Втрати від безробіття
Визначаючи втрати від безробіття, слід виокремитиприродне і циклічне безробіття. Втрати від безробіття не пов'язані з природним безробіттям. Воно, як відомо, є необхідною передумовою для нормального функціонування економіки. Тому час, який витрачають фрикційні та структурні безробітні на пошук роботи, - це не втрати, а витрати, необхідні їм для пошуку найефективніших варіантів застосування своєї робочої сили. В кінцевому підсумку ці витрати сприяють підвищенню продуктивності праці та збільшенню обсягів виробництва продукції. Протилежним є висновок щодо циклічного безробіття, яке не необхідне для функціонування економіки, а виникає внаслідок відсутності вільних робочих місць. Тому таке безробіття є вимушеним і породжує для безробітних і суспільства в цілому певні втрати. Отже, втрати від безробіття - це втрати від циклічного безробіття.
Втрати від циклічного безробіття мають комплексний характер. Втрати підприємств полягають у тому, що останні скорочують випуск продукції і зменшують свої прибутки. Це у свою чергу скорочує надходження до державного бюджету і змушує державу витрачати бюджетні кошти на виплати по безробіттю. Але найбільші втрати несуть безробітні. Вони втрачають заробітну плату, яка частково компенсується виплатами по безробіттю, а в умовах тривалої професійної бездіяльності частково втрачають і свою кваліфікацію. Крім того, безробіття завдає людині психологічної травми, викликає невіру в себе, занепад моральних принципів, погіршання здоров'я тощо.
Узагальнюючою економічною ціною, яку суспільство платить за циклічне безробіття, є невироблена продукція. Оскільки певна частка робочої сили не використовується в процесі виробництва, то економіка не спроможна виробляти потенційно можливий обсяг товарів і послуг, тобто потенційний ВВП. Цей невироблений (втрачений) обсяг продукції свідчить про відставання фактичного ВВП від потенційного, яке називається «розрив ВВП». Розрив ВВП показує, на скільки процентів відхиляється фактичний ВВП від потенційного під впливом циклічного безробіття. Чим вище циклічне безробіття, тим більшим є розрив ВВП і тим більшу величину ВВП втрачає економіка. Американський економіст Артур Оукен виявив для США емпіричну залежність між циклічним безробіттям і розривом ВВП. Згідно з його дослідженням кожний процент циклічного безробіття викликає 2,5-3,0 % відставання фактичного ВВП від потенційного. Ця залежність увійшла в макроекономічну науку під назвою «закон Оукена». Її можна подати такою формулою:
·
(3.14) |
· де Dy - розрив ВВП у процентах до потенційного ВВП;
· β - коефіцієнт чутливості ВВП до циклічного безробіття, який показує, на скільки процентів фактичний ВВП менший від потенційного, якщо фактичне безробіття перевищує природний рівень на один процентний пункт;
· u - фактичний рівень безробіття;
· un - природний рівень безробіття.
Припустимо, що коефіцієнт чутливості ВВП до циклічного безробіття становить 2,5 %, фрикційне безробіття - 8 %, природне - 6 %. За цих умов розрив ВВП становитиме
[2,5(8 -6)] = 5 (%).
На основі розриву ВВП можна обчислити потенційний ВВП і втрати ВВП від циклічного безробіття. Потенційний ВВП є розрахунковою величиною, яка визначається на основі припущення, що фактичне безробіття дорівнює природному. За цих умов потенційний ВВП - це сума фактичного ВВП плюс втрати ВВП від циклічного безробіття, які обчислюються з урахуванням розриву ВВП:
·
(3.15) |
· де Y - фактичний ВВП;
· Yp - потенційний ВВП.
Розв'язавши рівняння (3.15), відносно Yp, отримаємо:
(3.16) |
Звідси можна обчислити втрати ВВП від циклічного безробіття як різницю між потенційним і фактичним ВВП:
·
DY = Yp - Y | (3.17) |
де ΔΥ - втрати ВВП від циклічного безробіття в грошових одиницях.
Слід зазначити, що потенційний ВВП - це реальний ВВП. Тому для обчислення втрат ВВП від циклічного безробіття має використовуватися фактичний реальний ВВП, який визначається за допомогою коригування його номінальної величини (дефлювання чи інфлювання).
Закон Оукена використовується і у разі визначення залежності динаміки ВВП від динаміки безробіття. Для цього застосовується така формула:
·
(3.18) |
· де - зміна фактичного ВВП у періоді t (у %);
· - зміна потенційного ВВП у періоді t (у %);
· - фактичний рівень безробіття відповідно у періодах t і (t - 1).
Формула (3.18) дає підстави зробити два висновки:
1. Якщо фактичний рівень безробіття не змінюється ( ), то процент зміни фактичного ВВП у періоді t дорівнює проценту зміни потенційного ВВП у цьому періоді.
2. Якщо фактичний рівень безробіття у періоді t збільшиться порівняно з періодом (t - 1) на один процентний пункт, то процент приросту фактичного ВВП буде менше процента прирасту потенційного ВВП на β процентних пунктів.
Припустимо, що в періоді t приріст потенційного ВВП становить 3 %, фактичне безробіття зросло на один процентний пункт, коефіцієнт чутливості ВВП до циклічного безробіття дорівнює 2,5 %. Тоді приріст фактичного ВВП у періоді t становитиме
Отже, внаслідок зростання фактичного безробіття на один процентний пункт економіка втратила в темпах приросту два з половиною процентних пункти.
Дата добавления: 2015-03-19; просмотров: 2431;