М'ясо свійської птиці
Основні види продуктового птаха -- кури, качки, гусаки, індички, цесарки і перепели. Від забійних тварин птах відрізняється будовою скелета, мускулатури, внутрішніх органів і кісткового покриву.
Свійська птиця. Кури ділять на яєчних, м'ясо-яєчні, м'ясні. Кури м'ясного напряму мають крупний розмір, сильно розвинений кістяк і мускулатуру. До них відносяться кохінхіни, брама, лангшани. Маса півнів 4,5--5,5, курнув -- 3,5--4,5 кг (жива маса). До м'ясо-яєчних відносяться породи: загорська, першотравнева, ливенська. ківерецька; до яєчних -- леггорни, мінорки. Птах яєчних порід більш скоростиглий, ніж м'ясо-яєчних і м'ясних. Середньорічна яйценосність курей яєчних порід 220-- 250 яєць. Качки мають велику скороспілість, розводять м'ясних і м'ясо-яєчних. М'ясні -- пекінські, руанські; м'ясо-яєчні -- дзеркальні, хаки-кембл і ін. Гусаки по продуктивності відносяться до м'ясного типу. Породи -- холмогорська, псковська лиса. Маса гусаків 8--9, гусок -- 3-- 6 кг Індички дають м'ясо ніжне, не дуже жирне. Значення мають породи: бронзова, північнокавказька. Вага індиків до 16, індичок -- 4--8 кг У великих кількостях розводять цесарок, м'ясо яких використовують як і курятину, але на смак нагадує м'ясо пернатої дичини, воно ніжніше і жирніше. Маса їх 1,5--2 кг
Технологічний процес переробки птиці включає: електроглушення, знекровлення, зняття оперення, потрошіння (напівпотрошіння), сортування, маркіровку, формування, упаковку, зберігання і ін. Залежно від віку птаха м'ясо підрозділяють на м'ясо молодої і дорослої птиці. До м'яса молодої птиці відносять тушки курчат, курчат-бройлерів, качат, гусят, индюшат і цесарят з неокостенівшим (хрящовидним) кілем грудної кістки. До м'яса дорослої птиці відносять тушки курнув, качок, гусаків, індичок і цесарок з скостенілим (твердим) кілем грудної кістки. Тушки птаха підрозділяють залежно від способу обробки на полупотрошені, потрошені і потрошені з комплектом потрошків і шиєю. Напівпотрошені тушки, у них видаляють кишечник з клоакою, зоб і яйцепровід. Потрошення тушки: видаляють всі внутрішні органи, голову, шию, шкіру на рівні плечових суглобів, ноги по заплюсневий суглоб.
Внутрішній жир нижньої частини живота не видаляють. Можливе надходження тушок з легенями і нирками. У потрошеної птиці з комплектом потрохів печінку, серце, м'язовий шлунок і шию видаляють в полімерний мішечок, який вставляють в порожнину птаха. Маса остигнутої потрошеної птиці повинна бути не менше (г): курчат -- 480, курчат-бройлерів -- 640, індюшат -- 1620, качат -- 1040. По вгодованості і якості обробки тушки птаха всіх видів підрозділяють на I і II категорії.
Тушки дорослого птаха (кури) I категорії мають м'язи добре розвинені, округлу форму грудей, відкладення підшкірного жира на грудях і спині. Кіль грудної кістки не виділяється. Птах II категорії має задовільні жирові відкладення або вони можуть бути відсутніми, кіль виділяється. Тушки старих півнів відносять до II категорії. Тушки птахи всіх видів, що не задовольняють по вгодованості вимогам II категорії, відносять до худих (нестандарт-них). Тушки птаха повинні бути добре знекровлені, чисті, без залишків пера, пуха, пеньків і колосовидного пір'я, подряпин, розривів, плям, синців, залишків кишечника і клоаки
Допускаються на тушках птаха I категорії одиничні пеньки і легке садно, не більше двох розривів шкіри завдовжки до 1 см кожен (тільки на грудях), незначне слущування епідермісу шкіри. На тушках птаха II категорії допускається незначна кількість пеньків і зсадин, не більше трьох розривів шкіри , що не переви-щують 2 см завдовжки кожен, значна зміна епідермісу шкіри, плями (незначні). Тушки птиці, відповідні по вгодованості вимогам I катего-рії, а за якістю обробки -II, відносять до II категорії. Не допуска-ються в реалізацію тушки, не відповідні II категорії вгодованості і якості обробки, з викривленнями спини і грудної кістки, з подря-пинами на спині, заморожені більше одного разу, такі, що мають темну пігментацію (окрім індичок і цесарок). По термічній обробці тушки птаха підрозділяють (по температурі в товщі грудних м'язів) на остигнуті (температура не вище 25⁰С), охолоджені (тем-пература від 0 до 4⁰С), заморожені -- температура не вища -8⁰С. Маркіровку тушок птиці, окрім індивідуально упакованих в пакети з полімерної плівки, проводять наклеюванням етикеток і дуже рідко електротавруванням. Паперову етикетку рожевого кольору для птаха I категорії і зеленого -- для II наклеюють на ніжку птаха.
Умовні позначення тушок птиці по вигляду і віку :
курчата -- К, курчата-бройлери -- КБ, кури -- До, качки -- У, гусаки -- Г, і так далі За способом обробки (після умовного позначення виду птаха вказують: напівпотрошені -- Е, потрошені -- П, з комплектом потрохів (якщо такі є) -- Р. Вгодованість позначають цифрами 1 і 2, худий птах -- Т, для промпереробки -- П. В реалізацію можуть поступати напівфабрикати з птаха -- філе, стегно, гомілка, окіст, грудинка, набір для бульйону. При оцінці якості м'ясо птиці підрозділяють по свіжості на свіжіше, сумнівній свіжості і не свіже. Несвіже м'ясо птиці має явно виражені ознаки псування: загар, позеленіння, пліснявіння, гниття, потемніння тушки, червоні плями на крилах, шиї, крижах.
Транспортують тушки птахів в дощатих ящиках, ящиках з неіржавіючого металу. Ящики повинні бути сухими і чистими, дно вистилає обгортувальним папером. Охолодженого птаха зберігають при температурі від -8⁰С до +2⁰С, відносній вологості повітря 80--85% не більше 5 діб. з дня вироблення. Заморожені тушки зберігають в холодильних камерах при температурі-- 15--18⁰С і відносній вологості повітря 85-- 90%. Термін зберігання курнув і курчат -- 10--12, качок -- 8-- 10 міс. (для тушок, упакованих в плівку) при температурі від 0 до 6⁰С, охолодженого птаха зберігають в магазині не більше 72 ч.
Перната дичина.
Ділять її на наступні види: борову (глухарі, тетеруки, рябчики, фазани), гірську (куріпки сірі, переспівала), водоплаваючу (гусаки, качки) і болотну (кулики, бекаси). Жива маса куріпок -- 0,3--0,6, фазанів -- 0,7-1,1 кг
Тушки поступають у остиглому вигляді, охолодженому і замороженому.
За якістю дичину підрозділяють на 1-й і 2-й сорти. Дичина повинна бути правильно оформлена: голова підвернута під крильця, ноги витягнуті уздовж тіла. Не допускаються в реалізацію види дичина, не відповідна вимогам 2-го сорту, з кислим неприємним запахом, запалими очима, зеленуватою шкірою.
Маркіровка тари
включає позначення вигляду, кількість , сорт дичини. Вид дичини позначають першими буквами її назви. Наприклад, глухарі -- ГЛ, рябчики -- Р, фазани -- Ф.
Зберігають дичину в магазині при температурі 0⁰С не більше 5 діб., а при температурі 6⁰С -- 3 доби.
Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 768;