Утворення в поровому просторі нерозчинних осадів, колоїдів та інших ”змулених” речовин
У результаті взаємодії фільтрату промивальної рідини з пластовими водами, які зазвичай мінералізовані, утворюються нерозчинні осади та колоїди, що призводить до зниження природної проникності. Ці речовини можуть осідати на поверхнях пор, зменшуючи ефективний радіус або при переміщенні їх рідинами закупорювати найвужчі ділянки пор.
При контакті фільтрату, що вміщує іони барію, з пластовими водами сульфатного типу в порах може утворюватись сульфат барію (BaSO4), який випадає в осад. Утворення малорозчинних осадів можливе при взаємодії лужних фільтратів з високомінералізованою пластовою водою. Так, якщо промивальна рідина оброблена NaOH чи Na2CO3, то її фільтрат, контактуючи з хлоркальцієвою водою, утворює осади типу CaCO3 та Ca(OH)2. При змішуванні лужних фільтратів з хлормагнієвою водою в осад випадає аморфна маса гідрооксиду Mg. В практиці буріння широко використовується рідини, оброблені NaCl. Якщо фільтрат такого розчину потрапляє в пласт, води якого вміщують більш активні солі Mg і Ca, то останні можуть переходити в промивальну рідину, примушуючи при цьому надлишок солі NaCl випадати в осад. Слід також пам’ятати, що іоногенні ПАР типу сульфанолу і сульфонату при контакті з мінералізованою водою ”висолюються”, тобто найнестійкіші складові випадають в осад.
З викладеного випливає, що для попередження цього негативного явища при розкритті продуктивних пластів, склад фільтрату промивальної рідини повинен бути таким, щоб при його взаємодії з пластовими рідинами виключалась можливість утворення перелічених вище речовин.
Дата добавления: 2015-03-07; просмотров: 584;