Спеціальні лікувально-гімнастичні вправи для верхніх кінцівок
1.ВП — лежачи на спині, зімкнуті стопи упираються підошвами в спинку ліжка (ящик). Здоровою кистю обхопити лікоть паретичної руки, уражена кисть обхоплює плече здорової руки. На рахунок 1—2 повільно підняти зігнуті руки вгору, торкнувшись спинки ліжка над головою; на рахунок 3—4 повернутися у ВП. Спочатку вправа виконується за допомогою, потім самостійно. При виконанні вправи стежити за положенням ураженої ноги й при спробі до руху міцно фіксувати стопу. Виконується у ВП лежачи, сидячи на стільці, потім стоячи перед дзеркалом:
2.ВП — лежачи на спині, зімкнуті стопи упираються у спинку ліжка. Кисті рук зімкнуті у "замок" і лежать на стегнах (великий палець паретичної руки'лежить зверху). На рахунок 1 повільно зігнути руки в ліктьових суглобах і покласти на груди, при цьому розвести Долоні, пальці зчеплені, передпліччя проновані; на рахунок 2 підняти руки вгору за голову; на рахунок 3 схрещені руки покласти на груди; на рахунок 4 повернутися у ВП. При відведенні рук угору за голову здоровою рукою необхідно тягти догори хвору руку й із силовим напруженням втримувати зімкнуті в "замок" руки на середній лінії.
3.ВП — лежачи на здоровому боці з витягнутими ногами. Здоровою рукою обхопити передпліччя хворої руки. На рахунок 1—2 відвести плечі від тулуба догори ліктем; на рахунок 3—4 повернутися у ВП.
4.ВП — сидячи хворим боком до столу, покласти на стіл витягнуту руку. Методист однією рукою захоплює кисть хворого, а іншою — фіксує плече у місці ліктьового згину. На рахунок 1—2, легко струшуючи, повільно згинає руку в ліктьовому суглобі, на рахунок 3—4 розгинає.
ВП — сидячи обличчям до столу, покласти на стіл зігнуту в лікті під прямим кутом уражену руку долонею вниз (передпліччя лежить уздовж стола). Пальці розведені й випрямлені. На рахунок 1—2 методист однією рукою притискає кисть хворого до столу, одночасно іншою рукою піднімає лікоть хворої руки догори, легко струшуючи, на рахунок 3—4 повернутися у ВП.
6.ВП — сидячи за столом, кисть ураженої руки з випрямленими й розведеними пальцями покласти на стіл перед собою. На рахунок 1—4 проробити кругові рухи ліктем у різні боки, зберігаючи положення кисті на столі й доводячи кут розгинання у променезап'ястковому суглобі до прямого. Повернутися у ВП.
7.ВП — сидячи на стільці, ноги на ширині плечей, кисть хворої руки з випрямленими й розведеними пальцями долонею вниз підкласти під хворе стегно. Методист однією рукою притримує плече, іншою обхоплює ліктьовий суглоб і випрямляє руку в лікті, легко струшуючи її. Міри виконанні вправи необхідно стежити, щоб кисть хворої руки була щільно притиснута стегном до стола.
8.ВП — сидячи хворим боком до спинки стільця. Підкласти кисть здорової руки під пахву хворої й звісити хвору руку зі спинки стільця (на спинку стільця попередньо повісити махровий рушник для зм'якшення). Повільно розгойдувати руку, поступово збільшуючи амплітуду.
9.ВП — сидячи обличчям до столу, покласти хвору руку на стіл долонею вниз, пальці випрямлені. Методист однією рукою обхоплює великий палець, іншою — чотири інші й робить максимальне розгинання складених разом чотирьох пальців з одночасним розгинанням і відведенням великого пальця хворої руки. У такому положенні кисть необхідно втримувати протягом 1—2 хв, поки не розслабляться м'язи.
10.ВП — стоячи перед столом, уздовж краю стола покласти кисть хворої руки на стіл. Долонею здорової руки натискати на тильну поверхню кисті хворої руки, розпрямляючи й розводячи її пальці.
11.ВП — стоячи перед столом, паралельно його краю покласти кисть здорової руки на хвору пальцями всередину, долонями назовні, руки випрямлені в ліктьових суглобах. На рахунок 1—2 нахилитися вперед і лягти на зігнуті в ліктях руки, лікті паралельні краю стола; на рахунок 3—-4 утримувати положення, зближаючи плече й передпліччя; на рахунок 5—6 повернутися у ВП.
12.ВП — стоячи перед дзеркалом, ноги на ширині плечей, руки спереду, кисті зімкнуті в "замок" долонями вниз. На рахунок 1 підняти зімкнуті руки перед грудами долонями вперед; на рахунок 2 підняти руки вгору, долонями догори; 3— опустити руки за голову, долоні на потилиці; на рахунок 4 розімкнути кисті й відвести руки в сторони, намагаючись утримати кілька секунд руки з випрямленими пальцями в горизонтальному положенні. Повернутися у ВП.
13.ВП — сидячи за столом, руки на столі з опорою на лікті, кисті вгорі долонями одна до одної. Натискати кистю здорової руки на кисть і пальці хворої, поступово розгинаючи пальці й відводячи великий палець під кутом 90°.
14.ВП — таке саме, пальці переплетені між собою, великий палець хворої руки розміщений над здоровим. На рахунок 1—2 підняти лікоть здорової руки й, натискаючи долонею здорової руки на долоню ураженої, розгинати кисть, на рахунок 3—4 повільно опустити лікоть і повернутися у ВП.
15.ВП — сидячи за столом, кисть і передпліччя на столі. Виконувати відведення убік великого пальця; розведення й приведення пальців; розгинання чотирьох пальців разом і поодинці; постукування пальцями по столу; розгинання нігтьових фаланг пальців з розведенням і приведенням пальців; всі ці вправи повторити з обтяженням здоровою кистю й опором.
16.ВП — сидячи за столом. Тренування дрібних рухів пальцями: застібання й розстібання ґудзиків, зав'язування стрічечок, шнурування пояса, збирання іграшок, пірамід, конструкторів, стискання гумових м'ячів, підкидання й ловлення м'яча (м'яч прив'язаний довгою поворозкою до куртки хворого), правильне втримання ручки, ложки (прикріпити до пальця тонкою гумовою стрічкою).
Дата добавления: 2014-12-14; просмотров: 1296;