Поняття про мононуклеарну фагоцитарну систему (МФС).
МФС вміщує в собі:
• остеобласти;
• моноцити;
• макрофаги сполучної тканини;
• макрофаги печінки і селезінки;
• макрофаги ЧКМ;
• макрофаги легенів;
• мікрогліоцити;
Характерними ознаками клітин цієї системи є:
1) здатність до фагоцитозу;
2) наявність рецепторів до антитіл і комплементу;
3) спільне походження і морфологія.
ЛІМФОЦИТИ
На відміну від інших лейкоцитів лімфоцити живуть не декілька днів, а десятки років, а деякі і протягом всього життя людини.
Рисунок 17
Роль лімфоцитів в організмі полягає в такому:
1 Вони є центральною ланкою імунної системи, а саме: відповідають за формування специфічного імунітету.
2 Виконують роль "цензури" в організмі: забезпечують захист від усього чужорідного, забезпечують генетичну сталість внутрішнього середовища.
3 Здійснюють реакцію відторгнення трансплантата.
4 Знешкоджують власні мутовані клітини.
Існують 3 популяції лімфоцитів:
1 Тимусзалежні - Т-лімфоцити (40-70%);
2 Бурсазалежні - В-лімфоцити (20-30%);
3 Нульові - О-лімфоцити (10-20%).
Лімфоцити утворюються в ЧКМ, диференціювання проходять у первинних лімфатичних органах: Т-лімфоцити - у тимусі, В-лімфоцити - у кістковому мозку. Потім лімфоцити виходять у кров і розселяються у вторинних лімфатичних органах: лімфатичних вузлах, селезінці, лімфатичній тканині ШКТ; дихальних шляхів, де відбувається проліферація лімфоцитів у відповідь на надходження в організм чужорідного антигену.
Основною функцією Т-лімфоцитів є клітинні імунні реакції. Розрізняють декілька форм Т-лімфоцитів:
1 Т-кілери (вбивці). Ці лімфоцити знешкоджують клітини, які несуть антиген. Один кілер може вбити одну чужорідну клітину. Т-кілери здатні руйнувати пухлинні клітини, клітини чужорідних трансплантатів, клітини-мутанти. Вони здатні утворювати медіатори імунітету - лімфокіни.
2 Т-хелпери (помічники). Ці клітини розпізнають антиген, взаємодіють з В-лімфоцитами і сприяють їх перетворенню на плазматичні клітини. Хелпери продукують інтерлейкін-2, який сприяє диференціюванню додаткових Т-клітин, а також фактор росту В-клітин, який сприяє диференціюванню В-лімфоцитів у плазматичні клітини.
3 Т-супресори (блокатори). Ці клітини пригнічують надлишкову активність Т- і В-лімфоцитів, утворення антитіл, чим запобігають надлишковій імунній відповіді. Т-супресори забезпечують формування імунологічної толерантності (ареактивності до власних антигенів і до тих, з якими вже був контакт).
4 Т-ампліфайєри (посилювачі). Ці клітини активують Т-кілерів. Регулюють співвідношення між кілерами і супресорами.
5 Т-пам'яті. Ці клітини циркулюють у крові роки, і при повторному контакті вони розпізнають антиген і забезпечують вторинну імунну відповідь, яка є швидшою і інтенсивнішою.
Основною функцією В-лімфоцитів є здійснення гуморальної імунної відповіді шляхом синтезу антитіл. Після контакту з антигеном В-лімфоцити певного клону мігрують у вторинні лімфатичні органи, там розмножуються і трансформуються в плазматичні клітини, які здатні продукувати імуноглобуліни 5 класів: IgM, IgG, IgE, IgA, IgD.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 923;