Промивки засолених грунтів

Промивкизасолених грунтів являють собою процес зниження концентрації солей, які вміщуються в грунті, до межі, допустимої при вирощуванні сільськогосподарських культур. Промивки здійснюються шляхом інфільтрації води з поверхні грунту, в процесі якої солі розчиняються і вимиваються у грунтові води. Вони виконуються переважно восени поверхневим затопленням грунту або промивним поливом.

Промивки засолених земель проводять в аридній зоні на грунтах, які вміщують в метровому шарі більше 0,02% хлору (по масі). До початку посіву сільськогосподарських культур вміст хлору не повинен перевищувати 0,01%. Потребу у промивках встановлюють за типом і ступенем засолення грунту, пошаровим вмістом солей в ґрунтоутворюючих породах до глибини не менше ніж 3 м (або до рівня грунтових вод), пошаровим коефіцієнтом фільтрації до тієї ж глибини тощо. Розсолення солонцьових грунтів і содових солончаків проводять хімічною меліорацією -введенням в грунт розчинених солей кальцію, кислот та ін.

Промивні полививикористовуються переважно в аридній зоні для промивки засолених грунтів методом суцільного затоплення ділянки або подачі води по малоуклінних борознах. Солі розчиняються і виносяться у підґрунтові води, відтік яких повинен забезпечуватися природною дренованістю або штучним дренажем.

Ефективність промивки залежить від фізичних властивостей і ступеня засолення грунту. Загальна кількість води, необхідної на 1 га площі для відведення з грунту надмірної кількості солей, називається промивною нормою.її величина визначається дослідним шляхом в умовах об'єкта, що експлуатується, або в аналогічних грунтово-меліоративних умовах. Промивна норма складається з об'єму води, необхідного для насичення промивного шару грунту до граничної польової вологоємності, та кількості води, необхідної для вимивання розчинених надмірних солей у дренаж.

Для промивки засолених грунтів в першу чергу використовуються атмосферні опади не вегетаційного періоду. При недостатній кількості опадів воду подають з поверхневого джерела. Ділянку під промивку глибоко розорюють, боронують, ретельно планують, влаштовують чеки (площею по 0,25 га кожен) і тимчасову зрошувальну мережу. Промивки проводять під час глибокого стояння ґрунтових вод та мінімального випаровування вологи (осінньо-зимовий період). До кінця промивок грунтові води повинні знаходитися не ближче 0,5 м від поверхні землі, а до початку польових робіт — на глибині 1,5-2,0 м.

 

Дата добавления: 2015-03-20; просмотров: 1050;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2023 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.