Верховна Рада України, її склад та повноваження.
Ст. 75 Конституції України закріплює, що „єдиним органом” законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Проголошення Верховної Ради парламентом свідчить про те, що Україна сприйняла один із традиційних, випробуваних досвідом багатьох країн демократичних принципів - здійснення законодавчої влади загальнонаціональним представницьким органом, який обирається народом України.
Конституційний складВерховної Ради України - 450 народних депутатів, які обираються на 5 років.
Вибори до Верховної Радиможуть бути черговими, які мають відбуватися в останню неділю останнього місяця 5го року повноважень її діючого складу, та позачерговими, які призначаються внаслідок дострокового припинення повноважень Верховної Ради.
Верховна Рада України набуває право здійснювати свої повноваження за умови обрання до її складу не менш як 300 народних депутатів, що становить дві третини її конституційного складу.
Верховна Рада працює в сесійному порядку. Перша сесія кожного її нового скликання збирається не пізніше ніж на тридцятий день після дня офіційного оголошення результатів виборів. Перше засідання новообраної Верховної Ради відкриває найстарший за віком народний депутат України і веде його, поки не буде обрано Голову Верховної Ради.
За результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу ВРУ, протягом одного місця з дня відкриття першого засідання парламенту.
Сесії Верховної Радиможуть бути черговими, які починають свою роботу в конституційно встановлені строки (першого вівторка лютого і першого вівторка вересня кожного року), та позачерговими, які збираються на таких підставах:
· на вимогу не менш як третини від конституційного складу депутатів Верховної Ради, тобто не менш як 150 депутатів;
· на вимогу Президента України;
· у разі оголошення воєнного чи надзвичайного стану депутати збираються у 2-денний строк без скликання.
Якщо конституційно встановлені строки повноважень Верховної Ради закінчуються під час дії воєнного чи надзвичайного станів, за яких організація і проведення нових виборів практично неможливі, її повноваження продовжуються аж до першого засідання Верховної Ради, яку буде обрано після скасування воєнного чи надзвичайного станів.
Усі рішення Верховної Ради України приймаються на її пленарних засіданняхшляхом голосування, яке може бути таємним чи відкритим і здійснюватись шляхом підняття рук, бюлетенями або за допомогою технічних засобів. Депутат повинен голосувати особисто й не може доручати подавати голос від свого імені іншим депутатам. Рішення Верховної Ради приймаються у формі законів, постанов та інших актів простою більшістю конституційного складу Верховної Ради (не менш як 226 голосів народних депутатів). Щодо питань, пов'язаних з внесенням змін до Конституції та усуненням Президента в порядку імпічменту, рішення приймаються відповідно не менш як двома третинами чи трьома четвертими конституційного складу Верховної Ради.
Засідання Верховної Ради можуть бути відкритими та, за рішенням не менше як 150 народних депутатів, закритими. В роботі останніх мають право брати участь лише депутати та спеціально запрошені особи, а хід роботи закритих засідань у засобах масової інформації не висвітлюється.
Повноваження ВРУ припиняється у день відкриття першого засідання Верховної Ради нового скликання.
Президент України має право достроково припинити повноваження ВРУ, якщо:
1. Протягом одного місяця у Верховній Раді не буде сформовано коаліцію депутатських фракцій;
2. Протягом 60 днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України;
3. Протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.
Таке рішення приймає Президент України після консультацій з Головою та заступниками Голови ВРУ та головами депутатських фракцій у ВРУ.
Для керівництва своєю роботою Верховна Рада обирає зі складу народних депутатів Голову Верховної Ради, його Першого заступника і заступника.
Дата добавления: 2015-04-21; просмотров: 895;