим більше часу пройшло від початку захворювання до моменту надання кваліфікованої медичної допомоги, тим гіршим буде стан хворого, що може призвести до серйозних ускладнень, а іноді й смерті. У таких випадках не потрібно приймати ніяких ліків, вживати їжу, прогрівати живіт і робити клізми. Це може призвести до тяжких ускладнень або «розмити» картину захворювання. Краще негайно викликати «швидку допомогу» і постійно стежити за станом хворого.
Серед можливих гострих захворювань слід зазначити гострий апендицит — запалення (інколи гнійне) червоподібного відростка сліпої кишки. Симптомами його виникнення можуть бути тупий біль у правій частині живота нижче пупка (інколи у верхній частині живота), нудота і блювання, білий наліт на язиці. Часто підвищується температура. Біль загострюється, якщо натиснуги на живіт у ділянці пупка і різко відпустити. У дітей, як правило, напад апендициту починається як кишковий розлад. Тому, якщо він супроводжується підвищенням температури, слід негайно викликати лікаря. До приходу лікаря не вживати ніяких знеболювальних, проносних засобів. Хворому можна тільки пити. На болючу ділянку живота можна покласти поліетиленовий мішечок з льодом.
Якщо хворому з гострим захворюванням органів черевної порожнини не буде надана своєчасна допомога, то розвивається перитоніт, який, незалежно від причини, що викликала його, веде до грізних наслідків. Внутрішньочеревна кровотеча може в досить короткий період призвести до гострого недокрів’я й смерті.
Таким чином, групу захворювань, об’єднаних під загальною назвою «гострий живіт», треба розглядати як таку, при якій необхідна екстрена хірургічна допомога.
Дата добавления: 2015-05-30; просмотров: 898;