ЖИТТЯ ТА ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ Й.Г.ПЕСТАЛОЦЦІ

Йоган-Генріх Песталоцці (1746-1827) народився в Цюріху (Швейцарія) в 1746 році. Його батько, лікар, помер рано. Мале­

нького Йоганна виховувала мати, дочка сільського лікаря, і від­дана служниця Барбара Шмідт. Після смерті батька сім'я пере­живала великі труднощі. Освіту Песталоцці одержав спочатку в початковій німецькій школі, а потім в середній латинській школі. Після закінчення середньої школи вступив до Цюріхської вищої школи - Каролінгського колегіуму, де закінчив два молодші кур­си: філологічний і філософський. Будучи студентом, Песталоцці перебував під впливом творів Ж.-Ж.Руссо "Еміль, або про вихо-^дн^^^^^ь^цц^^^й^ та ін.

На формування світогляду молодого Песталоцці мали вплив також викладачі колегі­уму - прихильники теорії при­родного права Дж.Локка. Пес­талоцці брав активну участь у роботі "Гельветичного товари­ства кушнірів (шкіряників)", на зборах якого розглядались пи­тання історії, політики, моралі виховання в дусі вчення Ж,-Ж.Руссо. Товариство видавало журнал " Нагаду вач", на сторі­нках якого Песталоцці публі­кував свої статті. За участь у роботі цього товариства та протест проти спалення твору Ж.-Ж.Руссо "Едпль" Песталоцці був заарештований.

У 1769 році Песталоцці придбав недалеко від Цюріха неве­лику садибу, Нейгоф, де в 1774 році відкрив школу інтернатного типу для дітей селян, де поєднував навчання з продуктивною працею, причому інтернат повинен був утримуватись на ті засо­би, що заробляли самі діти. Проте утримувати подібний притулок за рахунок дитячої праці було утопією, і Песталоцці змушений був у 1780 році його закрити. Вісімнадцять наступних років він присвятив літературній роботі.

Серед інших творів він закінчив і видав педагогічний роман ^Лінгард і Герпіруда" (1781), який мав великий успіх, бо в ньому автор прагнув вирішити важливу проблему, що хвилювала дріб­нобуржуазну інтелігенцію того часу: як допомогти обездоленому селянству. Молода французька республіка нагородила Песталоц ці за цей роман і видатну діяльність званням "громадянина Фра­нцузької республіки". В 1799 році у м.Станці Песталоцці відкрив притулок для дітей-сиріт 5-10 років на 80 дітей, в приміщені ко­лишнього монастиря.

Проте діяльність у м.Станці Песталоцці тривала лише кілька місяців. У зв'язку з військовими подіями приміщення було відда­не під лазарет. У 1799-1804 рр. керував Бургдорфським, а в 1804-1825 рр. Івердонським педагогічними інститутами, продов­жував досліди спрощеного навчання, розпочаті ще у м.Станці, поставивши завдання встановити такі методи, за допомогою яких кожна мати могла б легко навчити своїх дітей.

На початку XIX ст. виходять в світ твори Песталоцці "Як Ге-ртруда вчить своїх дітей", "Книга для матерів", "Азбука спо­стереження1'1 та ін. Песталоцці налагоджує роботу свого інститу­ту, створює великий навчальний заклад, де навчалась молодь ба­гатьох європейських країн. Досвід цих інститутів вивчався вида­тними педагогами, філософами Європи. При Івердонському ін­ституті працював постійний педагогічний семінар, де щороку 30-40 чоловік діставали теоретичну і практичну підготовку для пе­дагогічної діяльності.

У 1825 році цей інститут було закрито, і Песталоцці поверну­вся в Нейгоф. Помер у 1827 р. Все своє життя Песталоцці провів в Швейцарії, економічно відсталій селянській країні. За своїми філософськими поглядами Песталоцці еклектик, що поєднував у своєму світогляді вчення Канта та інших німецьких філософів того часу, а також і Руссо. Песталоцці любив свій народ. Довге, сповнене злиднів, нестатків і творчих шукань життя його було цілком віддане поліпшенню життя селян Швейцарії і великій справі народної освіти.








Дата добавления: 2014-12-12; просмотров: 1014;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.