Господарські товариства корпоративного і некорпоративного типу
Найбільшого поширення у світі набули акціонерні товариства (АТ) і товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), які відносяться до господарських товариств корпоративного типу.
Розглянемо характеристику названих типів ГТ з позиції належності їх до корпоративного типу. Про АТ мова піде у наступному питанні.
Однією з форм об’єднання капіталів та господарювання є створення і функціонування підприємств у вигляді товариств з обмеженою відповідальністю. Особливістю ТОВ є обмежена відповідальність їх учасників оскільки вона визначається розмірами їх внесків. Відмінністю ТОВ від АТ є те, що товариством з обмеженою відповідальністю не випускаються акції і вони мають специфічні риси в управлінні, передачі часток (паїв) учасників, виході з товариства. Як свідчить практика, ТОВ не повинні мати значну кількість учасників, оскільки за їх великої кількості втрачається керованість, особливо при прийнятті стратегічних рішень.
ТОВ має наступні переваги перед АТ:
1) не потребує звітності перед комісією з цінних паперів та фондового ринку України;
2) не потрібно вести реєстр акціонерів, що є справою не дешевою;
3) висока мобільність при проведенні зборів і управлінні.
ТДВ, ПТ та КТ не можна вважати корпоративними, або корпоративними вони є лише за окремими рисами.
Для товариств з додатковою відповідальністю властиві такі риси корпоративного управління як відокремленість функцій управління від власності та поділ майна на частки.
До відмінностей ТДВ від АТ і ТДВ необхідно віднести:
- відповідальність за зобов’язаннями;
- наявність власного майна в учасників ТДВ.
Отже ТДВ не мають такої суттєвої корпоративної риси як обмежена відповідальність, в віднесення їх до корпорації є надзвичайно сумнівним.
Аналогічними до ТДВ є відмінності повного і командитного товариства, тому вони також не мають такої корпоративної риси як обмежена відповідальність.
Як свідчить практика, досить складна структура організаційно-економічних відносин та управління, жорстка матеріальна відповідальність призвели до того, що на сьогодні повні та командитні товариства в Україні не отримали широкого поширення.
Питання до самоперевірки та контролю знань.
1. Розкрити суть господарських товариств.
2. Навести ознаки господарських товариств.
3. Обґрунтувати історичну необхідність зародження господарських товариств.
4. Характеристика основних економічних рис господарських товариств корпоративного типу.
5. Дати коротку порівняльну характеристику господарських товариств, що діють на території України.
Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 1452;