Підходи та критерії вибору методів в економічних дослідженнях. Метод (від грецького methodos - шлях до чого-небудь) - в найбільш загальному випадку означає засіб досягнення мети
Метод (від грецького methodos - шлях до чого-небудь) - в найбільш загальному випадку означає засіб досягнення мети, спосіб дослідження явища, який визначає планомірний підхід до їх наукового пізнання та встановлення істини. Науковий метод - це спосіб пізнання явищ дійсності в їх взаємозв’язку та розвитку, спосіб досягнення поставленої мети і завдань дослідження і відповідає на запитання: “Як пізнавати?”.
Методика дослідження - це система правил використання методів, прийомів та способів для проведення будь-якого дослідження.
У основній частині методики досліджень із загальнонаукових і конкретно-наукових методів дослідження вибирають ті, які дають змогу всебічно вивчити економічні процеси, визначити закономірності і тенденції їх розвитку, намітити напрями подальшого удосконалення цих процесів, виявити наявні резерви і розробити науково обґрунтовані рекомендації щодо їх використання у підприємницькій діяльності.
При виборі методів дослідження доцільно надавати перевагу методам математичної статистики, функціонально-вартісному, системному і економічному аналізу. Проте ці методи потребують залучення великих масивів економічної інформації та трудомісткої обчислювальної обробки їх. Тому аналітично-розрахункові процедури у дослідженнях необхідно виконувати на АРМ вченого з використанням ПЕОМ. Для цього потрібно мати бібліотеку стандартних програм, призначених для розв’язання завдань дослідження економіки. Необхідно використовувати, економічну інформатику, яка у комплексі поєднує наукові та інженерні аспекти розробки, проектування, створення, оцінки та функціонування комп’ютеризованих систем збирання, передавання, зберігання та обробки інформації, застосування їх і вплив на достовірність результатів наукового дослідження.
У кожному підрозділі методики дослідження потрібно передбачати загальнонаукові і конкретно-наукові методи дослідження, які застосовуватимуться в процесі виконання наукової роботи за цією темою. При цьому один методичний прийом може доповнюватися іншим. Так, вивчаючи продуктивність праці робітників підприємства і оплату праці з метою виявлення резервів для підвищення продуктивності праці, можна скористатися системним аналізом, індукцією, дедукцією, моделюванням та іншими загальнонауковими методами, а також розрахунково-аналітичними, органолептичними методичними прийомами та прийомами документалістики конкретно-наукових методів, інтеграція різних методів дослідження дає змогу підвищити достовірність наукових результатів та обґрунтованість їх.
Свідоме застосування науково обгрунтованих методів слід розглядати як найсуттєвішу умову отримання нових знань. Дослідник, який добре знає методи дослідження і можливості їх застосування, витрачає менше зусиль і працює успішніше, ніж той, хто у своєму дослідженні спирається лише на інтуїцію або діє за принципом “спроб і помилок”. Звісно, що точні і правильні методи - не єдині компоненти, що забезпечують успішність наукового дослідження. Методи не можуть, наприклад, замінити творчу думку дослідника, його здібність аналізувати, робити висновки і передбачення. Але застосування правильних методів спрямовує хід думок дослідника, відкриває перед ним найкоротший шлях для досягнення мети і забезпечує таким чином можливість раціонально витрачати енергію і час науковця. Кожний метод наукового пізнання слід розглядати як систему регулятивних принципів практичної і теоретичної діяльності людини.
Контрольні питання
1.Висвітліть класифікацію конкретно-наукових (емпіричних) методів дослідження та їх методичні прийоми.
2.Визначіть зміст і застосування органолептичних методичних прийомів у наукових дослідженнях з наведених нижче, і дайте їм обґрунтування:
· це проведення інвентаризації об’єктів у натурі;
· це контрольні заміри робіт;
· вибіркові і суцільні статистичні спостереження;
· технологічні й хіміко-технологічні дослідження;
· експертизи проектів і кошторисної документації;
· методичні прийми дотикового характеру, коли дослідження проводиться способом безпосереднього дотику до об'єктів спостереження (інвентаризація, контрольні заміри робіт, статистичні спостереження, технологічні й хіміко-технологічні дослідження, експертизи різних видів).
3. Розкрийте зміст розрахунково-аналітичних методичних прийомів і процедур та застосування їх у наукових дослідженнях.
4. Розкрийте інформаційне моделювання (інформаційний образ), його суть і застосування у наукових дослідженнях.
5. Дайте характеристику економіко-математичних методів і застосування їх у наукових дослідженнях.
6. Дайте визначення поняттю “процедура”.
7. На які за призначенням у застосуванні прийомів дослідження можна поділити процедури?
8. Визначте зміст науково-дослідних процедур та їх застосування, з наведених нижче:
· методичні прийоми наукового дослідження;
· дії науковця в процесі дослідження;
· функції дослідного процесу;
· система методичних дій над об’єктами дослідження, які виконуються з метою пізнання, перетворення або вдосконалення їх процедури;
· це інструментарій застосування науково-методичних прийомів дослідження (організаційні, технологічні, аналітичні, нормативно-правового регулювання, лічильні та ін.).
9. Назвіть методи, які входять до складу загальнонаукових?
10. Дайте характеристику варіантів установлення наслідкового зв’язку методами наукової індукції.
11. У чому полягає суть загальнонаукового методу аналогія?
12. Який метод ґрунтується на використанні моделей і на які види вони (моделі) поділяються?
13. Який метод дає змогу дослідити виникнення, формування і розвиток процесів і подій у хронологічному порядку?
14. Назвіть умову при якій гіпотеза перетворюється на наукову теорію.
15. Скільки стадій розвитку має гіпотеза? Охарактеризуйте їх.
16. Розкрийте зміст конкретно-наукових (емпіричних) методів та застосування їх у наукових дослідження.
17. Назвіть переваги методу формалізації.
18. Розкрийте зміст поняття „методика дослідження теми”.
19. Які основні складові включає в себе структура методики досліджень теми? Дайте їх коротку характеристику.
20. У якій частині методики досліджень теми визначаються об’єкти і методи дослідження?
21. Яким методам необхідно надавати перевагу при виборі методики досліджень?
22. У якій частині методики відображається попереднє узагальнення результатів з досліджуваного питання?
Дата добавления: 2014-12-14; просмотров: 794;