Контроль якості аудиторських послуг
Основною метою контролю якості роботи аудитора є забезпечення відповідності здійснення аудиторської перевірки загальноприйнятим стандартам. У МСА № 220 “Контроль якості аудиторської роботи” розкрито методичні рекомендації щодо контролю роботи аудитора. Зокрема: а) з політики та процедур аудиторської фірми стосовно роботи в цілому; б) з процедур стосовно роботи, дорученої асистентам під час проведення аудиту.
Контроль діяльності аудиторів є основним елементом програми підтвердження якості, на якому ґрунтуються аудиторські перевірки. Контроль діяльності аудиторів передбачає: забезпечення необхідними інструкціями членів аудиторської групи на початку перевірки; узгодження аудиторської програми; визначення адекватності відображення в робочих документах аудиторських доказів і висновків; забезпечення точності, об’єктивності, конструктивності та своєчасності аудиторського звіту; досягнення мети аудиту.
Контроль за роботою аудиторів постійно здійснює керівник аудиторської фірми або його заступник, на всіх стадіях аудиторської перевірки (від планування до узагальнення інформації) незалежно від виду аудиторських послуг (аудит фінансової звітності, аудиторські тематичні перевірки, аудит відповідності, управлінський аудит).
В аудиторських фірмах періодично відбуваються внутрішні перевірки якості аудиту, так звана самостійна робота аудитора. Ці перевірки здійснює посадова особа, призначена керівником аудиторської фірми. У великих фірмах може існувати посада “менеджера забезпечення якості”, в обов’язки якого входить тільки здійснення перевірок якості аудиту. Такі перевірки мають на меті визначити відповідність діяльності аудиторів загальноприйнятим і внутрішньо-фірмовим стандартом, а також визначити рівень ефективності аудиту. Обов’язковий елемент перевірки якості праці аудиторів – надання рекомендацій про поліпшення їх роботи.
Програма перевірок якості в невеликих за розміром аудиторських фірмах коригується з урахуванням їх структурної побудови. У випадку нераціональності застосування внутрішніх перевірок аудиту використовують окремі елементи такого контролю, наприклад, оцінку керівником фірми якості аудиторських перевірок, здійснених під керівництвом інших аудиторів.
Система контролю якості аудиторських послуг ґрунтується на надбаннях світової аудиторської практики, проте важливо зауважувати й особливості процесу становлення аудиторської діяльності в Україні. Запровадження в нашій країні МСА та дотримання їх вимог є однією із важливих вимог до якості роботи аудитора.
Важливими напрямами контролю якості аудиторської перевірки є: спрямованість роботи аудиторського колективу; контроль за поточною діяльністю; огляд роботи, виконаної членами аудиторського колективу.
Спрямованість роботи аудиторського колективу містить як розподіл обсягу запланованих робіт відповідно до їх рівня складності, а також рівня знань і практичного досвіду членів робочої групи, так і роз'яснення для спеціалістів (молодших аудиторів), які беруть участь у перевірці їх обов'язків, а також мети запланованих аудиторських процедур.
Контроль за поточною діяльністю охоплює: оцінку правильності розуміння членами аудиторського колективу отриманих завдань, підтвердження виконаної роботи відповідно до плану аудиторської перевірки і відсутності випадків неетичної поведінки; отримання інформації про суттєві факти, що впливають на перебіг аудиторської перевірки (з’ясування необхідності коригування загальної стратегії аудиту, а також зміни аудиторської програми); узгодження різних суджень членів аудиторського колективу.
Огляд роботи вважається основним елементом контролю якості. Робота, виконана одним з аудиторів, повинна бути оцінена спеціалістом щонайменше такого ж рівня.
Основними завданнями огляду роботи, виконаної членами аудиторського колективу, є: отримання доказів, що робота виконана відповідно до аудиторської програми; виконана робота й отримані результати належно документально оформлені; в робочій документації відображені всі суттєві зауваження, що виникли під час перевірки; мета запланованих аудиторських процедур досягнута, зроблені за результатами роботи висновки правильні, а судження аудитора ґрунтуються на цих висновках.
Контроль якості аудиту залежно від часу поділяють на три види: попередній (превентивний), поточний (оперативний) і ретроспективний.
Попередній контроль якості аудиту здійснюють до початку аудиторської перевірки, поточний – безпосередньо у процесі аудиту, ретроспективний – після завершення аудиторських процедур.
Попередній контроль за роботою асистентів (молодших аудиторів) здійснюють керівники аудиторських груп, коли розподіляється робота і видається програма дій. Основне призначення попереднього контролю якості аудиту полягає у забезпеченні передумов для аудиторської перевірки на високому рівні. Контрольними моментами при цьому є якість нормативно-правового та методичного забезпечення аудиторів, оснащення технічними засобами, забезпечення трудовими ресурсами і висока кваліфікація аудиторів.
Поточний контроль якості аудиторської перевірки потрібно здійснювати за ієрархічним принципом, тобто наголошувати на оперативному контролі роботи аудиторів у процесі перевірки на будь-якому організаційному рівні. Якість аудиту значно підвищується, якщо посилити відповідальність кожного керівника групи аудиторів за роботу його підлеглих. Керівник аудиторської фірми звітується про діяльність усіх аудиторів (за роботу фірми), керівник робочої аудиторської групи відповідає за результат роботи старших аудиторів, які відповідають за роботу асистентів (молодших аудиторів). Реалізація конкретних функцій на кожному ієрархічному щаблі у процесі аудиторської перевірки забезпечує безперервний, оперативний контроль якості аудиту, його відповідність положенням статуту аудиторської фірми та вимогам чинного законодавства.
Під час ретроспективного контролю якості аудиту основну увагу зосереджують на адекватності відображення аудиторських доказів у звітах аудиторів. Крім того, постає питання оцінки ефективної аудиторської перевірки, – необхідності поєднання витрат на її здійснення і відповідних результатів.
Відповідно до Міжнародного стандарту контролю якості 1 (МСКЯ 1) фірма повинна встановити систему контролю якості, яка б надала їй обґрунтовану впевненість, що сама фірма та її персонал діють у відповідності допрофесійних стандартів та регуляторних і законодавчих вимог, а звіти, що надаються фірмою або партнерами по завданню, відповідають обставинам.
Система контролю якості фірми включає політику та процедури, що стосуються кожного з наступних елементів:
а) відповідальність управлінського персоналу фірми за якість;
б) вимоги етики;
в) прийняття завдання та продовження співпраці з клієнтом, та виконання специфічних завдань;
г) людські ресурси;
д) виконання завдання;
є) моніторинг.
Структура системи внутрішнього контролю якості представлена на рис. 2.3.
|
|
|
|
|
| |||
| |||
| |||
| |||
| |||
| |||
| |||
| |||
Рисунок 2.3 – Структура системи внутрішньофірмового контролю якості
Є різні методи підвищення знань та компетентності:
1. Професійна підготовка.
2. Безперервна професійна освіта, включаючи підвищення кваліфікації.
3. Досвід роботи.
4. Навчання більш досвідченим персоналом, наприклад, іншими членами групи із завдання.
Політика та процедури контролю якості повинні бути документально зафіксовані та пояснені персоналу фірми.
Фірма встановлює політику та процедури, розроблені для підвищення внутрішньої культури та засновані на визнанні, що якість – це основне при виконанні завдання. Особливо важливою є необхідність визнання управлінським персоналом фірми факту, що ділова стратегія фірми підпорядкована головній вимозі – досягненню фірмою високої якості всіх завдань, що виконує фірма.
Відповідно:
1. фірма розподіляє обов’язки управлінського персоналу таким чином, щоб комерційні аспекти не превалювали над якістю завдання, що виконується;
2. політика та процедури щодо оцінки виконання, компенсації та заохочування (включно із системою стимулювання) працівників мають демонструвати відданість фірми забезпеченню якості;
3. фірма виділяє достатні ресурси для розвитку, документування та підтримки політики і процедур контролю якості.
Особа або особи, яких призначено керівником фірми чи радою партнерів відповідальними за систему контролю якості фірми, повинні мати достатній досвід, знання та повноваження, необхідні для прийняття цієї відповідальності.
До політики та процедур щодо покладення відповідальності за кожне завдання на партнерів по завданню входять системи моніторингу завантаження та наявності партнерів із завдань, які б дозволили цим особам мати достатньо часу для адекватного виконання своїх завдань.
Фірма впроваджує процедури оцінки знань та компетентності персоналу. Знання та компетентність персоналу, що розглядаються під час призначення групи із завдання та визначення необхідного рівня нагляду, включають:
– розуміння та практичний досвід виконання завдань аналогічного характеру та складності, набуті через відповідну підготовку й участь у практичній діяльності;
– розуміння вимог професійних стандартів, законодавчих та регуляторних вимог;
– відповідні технічні знання включно із знаннями інформаційних технологій;
– знання відповідної галузі, в якій працює клієнт;
– вміння застосовувати професійне судження;
– розуміння політики та процедур контролю якості фірми.
Фірма повинна впровадити таку політику та процедури, які б надали їй достатню впевненість, що завдання виконуються у відповідності до професійних стандартів та законодавчих і регуляторних вимог, та що фірма або партнер із завдання нададуть звіт, що відповідає обставинам.
Обов’язки при перевірці розподіляються таким чином, що більш досвідчені члени групи із виконання завдання, включно з партнером із завдання, перевіряють роботу, виконану менш досвідченими членами групи із виконання завдання.
Фірма повинна впровадити таку політику та процедури, які б надали їй достатню впевненість, що:
а) відповідні консультації із складних або спірних питань мають місце;
б) є достатні ресурси для проведення відповідних консультацій;
в) документуються характер та обсяг таких консультацій;
г) документуються та застосовуються висновки, що є результатом таких консультацій.
Фірма повинна впровадити таку політику та процедури, які б вимагали для відповідних завдань проведення перевірки контролю якості виконання завдання, що надасть об’єктивну оцінку важливих суджень, зроблених групою із завдання, та висновків, досягнутих при підготовці звіту. Така політика та процедури:
а) вимагають проведення перевірки контролю якості виконання завдання для всіх завдань з аудиту фінансової звітності зареєстрованих на біржі суб’єктів господарювання;
б) встановлюють критерії оцінки всіх інших завдань з аудиту та перевірки історичної фінансової інформації, завдань з надання впевненості та супутніх послуг для визначення необхідності проведення перевірки контролю якості виконання завдання;
в) вимагають проведення перевірки контролю якості виконання завдань для всіх завдань, що відповідають критеріям, зазначеним у пункті б.
Перевірка контролю якості виконання завдання з аудиту фінансових звітів зареєстрованих на біржі суб’єктів господарювання включає розгляд восьми питань.
1. Оцінка групою з завдання незалежності фірми щодо конкретного завдання.
2. Значні ризики, що було ідентифіковані під час виконання завдання, та дії у відповідь на ці ризики.
3. Судження, особливо щодо суттєвості та важливих ризиків.
4. Чи проводилися відповідні консультації з питань, які викликали розбіжність в думках, або інших складних чи сумнівних аспектів, та яких висновків було досягнуто в результаті цих консультацій.
5. Важливість та місцезнаходження виправлених та невиправлених викривлень, ідентифікованих під час виконання завдання.
6. Питання, які необхідно довести до керівництва та найвищого керівництва, і, якщо це необхідно, до інших сторін, наприклад, регуляторних органів.
7. Чи відображають відібрані для перевірки робочі документи роботу, виконану стосовно важливих суджень, та підтримують зроблені висновки.
8. Відповідність звіту, який буде надано.
Політика та процедури перевірки контролю якості виконання завдання вимагають документування, що:
1) процедури, які вимагає політика фірми щодо перевірки контролю якості виконання завдання, були виконані;
2) перевірка контролю якості виконання завдання була завершена до моменту надання звіту;
3) особі, що проводила перевірку контролю якості виконання завдання, не відомо про будь-які невирішені питання, які б змусили цю особу вважати, що важливі судження, які були зроблені групою з завдання, та висновки, яких дійшла група, були невідповідними.
Фірма повинна впровадити таку політику та процедури, які нададуть їй обґрунтовану впевненість, що її політика та процедури щодо системи контролю якості відповідні, адекватні, працюють ефективно та дотримуються на практиці. Така політика та процедури повинні включати постійний розгляд та оцінку системи контролю якості фірми, а також періодичну перевірку окремих завершених завдань.
Фірма накладає відповідальність за процес моніторингу на партнера, партнерів чи інших осіб, що мають достатній відповідний досвід та повноваження для прийняття такої відповідальності.
Постійний розгляд та оцінка системи контролю якості фірми включають такі аспекти, як:
1) аналіз:
– нових розробок в професійних стандартах, законодавчих та регуляторних вимогах, та як вони відображаються, якщо це необхідно в політиці та процедурах фірми;
– письмових підтверджень відповідності політиці та процедурам фірми щодо незалежності;
– постійного професійного розвитку, включно з перепідготовкою;
– рішень щодо прийняття нових клієнтів, продовження взаємовідносин з клієнтами та прийняття специфічних завдань;
2) визначення необхідних коригуючих дій та поліпшень, які необхідно внести в систему, включно з забезпеченням зворотного зв’язку стосовно політики та процедур фірми, що відносяться до навчання та перепідготовки;
3) повідомлення відповідного персоналу фірми щодо недоліків, ідентифікованих в системі, в рівні розуміння системи або у відповідності їй;
4) вживання заходів відповідним персоналом фірми щодо своєчасного впровадження необхідних змін в політику та процедури контролю
якості.
Перевірка окремих виконаних завдань, зазвичай, здійснюється на циклічній основі. Процес перевірки включаєвідбір окремих завдань, деякі з яких можуть відбиратися без попереднього попередження групи з завдання.
Фірма оцінює вплив недоліків, виявлених в результаті моніторингу, та визначає, чи є вони:
а) окремими випадками, що не вказують на те, що система контролю якості фірми не може забезпечити її достатньою впевненістю щодо дотримання вимог професійних стандартів та законодавчих і регуляторних органів, та що звіти, надані фірмою або партнером з завдання, відповідають обставинам;
б) системними або іншими важливими недоліками, що повторюються, які вимагають термінових коригуючих дій.
Якщо результати процедур моніторингу вказують, що звіт може виявитися невідповідним, або що під час виконання завдання деякі процедури не були виконані, фірма повинна визначити, які подальші дії необхідні для досягнення відповідності вимогам професійних стандартів та законодавчих і регуляторних органів. Вона повинна також розглянути питання отримання юридичної допомоги.
Мінімум раз на рік фірма ознайомлює з результатами моніторингу системи контролю якості партнерів з завдань та інший відповідний персонал фірми включно з головною посадовою особою та, якщо це потрібно, радою партнерів.Інформація щодо результатів моніторингу включає:
– опис виконаних процедур моніторингу;
– висновки, зроблені в результаті виконання процедур моніторингу;
– опис, якщо це важливо, системних, повторюваних або інших важливих недоліків, та заходів, прийнятих для усунення або коригування цих недоліків.
Документація, що відноситься до моніторингу:
1) описує процедури моніторингу включно з процедурою відбору для перевірки виконаних завдань;
2) реєструє оцінку:
– дотримання вимог професійних стандартів, законодавчих та регуляторних органів;
– відповідності структури та ефективності застосування системи контролю якості;
– вірності застосування політики та процедур контролю якості фірми, тобто відповідності звітів, що надаються фірмою або партнерами з завдання, дійсним обставинам;
3) ідентифікує виявлені недоліки, оцінює їх вплив та задає основи для
визначення, чи потрібні, та якщо так – то які, подальші дії.
Фірма повинна впровадити політику та процедури, які б надали їй обґрунтовану впевненість, що фірма відповідно реагує на:
1) скарги та звинувачення, що робота, виконана фірмою, не відповідає вимогам професійних стандартів та законодавчих і регуляторних органів;
2) звинувачення у недотриманні вимог системи контролю якості фірми.
За розгляд відповідає партнер, який має відповідний достатній досвід та повноваження на фірмі, але не має відношення до завдання.
Фірма встановлює політику та процедури, що вимагають наявності відповідної документації як підтвердження роботи кожного елемента своєї системи контролю якості.
Дата добавления: 2015-04-29; просмотров: 2391;