Види законів
Закони як і інші нормативні акти можна розрізняти, наприклад, по характері дії в часі (постійні, тимчасові, дія яких припинено або продовжено). Є закони що мають пряме відношення до певного кола осіб (наприклад, ЗУ «Про міліцію»), поряд із законами загальнореспубліканської дії є закони регіональної дії (наприклад, закони про вільні економічні зони), їх можна розрізняти й по галузевій приналежності (цивільного, карного й т.д. права). Але, насамперед, у масиві законів важливо розрізняти їхні основні види:
По ролі й місцю в системі законодавства:
а) Конституція (закон законів).
Конституція України - Основний Закон України.
У деяких країнах немає Конституції (Ватикан, Саудівська Аравія, Оман), наприклад, у Саудівській Аравії Конституцією офіційно вважається Коран. В Англії немає писаної Конституції, але її роль виконує певна група законів.
б) Конституційні (основні) закони.
Термін «Конституційні закони» у законодавстві України відсутній, але в юридичній літературі це поняття зустрічається часто, однак відсутнє єдність думки про його особливості (утримування, функції).
Термін «Конституційний закон» (іноді - «органічний закон») відомий законодавству Франції, Італії й ін.
В Україні є підстави серед конституційних законів розрізняти:
органічні (вносять зміни, доповнення в діючу Конституцію; включаються як органічна (невід'ємна) частина в текст Конституції; процедура їхнього прийняття аналогічна процедурі прийняття Конституції);
номінальні (їхній перелік, організаційна назва (про Кабінет Міністрів, про вибори Президента й т.п.) передбачені Конституцією; будучи свого роду продовженням Конституції їхнього положення в текст Конституції не включаються; їхнє основне завдання - конкретизація (деталізація) певних норм Конституції);
ординарні (на них є посилання в Конституції, але без визначення їхньої організаційної назви);
в) звичайні (прості, поточні) закони.
Приймаються відповідно до компетенції парламенту з питань не стосовним до предмета регулювання Конституцією й Конституційними законами.
Свої роль і місце в системі законодавства мають також закони, прийняті всеукраїнським референдумом, кодифіковані закони, надзвичайні закони. В Україні чинність законів мають т.зв. Декрети Кабінету Міністрів України.
У федерації видаються: а) федеральні закони; б) закони суб'єктів федерації.
Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 623;