Утворення фібрину
Фібриноген (А2В2) |
Тромбін (Ф.ІІ)
Фібрин-мономер +2А+2В |
Фібрин-полімер розчинний (фібрин S) |
Ф. ХІІІ Ф. ХІІІа
Фібрин нерозчинний (фібрин i) |
Рисунок 23
Фібрин утворюється із фібриногену під впливом тромбіну. Фібриноген - це фібрилярний білок, який складається з фібрину-мономера і чотирьох фібринопептидів (2А і 2В). Фібринопептиди заважають полімеризуватися фібрину- мономеру.
Тромбін відщеплює від фібриногену фібринопептиди з утворенням фібрину-мономера. Починається полімеризація фібрину-мономера і утворюється фібрин S, який є розчинним. За участю Ф. ХІІІ (фібриностабілізувальний фактор) і кальцію в молекулі S утворюються ковалентні зв'язки, і фібрин S перетворюється в нерозчинний фібрин І.
Таким чином, підсумком ІІІ фази є утворення фібрину.
У нитках фібрину заплутуються формені елементи. Але цей клубок ниток є пухким. Тому наступним етапом процесу є консолідація тромбу. Ущільнення тромбу відбувається внаслідок скорочення білка тромбостеніну (ПФ-6). При ретракції згусток ущільнюється майже в 2 рази, з нього видаляється сироватка, він стає компактним і не пропускає плазму.
Ретракція відбувається протягом 2-3 год. Через деякий час згусток починає проростати фібробластами. Це відбувається під впливом фактора росту тромбоцитів. Цілісність ушкодженої ділянки судини відновлюється.
Рисунок 24-Червоний тромб : еритроцити і нитки фібрину
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 1075;