Інерційні властивості діелектричних втрат
Вплив частоти на діелектричні втрати у матеріалі можна оцінювати, використовуючи різні підходи. Часто це питання вирішується за допомогою паралельної або послідовної еквівалентної схеми заміщення реального матеріалу (рис. 7). Разом з тим можна запропонувати інший підхід, який буде враховувати фізику процесів, що приводять до втрат в діелектриках. Аналізуючи частотну залежність tgd конкретних діелектричних матеріалів, необхідно користуватись принципом суперпозиції окремих видів діелектричних втрат (рис. 6).
Відправним пунктом міркування є вираз для питомих діелектричних втрат у матеріалі:
Pn = E2ere0w tgd .
У випадку втрат на електропровідність можна вважати, що зміна частоти електричного поля не приведе до зміни концентрації вільних носіїв заряду в матеріалі. Тому Pn =g E2 від частоти не залежaть. Прирівнюючи праві частини наведених виразів, знаходимо, що тангенс кута діелектричних втрат на електропровідність з ростом частоти повинен зменшуватись за гіперболічним законом:
tgd = g /(ere0w).
У випадку релаксаційних втрат на низьких частотах зв’язані заряди встигають зорієнтуватись або непружно зміститися під дією електричного поля за час, малий порівняно з періодом його коливань, тому діелектричні втрати низькі. Однак при зростанні частоти зовнішнього електричного поля до частоти релаксації зв’язаного заряду і дещо вище неї зовнішнє електричне поле витрачає все більшу частину енергії на орієнтацію або зміщення зарядів, у результаті чого діелектричні втрати зростають. За вищих частот релаксаційна поляризація не встигає встановитися і tgd зменшується з ростом частоти.
Для одного виду релаксуючих частинок при фіксованій величині бар’єра між рівноважними положеннями частотна залежність tgd має вигляд
tgd = ωt/(1 + ω2t 2),
де t = t 0(W/kT) - час релаксації.
Ця залежність має максимум при ωt = 1. У разі зростання температури максимум tgd зміщується в бік вищих частот у зв’язку із зменшенням часу релаксації.
Діелектричні втрати при резонансній дисперсії також мають залежність від частоти, однак положення максимуму в цьому випадку не залежить від температури. Хоча резонансні втрати спостерігаються звичайно на частотах, вищих за 1010 Гц, однак ріст tgdможе розпочатися вже на частотах близько 107 Гц.
В області низьких частот резонансні втрати, що значною мірою пов’язані з внутрішнім тертям, спостерігаються в п’єзоелектриках, при цьому в деяких випадках er в області резонансної дисперсії може приймати навіть від’ємні значення.
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 895;