Захист населення при радіаційному забрудненні
Радіоактивне забруднення є наслідком аварій на радіаційно небезпечних об’єктах, а також аварій транспортних засобів, які перевозять радіоактивні речовини (РР).
На місцевості, забрудненій РР, у людей можуть виникати радіаційні ураження, обумовлені як зовнішнім променевим впливом, так і внутрішнім опроміненням внаслідок потрапляння всередину організму радіоактивних речовин.
Зовнішнє загальне опромінення виникає від дії гама-випромінювань.
Внутрішнє опромінення спричиняє дія радіоактивних речовин, які потрапили всередину організму з повітрям, їжею, водою, а також через шкіру і слизові оболонки.
І зовнішнє і внутрішнє опромінення, в залежності від отриманої дози може спричинити променеву хворобу, яка умовно поділяється на чотири ступені:
I. Легкий ступінь. Настає після опромінення дозою від 100 до 200 Р. Проявляється нездужання, загальна слабкість , головний біль, незначне зменшення лейкоцитів у крові. При цьому ступені уражен-
ня люди видужують.
II. Середній ступінь розвитку хвороби виникає при дозі опромінення від 200 до 400 р. Ознаками хвороби є важке нездужання, головний біль, часте блювання, розлади функцій нервової системи, майже наполовину знижується кількість лейкоцитів. Люди видужують через кілька місяців, але можливі часті ускладнення хвороби.
ІІІ. Важкий ступень ураження виникає при дозі опромінення від 400 до 600 Р. Стан здоров'я хворого дуже важкий, сильний головний біль, часте блювання, пронос, буває непритомність, проявляється різке збудження, крововиливи в шкіру і слизові оболонки, різко змінюється кількість лейкоцитів і еритроцитів, ослаблюються захисні сили організму і з'являються різні форми ускладнення. Без лікування хвороба часто (до 50%) призводить до смерті.
ІV. Надзвичайно важкий ступінь хвороби розвивається при одержанні дози опромінювання 600 Р і більше. Симптоми такі як і при важкому ступені ураження, але хвороба протікає дуже важко і при неефективному
лікуванні таке ураження у 80-100% випадків призводить до смерті.
Дії у випадку радіаційного забруднення.
З одержанням повідомлення про радіаційну небезпеку негайно заховайтеся в приміщення. Стіни дерев’яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання у 2 рази, цегляного у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева – у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону – у 40 – 100 разів.
Зменшіть можливість проникнення РР у приміщення.
З метою запобігання захворювання на променеву хворобу проведіть йодну профілактику.
Йодистий калій вживати після їжі разом із чаєм, соком або водою 1 раз на день протягом 7 діб: дітям до двох років - по 0,040 г на один прийом; дітям від двох років та дорослим - по 0,125 г на один прийом. Водно-спиртовий розчин йоду приймати після їжі тричі на день протягом 7 діб: дітям до двох років - по 1-2 краплі 5% настою на 100 мл молока (консервованого) або годувальної суміші; дітям від двох років та дорослим - по 3-5 крапель на склянку молока або води. Можна також наносити на поверхню тіла настою йоду у вигляді сітки 1 раз на день протягом 7 діб.
Використовуйте для харчування лише продукти або консерви, що зберігалися у зачинених приміщеннях і не зазнали радіоактивного забруднення; не вживайте овочі, які росли на забрудненому ґрунті;
- не можна пити воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки;
- уникайте тривалого перебування на забрудненій території;
- у приміщеннях щодня робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів;
- у разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості, обов’язково користуйтеся засобами захисту органів дихання – протигазом, респіратором, ватно-марлевою пов’язкою, зволоженою марлевою пов’язкою, хустинкою або будь-якою частиною одягу; для захисту шкіри –плащем з каптуром, накидкою, комбінезоном, гумовим взуттям і рукавицями.
Для зменшення ступеню ураження людей, що зазнали впливу радіоактивних речовин проводиться часткова або повна санітарна обробка. Мета санітарної обробки - видалити радіоактивні речовини з шкірних покривів людини, із засобів захисту, одягу і взуття. Якщо радіоактивні речовини потрапили всередину організму, вживають заходи щодо їх виведення. Для цього у шлунок вводять адсорбенти, які мають здатність виведення РР і не допускають їх всмоктування в кров. Через 15-20 хв після прийому адсорбенту - промити шлунок потерпілого. Після промивання - знову дати адсорбент або проносний засіб.
Надання першої допомоги при ураженнях основними сильнодіючими речовинами.
Дата добавления: 2015-03-19; просмотров: 975;