Тема 8. ТРАНСПОРТНА ЛОГІСТИКА
При виготовленні продукції А, В, С на складальній лінії (рис. .3) деталі а і Ь, які застосовуються, виготовляються на попередній технологічній стадії (поточній лінії).
Рис. 3. Приклад переміщення карток "kanban"
Деталі а і b, створені на попередній стадії, складують уздовж конвеєра, прикріплюючи до них картки замовлення "kanban". Робітник зі складальної лінії, яка виготовляє продукцію А, на автонавантажувачі або з технологічним візком прибуває з карткою замовлення на місце складування деталі а, щоб взяти певну кількість ящиків деталей із прикріпленими до них картками відбору. На місці складування робітник завантажує навантажувач (технологічний візок) необхідною кількістю деталей а згідно з карткою відбору, знімаючи при цьому з ящиків прикріплені до них раніше картки виробничого замовлення. Потім робітник доставляє отримані деталі на складальну лінію з картками відбору "kanban".
Картки виробничого замовлення залишаються на місці складування деталей a в поточній лінії, вказуючи кількість взятих деталей. Вони формують замовлення на виготовлення нових деталей а, обсяг яких буде строго відповідати кількості, зазначеній в картці виробничого замовлення "kanban".
Так у системі підтримується мінімальний рівень запасів, який забезпечує безперервну роботу виробничо-технологічних ділянок і персоналу та регульований за допомогою розрахунку середньої денної потреби в кожній деталі та визначення на неї кількості карток "kanban". Коли матеріальні ресурси витрачені, картка замовлення "kanban" відправляється постачальникам, щоб поповнити резерви. Оскільки прогнозовані кількість і час постачання невеликі, партії, що замовляються, мають невеликі розміри. Крім того, запас, який зберігається на період постачання, підтримується у мінімальних розмірах.
Важливими елементами мікрологістичної системи KANBAN є інформаційна система, яка включає не лише картки, але і виробничі, транспортні і постачальницькі графіки, технологічні карти, інформаційні світлові табло і т. ін.; система регулювання потреби і професійної ротації кадрів; система тотального (TQM) і вибіркового ("Дзідока") контролю якості продукції; система вирівнювання виробництва і ряд інших.
Переваги використання системи KANBAN полягають у тому, що вона дає змогу:
1) значно поліпшити якість продукції, яка випускається;
2) скоротити логістичний цикл, як наслідок істотно підвищити обертання обігового капіталу фірм;
3) знизити собівартість виробництва;
4) практично виключити страхові запаси і значно зменшити незавершене виробництво.
Аналіз світового досвіду застосування мікрологістичної системи KANBAN багатьма відомими машинобудівними фірмами показує, що вона дає можливість зменшити виробничі запаси на 50 % , запаси готової продукції - на 8 % за умови значного прискорення обертання обігових засобів і підвищення якості готової продукції.
Сама ж фірма Toyotaдомоглася значного зниження виробничих запасів порівняно зі своїми конкурентами. Тут запас деталей із розрахунку на один випущений автомобіль складає 77 дол., у той час як на автомобільних фірмах США цей показник дорівнює приблизно 500 дол.
7.5. Мікрологістична концепція "Оптимізована виробнича технологія"
У США і в інших країнах у 80-ті роки почали широко використовувати систему організації виробництва ОРТ, у якій на якісно новій основі отримали подальший розвиток ідеї, закладені в системах KANBAN і MRP. Система організації виробництва і постачання, яку назвали "Оптимізованою виробничою технологією" (optimized production technology - OPT), розроблена ізраїльськими та американськими фахівцями і відома також як "ізраїльський KANBAN"1.
Деякі західноєвропейські фахівці вважають, що ОРТ - це фактично комп'ютеризований варіант системи KANBAN із тією істотною різницею, що ОРТ запобігає виникненню вузьких місць у ланцюзі "постачання - виробництво - збут", а система KANBAN дає змогу ефективно усувати вже наявні вузькі місця.
Основний принцип ОРТ - виявлення у виробництві вузького місця або критичних ресурсів. У їх якості можуть виступати:
· запаси сировини і матеріалів;
· машини й устаткування;
· техпроцеси;
· персонал.
У системі ОРТ в автоматичному режимі вирішується ряд завдань (модулів):
1) формування графіка виробництва на один день, тиждень. Під час формування оптимального графіка виробництва використовується критерій забезпеченості замовлень сировиною і матеріалами, ефективності використання ресурсів, мінімуму обігових коштів у запасах і гнучкості виробництва;
2) формування технологічного маршруту, який обробляється за допомогою програмного модуля, що ідентифікує критичні ресурси. Як наслідок з'являється можливість оцінити інтенсивність використання ресурсів і ступінь їх завантаження та відповідним чином упорядкувати їх;
3) розрахунок завантаження кожного ресурсу та впорядкування цих ресурсів за ступенем їх використання;
4) здійснення пошуку критичних ресурсів у виробничій програмі;
5) оптимізація використання критичних ресурсів у виробничій системі;
6) ранжування використання некритичних ресурсів;
7) пошук і виправлення помилок;
8) друк машинограм "Графік виробництва", "Потреба в сировині і матеріалах", "Стан складського запасу" та ін.
Переваги системи ОРТ: 1) збільшення виходу готової продукції; 2) зниження виробничих і транспортних витрат; 3) зменшення обсягів незавершеного виробництва; 4) скорочення виробничого циклу; 5) зниження потреби в складських і виробничих площах; 6) підвищення ритмічності відвантаження виготовленої продукції замовнику.
7.6. Мікрологістична концепція "Худе виробництво"
Логістична концепція "Худе виробництво" (lean production - LP) є розвитком концепції "Точно у термін" і містить такі елементи, як система KANBAN і "Планування потреб/ ресурсів"1. Останніми роками на багатьох західних фірмах під час організації виробництва і в оперативному менеджменті набула поширення саме ця концепція.
Концепція "Худе виробництво" отримала свою назву, тому що потребує значно менше ресурсів, ніж масове виробництво
(менше запасів, часу на виробництво одиниці продукції), спричиняє менші втрати через брак і т. ін. Таким чином, ця концепція поєднує переваги масового (великі обсяги виробництва - низька собівартість) і дрібносерійного виробництва (розмаїтість продукції та гнучкість).
Ключовими елементами реалізації логістичних цілей в оперативному менеджменті під час використання цієї концепцїі є:
· зменшення підготовчо-заключного часу;
· невеликий розмір партій виробленої продукції;
· мала тривалість виробничого періоду;
· контроль якості всіх процесів;
· загальне продуктивне забезпечення (підтримка);
· партнерство з надійними постачальниками;
· еластичні потокові процеси;
· "тягнуча" інформаційна система;
· безперервна готовність технологічного устаткування, висока якість його технічного обслуговування та ремонту;
· відповідна підготовка персоналу середньої та нижчої ланки виробничого і логістичного менеджменту;
· партнерство з надійними постачальниками.
Останнє характеризується такими ознаками-показниками:
· постачальник - це партнер, а не конкурент;
· продавець і покупець матеріальних ресурсів координують свої дії для успіху на ринку;
· продавець має сертифікувати свою продукцію згідно зі світовими стандартами якості;
· покупець не має перевіряти якість вихідних матеріальних ресурсів;
· продавець має прагнути зменшити ціни на свою продукцію за умови стабільних тривалих взаємин із покупцем;
· продавець має кооперуватися з покупцем під час внесення змін у характеристики матеріальних ресурсів або розробки нових продуктів;
· продавець має інтегрувати свої логістичні операції з логістичною стратегією покупця матеріальних ресурсів.
Такий підхід до постачальників, що практично не вимагає вхідного контролю матеріальних ресурсів, робить їх справжніми партнерами у бізнесі і сприяє інтегруванню постачання в логістичну стратегію фірми.
Застосування в системі "Худе виробництво" елементів систем KANBAN і "Планування потреб/ресурсів" дає змогу істотно знизити рівень запасів і працювати практично з мінімальними страховими запасами без складування матеріальних ресурсів, чому сприяє співробітництво з надійними постачальниками.
Переваги застосування системи "Худе виробництво":
1) зниження рівня запасів (відсутність складів, тільки мінімальні запаси на полицях, усі запаси - на робочих місцях);
2) співробітництво з надійними постачальниками;
3) скорочення логістичних витрат і тривалості виробничого циклу за рахунок усунення зайвих операцій (складування, очікування у виробничому циклі).
Недоліки застосування системи "Худе виробництво":
1) необхідність у висококваліфікованих менеджерах-логістах;
2) велика залежність безперебійності роботи підприємства від надійності постачальників.
Тема 8. ТРАНСПОРТНА ЛОГІСТИКА
8.1. Сутність і завдання транспортної логістики.
8.2. Види транспорту.
8.3.Логістичні рішення у транспортуванні.
8.4. Системи поставки вантажів.
8.5. Транспортні витрати і тарифи.
8.6. Сутність транспортних задач та методи їх вирішення.
8.1. Сутність і завдання транспортної логістики
Виділення транспортування в окрему функціональну сферу логістики обумовлене такими факторами: 1) великою часткою транспортних витрат у загальному складі логістичних витрат; 2) неможливістю організації та існування матеріального потоку без транспортування.
Транспортування — це ключова комплексна активність, пов'язана з переміщенням матеріальних ресурсів, незавершеного виробництва або готової продукції певним транспортним засобом у логістичному ланцюзі, яка складається, у свою чергу, з комплексних та елементарних активностей, що охоплюють експедирування, вантажопереробку, упакування, передачу прав власності на вантаж, страхування і т. ін.'
Транспортна логістика — функціональна сфера логістики, що оптимізує логістичні операції на шляху матеріального потоку від постачальника до кінцевого споживача, що здійснюється з застосуванням транспортних засобів.
Транспорт у системі логістики відіграє подвійну роль:
— по-перше, він є складовою або компонентом основних функціональних галузей логістики (закупівельній, виробничій, розподільчій);
— по-друге, транспорт є однією із галузей економіки, у якій також розвивається підприємницька діяльність: транспорт пропонує на ринку товарів і послуг свою продукцію - транспортні послуги, за які отримує доходи і має прибуток.
Будучи галуззю матеріального виробництва (рис. 1), транспорт має свою продукцію - це сам процес переміщення, який характеризується низкою істотних особливостей2:
— відсутність речової форми, але водночас матеріальність за своїм характером, тому що в процесі переміщення затрачаються матеріальні засоби: відбувається зношення рухомого складу і засобів обслуговування, використовується праця робітників транспортної сфери і т. ін.;
— неможливість зберігання і нагромадження, тому транспорт може мати тільки деякий резерв своєї пропускної та провідної здатності для задоволення потреб у транспортних послугах; втілення в додаткових транспортних витратах, які пов'язані з переміщенням матеріального потоку, тому транспорт необхідно використовувати так, щоб транспортні витрати були найменшими за інших однакових умов;
Рис. 1. Місце транспорту в системі суспільного виробництва
— прив'язаність до певного місця, району, регіону (наприклад, до місця, де розташовані шляхи сполучення і є відповідні транспортні підприємства).
Завдання транспортної логістики:
— створення транспортних систем, зокрема створення транспортних коридорів та транспортних ланцюгів;
— спільне планування транспортних процесів на різних видах транспорту;
— забезпечення технологічної єдності транспортно-складського процесу;
— координація транспортного і виробничого процесів;
— вибір виду транспортного засобу;
— вибір типу транспортного засобу;
— забезпечення технологічної єдності транспортного процесу;
— визначення раціонального маршруту доставки;
— усунення конфлікту мети, зниження транспортних витрат та мети підвищення складських витрат.
Дата добавления: 2015-02-25; просмотров: 1202;