Система законодавства

Система законодавства - система всіх упорядкованих певним чином нормативно-правових актів певної держави, насамперед законів, що є формою існування правових норм, засобом надання їм об'єктивності, визначеності, загальності. На відміну від системи права, система законодавства характеризує її форму, зовнішній вираз, тобто це внутрішня структура законодавства, що складається з взаємопов'язаних нормативно-правових актів у тій чи іншій сфері суспільного життя.

Вона формується шляхом видання та систематизації правових актів.

Система законодавства має, як і система права, певну структуру, яка визначається інтересами держави, необхідністю правового регулювання, певними узгодженістю і єдністю між інститутами права.

Система законодавства має два основних види:

> галузевий (тобто за предметом правового регулювання), обумовлений конкретними суспільними відносинами.

Цей вид ще називають горизонтальною системою законодавства;

> ієрархічний (субординаційний), який відображає ієрархію державної влади та нормативно-правових актів за їхньою юридичною силою. На чолі цієї системи перебуває Конституція, далі - закони, потім - інші підзаконні акти. Таку систему законодавства також називають вертикальною.

 

У залежності від об'єкта правового регулювання може складатися комплексна система законодавства, наприклад, природоохоронне законодавство, екологічне законодавство тощо.

Співвідношення системи права і системи законодавства

Право і законодавство взаємопов'язані, але не тотожні явища. Систему права потрібно відрізняти від системи законодавства. Вони співвідносяться як зміст і форма його виразу.

У систему права входять такі його форми як нормативно-правовий акт, правовий звичай, правовий прецедент, нормативно-правові договори, крім того, міжнародно-правові акти, норми релігійного та традиційного права.

Система законодавства виражає правові норми, правові інститути, підгалузі і галузі права, а також принципи права. Крім того, за своїм обсягом законодавство включає також правові поняття, завдання, цілі та мотиви прийняття нормативно-правових актів, декларації, преамбули, програмні положення, механізм реалізації нормативних актів і норм права.

Законодавство не співпадає з галузями, підгалузями і правовими інститутами: закони можуть регламентувати різні галузі права.

Взагалі, поняття «законодавство» в теорії і практиці можна застосовувати у двох значеннях: вузькому і широкому. У вузькому значенні під законодавством розуміють тільки закони, у широкому - крім законів, ще підзаконні нормативно-правові акти. Вживання цього терміна у широкому значенні було зумовлено практикою, потребами застосування нормативно-правових актів та великою кількістю підзаконних нормативно-правових актів, що конкретизували закони.

Можна сформулювати ряд ознак, за якими потрібно відрізняти систему законодавства від системи права: Система права

Система законодавства

Первинним елементом є норма;

Первинним елементом є стаття нормативного акту:

Виступає в якості змісту;

Виступає в якості форми;

Має тільки горизонтальну (галузеву) структуру;

Буває і горизонтальна, і вертикальна, і комплексна:

Виражається, крім нормативних актів, в юридичних звичаях, нормативних договорах, юридичних прецедентах;

Не охоплює всієї різноманітності нормативності, проте, крім норм, включає інші елементи: преамбули, назви розділів, глав, статей тощо;

Слугує вихідною базою для системи законодавства.

 








Дата добавления: 2015-03-03; просмотров: 886;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.