Спартакіада проводиться за наперед розробленим положенням у декілька етапів.
І етап- масові змагання спартакіади проводяться щорічно, безпосередньо в навчальних і виробничих колективах між командами класів, навчальних груп, виробничих бригад, відділів, змін, ділянок, цехів, ферм, лабораторій і інших структурних підрозділів з видів спорту, які культивує спортивний клуб. Спартакіади проводяться як яскраві спортивні свята з участю спортсменів, ветеранів війни, праці і спорту.
Впродовж літнього сезону проводяться масові змагання, легкоатлетичні кроси, пробіги вулицями міст, районів, естафети, змагання з плавання на природних водоймищах, веслування, велосипедного спорту, стрільбі, спортивних ігор на відкритих майданчиках - футболу, міні-футболу, волейболу, баскетболу на призи героїв праці, війни, ветеранів спорту, з прикладних і національних видів спорту залежно від специфіки регіону, місцевих умов, наявності спортивної бази.
П етап - змагання проводяться щорічно в районах і містах серед команд спортивних клубів, шкіл, вищих навчальних закладів, підприємств.
Ш етап - змагання проводяться серед збірних команд міст, районів, команд колективів фізкультури на першість області.
IV етап - фінальні змагання спартакіади проводяться серед команд областей і м. Києва, АР Крим.
V програмі спартакіади, окрім спортивних змагань, передбачаються культурні заходи - екскурсії, відвідування вищих навчальних закладів, споріднених підприємств, виставок і музеїв, зустрічі з героями війни, праці, провідними спортсменами, вечори відпочинку, концерти з участю художньої самодіяльності, проведення семінарів з проблем фізкультурного руху, спорту, організації активного відпочинку, здорового способу життя.
Спартакіади можуть бути галузевими, серед спортивних товариств тощо. Головна їх мета - масовість і спортивна майстерність.
Проведення спартакіади - складний організаційний процес, особливо щодо підбиття підсумків. У зв'язку з цим в положенні про спартакіаду в розділі «Визначення переможців і залік» передбачено всі тонкощі г складнощі комплексного заліку.
33. Дайте характеристику церемоніалам, урочистим процедурам і атрибутиці масових спортивних заходів.
Масові спортивні заходи (ФСЗ) - свято і воно повинно проходити в святковій атмосфері з відповідним оформленням і організацією.
Гарна організація церемоніалу і процедур проведення змагання мобілізує учасників, керівників і суддів, привертає увагу громадськості, преси, радіо, телебачення, що сприяє підвищенню значущості фізичної культури і спорту, їх пропаганді.
Все це передбачає ретельну розробку спеціального сценарію, відповідальність за підготовку якого несе організаційний комітет змагання.
Сценарій включає:
- церемоніал відкриття ФСЗ;
- порядок процедур в ході змагань;
- церемоніал закриття.
Церемоніал відкриття ФСЗ має важливе ідейно-виховне і навчально-педагогічне значення. Являючись своєрідною візитною карткою ФСЗ, цей церемоніал сприяє не тільки виявленню значущості фізичної культури як суспільного явища, але і формує психологічний настрій всіх учасників і глядачів, допомагає формуванню готовності спортсменів вести боротьбу за кращі досягнення, за перемогу.
Церемоніал відкриття включає:
1) шикування учасників змагань за командами.
Порядок шикування - в алфавітному порядку команд (колективів, СК, міст, ДСО, тощо) або за порядком місць, зайнятих командами на, попередніх аналогічних змаганнях. Команда, яка представляє організацію (КФК, СК, місто, тощо), на яку покладене проведення змагань, зазвичай замикаюча. Перед кожною командою шикуються суддя при учасниках з транспарантом, на якому вказана назва команди, прапороносець з асистентами, який несе прапор СК, ДСО, керівник або капітан команди. Команди шикуються за ранжиром, попереду жінки (або діти), за ними чоловіки;
2) вихід загальної колони вслід за командувачем парадом на спортивну арену під марш і перешикування обличчям до основної маси глядачів і приймаючому парад;
3) рапорт командувача парадом особам, які приймають парад (представники адміністрації, суспільних організацій, управління у справах молодіжної політики, спорту і туризму, головний суддя змагань);
4)вітання учасників змагань;
5) повідомлення головним суддею основних відомостей щодо змагань;
6) урочистий підйом прапора (запалювання вогню,' салют, випуск голубів, тощо). Для підйому прапора змагань зазвичай запрошуються переможці попередньої першості або видатні спортсмени; «
7) урочисте оголошення відкриття змагань. Зазвичай це доручається старшому за посадою серед приймаючих парад;
8) марш учасників, показові виступи або початок змагань за першими номерами програми. (В цих випадках, учасники, які виступають в перших номерах програми, звільняються від участі у параді.)
До числа урочистих процедур в ході змагань можна віднести
вихід на спортивну арену суддівських бригад і команд (підгруп)
учасників, здачу рапортів капітанів і суддів при учасниках про
готовність команд, представлення учасників глядачам, нагородження
переможців.
Порядок вказаний процедур, визначається правилами змагань з видів спорту, лише процедура урочистого нагородження переможців в особистій першості, яка зазвичай відбувається відразу після завершення виду програми, приблизно однакова для всіх видів спорту. Здійснюють цю процедуру судді з нагородження.
Для вручення нагород бажано запрошувати прославлених спортсменів або інших відомих людей. Процедура включає:
- вихід призерів до п'єдесталу пошани і оголошення їх досягнень;
- сходження на п'єдестал, вручення нагород.
Церемоніал закриття ФСЗ зазвичай включає:
Попередній дикторський текст;
Урочистий вихід учасників, шикування команд учасників відповідно до зайнятих на змаганнях командних місць. Залежно від завдань ФСЗ можливе шикування і у загальній зведеній колоні. Після виходу під марш на спортивну арену учасники шикуються обличчям до основної трибуни або основної маси глядачів;
Оголошення Головною суддівською колегією підсумків змагань;
Вручення особистих і командних призів. Зазвичай вручення
проводить голова оргкомітету або голова керівництва організації, яка
проводить змагання;
Виступ представників місцевих організацій, представників оргкомітету.
Спуск прапора переможцями змагань або представниками команди переможниці, офіційне закритті змагань;
Урочистий вихід учасників з арени;
Продовження офіційної частини закриття з виступом музичних танцювальних колективів.
Розробка звичного сценарію ФСЗ не вимагає спеціальних знань. Для цього достатньо в думках представити («програти») хід ФСЗМ, зробити приблизний розрахунок часу і підібрати відповідний музичний супровід.
Враховуючи значення церемоній відкриття і закриття ФСЗ, доцільно проводити попередні репетиції цих процедур з участю суддів з транспарантами, прапороносців і представників команд.
На основі сценарію церемоній готується пам'ятка для організаторів, суддів і представників команд.
В ній вказується:
- кількість учасників параду від кожної команди;
- час, місце, порядок шикування колони, інтервал між командами;
- містяться рекомендація щодо форми учасників і оформлення строю команди.
У необхідних випадках в пам'ятці вказується маршрут руху колони, дії учасників на окремих ділянках маршруту. Крім того, в пам'ятці визначається порядок підйому прапору, форми, вітання тощо.
Велике значення має правильний вибір місця проведення церемоній. Воно не повинне бути дуже віддаленим від місця проведення змагань і разом з тим повинно бути найзручнішим для представлення церемоній широкому колу глядачів. Залежно від цілей ФСЗ, складу і кількості учасників церемонія відкриття і закриття змагань може бути винесена з арени, на якій проводяться змагання, на стадіон, у великий спортивний зал, на міські майданчики і вулиці.
У цьому випадку необхідно заздалегідь точно визначити маршрут і порядок розстановки учасників і розмітити місце проведення церемонії за допомогою спеціальної розмітки (фарба, стрічки, кілочки, шнури тощо).
Необхідна також і інша підготовча робота: »
- добір організаторів і керівників параду;
- добір маршу і організація його виконання;
- розробка дикторських текстів для радіоінформатора;
- технічне устаткування місця церемонії тощо.
Дата добавления: 2015-05-13; просмотров: 2110;