З аномально низьким пластовим тиском

При розкритті таких пластів з використанням крапельних рідин є небезпека не тільки глибокого проникнення в пласт фільтрату самої рідини, але й поглинання через високий диференційний тиск. Зменшити небезпеку забруднення і підвищити якість первинного розкриття можна за рахунок підтримання рівноваги між пластовим та вибійними тисками, а при дуже малих тисках – навіть від’ємний диференційний тиск. При рівновагу тисків можна підтримувати навіть при використанні крапельних рідин (РНО). При використовують аеровані рідини, піни, гази.

При рівновазі тисків попереджується можливість поступання рідини в пласт, але не виключається можливість всмоктування водяної основи її під дією капілярних та осмотичних сил. Тому завжди потрібно якісно підбирати склад промивальних рідин, щоб звести до мінімуму ці негативні фактори. Для розкриття продуктивних пластів з низьким в якості промивальних агентів рекомендується застосовувати:

- аеровані рідини. Найширше застосовують аеровану воду, яка мінералізована з метою зменшення осмотичного тиску. Вода подається буровими насосами і в лінію нагнітання включають аератор, через який компресором подається повітря. Величина необхідного тиску визначається ступенем аерації (відношення об’ємної витрати повітря при нормальних умовах, до об’ємної витрати дисперсійного середовища). Слід мати на увазі, що при розбурюванні продуктивних пластів у промивальну рідину поступають пластові гази, що додатково знижує її густину, тому це необхідно враховувати при виборі ступеня аерації.

-піни. В аерованих рідинах повітря знаходиться у вигляді крупних пухирців. Така система доволі нестійка, і навіть при коротких зупинках циркуляції вона розпадається на окремі компоненти (повітря підіймається вверх і рідка фаза практично дегазується). Піни є стабільнішими і їх особливості полягають у наступному:

50 до їх складу входять 4-5 компонентів, що дозволяє підтримувати систему в стабільному стані;

51 повітря (газ) присутні у вигляді дрібних пухирців, рівномірно розподілених по всьому об’єму і розділених тонкими рідинними плівками;

52 полярні групи ПАР сильно гідратовані і утворюють на поверхні водяних прошарків так званий каркас, який надає піні стійкості.

За рахунок стійкості пін кількість повітря в них у порівнянні з аерованими рідинами набагато більша, при однаковому коефіцієнті аерації. Тому тиск на стінки свердловини набагато менший.

Зі збільшенням глибини різниця тисків зростає, і вона при інших рівних умовах збільшується зі зменшенням витрати дисперсійного середовища. Оскільки піна має більше повітря і стійкіша, то процес її дегазації значно ускладнений, для чого потрібні високопродуктивні дегазатори.

- газоподібні агенти. Використовують при дуже низьких значеннях пластових тисків, а також для розкриття продуктивних пластів з низькою проникністю, чи таких, які насичені високов’язкою нафтою. Оскільки диференційний тиск від’ємний, то забруднення практично відсутнє, а у свердловину витікає пластова рідина або газ з неї. Для виключення утворення вибухонебезпечних сумішей у повітряний потік вводять водяний розчин піноутворюючих ПАР. Устя свердловини повинно бути загерметизованим.

 








Дата добавления: 2015-03-07; просмотров: 909;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.